Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do MŚ juniorek: Polki przegrały nawet ze Słowenią…

Kwal. do MŚ juniorek: Polki przegrały nawet ze Słowenią…

Zupełnie nie udał się reprezentantkom Polski juniorek wyjazd na turniej kwalifikacyjny do MŚ. Biało-czerwone w Anapie szansę na awans straciły już po porażkach z Włochami i Rosją, a w ostatnim meczu mimo prowadzenia 2:0 przegrały również ze Słowenią.

Obie drużyny były zdeterminowane do tego, żeby odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w kwalifikacjach, a co za tym szło – nie chciały oddawać rywalkom punktów za darmo. Dzięki Malwinie Smarzek na pierwszej przerwie technicznej Polki prowadziły dwoma punktami, a kolejne błędy Katji Mihevc pozwoliły im odskoczyć na kolejne trzy. Zdobyta pewność siebie zaczęła pokutować niedociągnięciami wypływającymi z szybszej gry na siatce i los seta się odwrócił – to Słowenki wysunęły się na pozycję liderek (22:20). Finalnie, po emocjonującej końcówce obfitującej w zmiany na czele, to podopieczne Wiesława Popika wygrały tę partię na przewagi (27:25).

Na początku drugiego rozdania biało-czerwone prowadziły już 10:4, a prezencja ich rywalek wciąż była niepozbawiona śladów urazu, którego dzień wcześniej nabawiła się libero Słowenek Mai Pahor. Miały one widoczne problemy w defensywie, na co ich szkoleniowiec zareagował zmianami. Dzięki nim udało im się odrobić trzy oczka, lecz mimo to Polki bardzo pewnie skończyły to rozdanie z przewagą sześciu punktów (25:19). Kolejna partia miała podobny przebieg, z tym że z odwróconymi rolami – to zespół przegrywający 0:2 zaczął budowanie swojego finalnego zwycięstwa od stanu 11:8 w trzecim secie. Drużyna trenera Popika miała swoje szanse na dogonienie przeciwniczek, ale na przeszkodzie stanął im duet Mihalinec-Markovic, który zapisał na koncie swojej ekipy kilka ważnych oczek (21:19). Nie bez emocji Słowenki zamknęły ten rozdział gry, wymuszając błąd na Smarzek (25:21).

Polki wyraźnie straciły koncentrację – na początku czwartego rozdania popełniały błąd za błędem, co wykorzystały ich rywalki, szybko doprowadzając do wyniku 5:3, a następnie 14:10 poprzez testowanie niepewnego przyjęcia biało-czerwonych. Od tego momentu łatwo było pogrążyć coraz słabiej grające przedstawicielki kraju znad Wisły i Słowenki doprowadziły do tie-breaka (25:22), w którym szybko osiągnęły pięć oczek zapasu (8:3). Podopiecznym Wiesława Popika nie pomogła nawet dobrze grająca Smarzek i Karolina Piśla i to ich przeciwniczki cieszyły się z pierwszego zwycięstwa w turnieju (15:12).

Polska – Słowenia 2:3
(27:25, 25:19, 21:25, 22:25, 12:15)

Polska: Smarzek, Śmieszek, Moskwa, Gromadowska, Piśla, Mras, Łysiak (libero) oraz Bałdyga, Kazała, Stronias i Piotrowska
Słowenia: Mori, Mihalinec, Mihevc, Pintar, Scuka, Blażić, Soboćan (libero) oraz Dukić, Zbićajnik i Markovic

źródło: cev.lu, inf. własna