Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚ juniorek: Porażka Polek z Rosjankami

Kwal. MŚ juniorek: Porażka Polek z Rosjankami

Polskie juniorki doznały drugiej porażki w kwalifikacjach do MŚ. Tym razem biało-czerwone musiały uznać wyższość reprezentantek Rosji, przegrywając 1:3. Polki pomimo ambitnej postawy zeszły z boiska pokonane. Porażka oznacza koniec marzeń o awansie do MŚ.

Mecz dobrze otworzyły gospodynie, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5. Niezrażone takim obrotem sprawy młode Polki szybko odrobiły straty i to one zaczęły dominować na boisku. Nie do zatrzymania w ataku była Malwina Smarzek, która raz za razem zdobywała cenne punkty dla reprezentacji Polski. Biało-czerwone prowadziły wówczas 16:13 i stopniowo powiększały swoją przewagę i dominowały na boisku (21:16). Rosjanki miały problemy z przyjęciem zagrywki, myliły się w ataku i w efekcie tego przegrały tego seta 19:25.

W drugim secie gra uległa zmianie, od samego początku ton wydarzeniom na boisku nadawały Rosjanki. Wprawdzie młode siatkarki z Polski dotrzymywały kroku Rosjankom do stanu 8:7, ale potem nie były one w stanie przeciwstawić się swoim rywalkom i stopniowo traciły dystans punktowy do swoich przeciwniczek. Na drugiej przerwie technicznej było 16:12 dla Rosji i jak się później okazało, był to decydujący moment tej partii. Podopieczne Popika stopniowo niwelowały straty do Rosjanek, traciły do nich dwa punkty (18:20). Duża liczba błędów własnych w końcówce tej partii zadecydowała o ich porażce i tym samym w meczu był remis 1:1.

Trzeci set spotkania od samego początku toczył się pod wyraźne dyktando gospodyń. Bezradne młode zawodniczki z Polski były tłem dla Rosjanek. Trener Popik dokonywał roszad w składzie, brał przerwy na żądanie, ale ruchy te nie miały większego wpływu na postawę naszej reprezentacji. Polki nie radziły sobie z przyjęciem zagrywki, miały problemy ze skończeniem ataków z pierwszego uderzenia, po zbiciu Sperksajte przegrywały 6:12. Malwina Smarzek pojedynczymi akcjami próbowała poderwać swoje koleżanki do skutecznej gry i przyniosło to rezultat. Reprezentantki Polski dzięki dobrej grze w bloku zniwelowały straty do trzech punktów (15:18). Pogoń Polek okazała się być skuteczna i po akcji w bloku Smarzek doprowadziły one do remisu 24:24. Grę na przewagi na swoją korzyść rozstrzygnęły Rosjanki i to one były bliższe zwycięstwa w całym spotkaniu.

Za sprawą Malwiny Smarzek i jej trudnych zagrywek biało-czerwone prowadziły 5:3, wówczas o przerwę na żądanie poprosił rosyjski Kobrin i był to dobry ruch szkoleniowca. Rosjanki wyrównały stan seta na 5:5 i w zdecydowany sposób dominowały na boisku w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i prowadziły 12:5. Polskie siatkarki nie potrafiły już do końca tego seta nawiązać wyrównanej gry i po tym, jak skutecznie zaatakowała Jurinskaja, przegrywały 11:19. Do końca seta stroną dyktującą warunki gry były zawodniczki sbornej, które wysoko wygrały tego seta, w stosunku 25:15 i cały mecz 3:1.

Polska – Rosja 1:3
(25:19, 21:25, 24:26, 15:25)

Polska: Smarzek (14), Śmieszek (10), Piśla (5), Piotrowska (5), Bałdyga (2), Kazała (4), Łysiak (libero) oraz Grzelak (1), Moskwa (1), Gromadowska (9), Miras i Stronias (5)
Rosja: Serbina (2), Sperskajte (19), Konowałowa (4), Barczuk (7), Lazarewa (11), Jurinskaja (19), Kurnosowa (libero, 1) oraz Nowikowa, Gilfanowa, Lazarenko (5) i Guskowa (libero)