Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚ juniorek: Zły początek Polek

Kwal. MŚ juniorek: Zły początek Polek

Kwalifikacje do mistrzostw świata nie rozpoczęły się udanie dla polskich juniorek. W rosyjskiej Anapie reprezentacja Włoch pokonała biało-czerwone 3:1. Polki dzielnie walczyły, ale w końcówkach przegranych partii więcej koncentracji utrzymały rywalki.

Na początku pierwszej partii Włoszki szybko wyszły na wysokie pięciopunktowe prowadzenie (6:1). Z czasem zdołały jeszcze je powiększyć, bo słabym przyjęciem popisywały się biało-czerwone. Set ten obfitował w wiele błędów własnych obu ekip – popełniły ich po 13. Wysoka przewaga włoskiej reprezentacji trwała aż do drugiej przerwy technicznej. Po niej biało-czerwone wzięły się do pracy i zaczęły powoli odrabiać straty. Skuteczna była Malwina Smarzek, która zdobywała punkty nie tylko atakiem, ale również serwisem. W końcówce Polki zdołały doprowadzić do remisu po 20. Od tego momentu zespoły grały punkt za punkt, co doprowadziło do gry na przewagi. W niej lepsze okazały się Włoszki, wygrywając seta 27:25.

Kolejną partię biało-czerwone rozpoczęły nieco śmielej – coraz lepiej radziły sobie na siatce, w końcu zatrzymując blokiem rywalki. Tego elementu zabrakło im w końcówce poprzedniej partii. Po chwili wyrównanej gry podopieczne trenera Wiesława Popika zaczęły budować sobie punktową przewagę. Podobnie do pierwszej partii, tym razem to one oddaliły się od przeciwniczek na pięć oczek. Jednak historia z poprzedniego seta powtórzyła się – włoski zespół odrobił straty po drugiej przerwie technicznej, po czym ekipy wymieniały się nieznacznym prowadzeniem. W końcówce biało-czerwone popełniły za dużo błędów własnych i po raz kolejny straciły szansę na zapisanie na swoim koncie seta, a Włoszki wygrały go 25:21.

Zrezygnowane wynikami poprzednich partii, biało-czerwone nie zaczęły najlepiej trzeciej odsłony meczu. Włoszki punktowały w ataku oraz posyłały na polską stronę kąśliwe zagrywki, z którymi siatkarki znad Wisły miały wiele problemów. Kiedy wydawało się, że wszystko zmierza do szybkiego końca meczu, zawodniczki trenera Popika zerwały się po raz ostatni do walki. Świetnymi blokami popisała się Julia Piotrowska oraz Małgorzata Śmieszek. Zdezorientowane przebiegiem wydarzeń Włoszki straciły koncentrację, a to doprowadziło do remisu w końcowej fazie seta. Tym razem w walce na przewagi lepsze były biało-czerwone, które przedłużyły swoje szanse na zwycięstwo w tym meczu. Szybko jednak ich nadzieje prysły, bo po nieudanym początku czwartego seta przez błędy własne, ekipa Azzurrich wyszła na wysokie prowadzenie. Polkom nie udało się odrobić strat, jak to było w przypadku poprzednich setów, natomiast przewaga włoskiej drużyny z akcji na akcję wzrastała. Podopieczne trenera Cristofaniego grały bardzo cierpliwie i bez zbędnego ryzyka. Po raz kolejny udało się Włoszkom znaleźć słabość w przyjęciu polskiego zespołu, a na skrzydle skuteczna była Anna Danesi. Biało-czerwone musiały uznać wyższość rywalek i pogodzić się z porażką 13:25 oraz w 1:3 w całym meczu.

Polska – Włochy 1:3
(25:27, 21:25, 26:24, 13:25)

Polska: Smarzek (14), Śmieszek (9), Grzelak (6), Moskwa (2), Bałdyga, Kazała (3), Łysiak (libero) oraz Gromadowska (3), Piśla (4), Piotrowska (11) i Mras
Włochy: Degradi (7), Cambi (2), D’Odorico (10), Danesi (17), Berti (8), Piani (11), De Bortoli (1, libero) oraz Bonvicini, Angelina (3) i Orro