Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Scudetto dla Trentino, Łukasz Żygadło mistrzem Italii

Scudetto dla Trentino, Łukasz Żygadło mistrzem Italii

fot. Joanna Skólimowska

W czwartym meczu finałowym siatkarze Trento postawili kropkę nad „i". Podopieczni Radostina Stojczewa, pokonując Parmareggio Modenę 3:0, w imponującym stylu zakończyli rywalizację w Serie A mężczyzn, sięgając po tytuł mistrza Włoch.

Po niedzielnej wygranej przed własną publicznością do czwartego spotkania finałowego w lepszych nastrojach przystępowali podopieczni Radostina Stojczewa . Siatkarzom z Trydentu do końcowego sukcesu brakowało bowiem tylko jednego zwycięstwa, gospodarze nie zamierzali jednak nic ułatwiać rywalom. Angelo Lorenzetti postawił na swój nominalnie najmocniejszy skład, o ile w szeregach Trento obecność Djuricia w wyjściowej szóstce była niemal pewna, o tyle inaczej wyglądała sytuacja z głównym reżyserem gry gialloblu. Podobnie jak kilka dni wcześniej, także tym razem trener Stojczew zaufaniem obdarzył Simone Giannelliego i to młody Włoch rozpoczął spotkanie w wyjściowej szóstce, zastępując Łukasza Żygadłę. Polak na placu gry nie pojawiał się nawet epizodycznie.

Już pierwsze akcje spotkania to wyrównana gra i wymiana sił w ataku. Przy utrzymującej się rywalizacji punkt za punkt w minimalnie lepszej sytuacji byli podopieczni Angelo Lorenzettiego (3:2, 4:3). Taki stan rzeczy utrzymywał się do stanu po 5, czujność w obronie Colaciego i skuteczność Djuricia w kontrach zrobiły swoje, tym samym to goście przejęli kontrolę nad przebiegiem zmagań. Już pierwsze akcje meczu potwierdziły, że przy tego typu dynamice gry dwupunktowe prowadzenie może być niewystarczającym. Cierpliwa gra siatkarzy z Modeny miała swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników i tak po kolejnych atakach Vettoriego było już po 7. Po wznowieniu gry po pierwszej przerwie technicznej lepiej zareagowali gospodarze, na lewym skrzydle nie zawodził Ngapeth, swoje zrobiła punktowa zagrywka Bruno (14:11). Zmienność sytuacji jak w kalejdoskopie doprowadziła do kolejnego remisu. Rywalom o swoich umiejętnościach w polu serwisowym przypomniał ponownie Matej Kazijski (14:14). Przy utrzymującej się grze na styku w końcówce seta Angelo Lorenzetti przywoływał jeszcze swoich podopiecznych do siebie (19:18). W tej części meczu problemy z przebiciem się przez blok rywali miał Nemanja Petrić. I tak po pojedynczym bloku Djuricia na skrzydłowym Modeny Trento prowadziło 21:20. Po punktowym serwisie Bonifante (błąd przyjęcia Lanzy) sporo wskazywało na to, że miejscowi po raz kolejny wrócą do gry, jednak czujność w obronie Mateja Kazijskiego i skuteczność gialloblu w kontrach okazały się kluczowe. Podopieczni Radostina Stojczewa triumfowali na przewagi (26:24).

Pewni swego przyjezdni równie mocnym akcentem rozpoczęli kolejny fragment meczu. Spora w tym zasługa Mateja Kazisjkiego, to właśnie ustawienie z bułgarskim skrzydłowym w polu serwisowym okazało się kluczowym, dającym pierwsze nieco wyższe prowadzenie Trento w tej części meczu – 4:1. Gospodarze szybko jednak zniwelowali ten dystans, ręki w ataku nie zwalniał Ngapeth, niezłym serwisem popisywał się Verhees (3:4). W szeregach gialloblu nie zawodził jednak Mitar Djurić, as Trento bezbłędnie mijał w ataku ręce próbujących go zatrzymać blokiem rywali. Ryzyka nie unikał Simone Giannelli, młody rozgrywający popisał się również skutecznym atakiem z drugiej piłki (11:9). Goście równie szybko stracili to prowadzenie, po bloku ekipy z Modeny było już po 11. Grające zrywami Trento, podobnie jak w odsłonie premierowej, również w tym secie zdobywało punkty seriami, po raz kolejny uciekając rywalom na kilka oczek (14:11). Wymiana sił w ataku, ale i mocne serwisy oraz efektowne bloki po obu stronach siatki zawyżały poziom widowiska. Ponownie dzięki zagrywkom Verheesa miejscowi wyrównali stan zmagań (14:14). Taki stan rzeczy utrzymywał się tylko do wyniku po 18, później kolejny bieg wrzucili goście. Po raz kolejny o sile bloku rywali przekonał się Ngapeth, szans w kontrach nie marnował Djurić i tak w kluczowym fragmencie partii było już 18:21. Także sportowe szczęście było po stronie podopiecznych trenera Stojczewa, po jednej z obron Colaciego piłka szczęśliwie wróciła na stronę miejscowych, wpadając w róg boiska (24:20). Odsłonę zakończył Simone Giannelli, punktując zagrywką (25:20).Będący na fali gialloblu również w pierwszych akcjach kolejnej partii nie zostawili rywalom złudzeń. W ekspresowym tempie goście wypracowali kilkupunktowe prowadzenie. Atutem ekipy Radostina była czujność w bloku, dobrze w tym elemencie spisywał się Simone Giannelli. I tak jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną goście prowadzili 7:2. Serię rywali przerwał dopiero Luca Vettori i ekipa z Modeny rozpoczęła pogoń za rywalem. Od ściany bloku rywali odbił się jeszcze Kazijski i przewaga przyjezdnych stopniała do dwóch oczek (10:12). Po raz kolejny dobre zawody rozgrywał młody rozgrywający Azzurrich, Giannelli poza sprawiedliwym rozdzielaniem piłek swoim kolegom popisywał się skutecznymi kiwkami, dodając do tego również punktowe serwisy. Cierpliwa gra Trento opłaciła się także tym razem, goście zdołali zwiększyć dystans do czterech oczek, utrzymując tę przewagę. Dla nich nie było straconych piłek, w obronie dwoił się i troił Colaci, a jego koledzy wykorzystywali szanse w kontrach. Po jednej z kontr kończonych przez Mitara Djuricia było już 22:17. Kolejne błędy popełniane przez gospodarzy w polu serwisowym utrudniały podopiecznym Angelo Lorenzettiego powrót do gry. Goście tej szansy już nie zmarnowali, wygrywając 25:19 i w całym meczu 3:0, gialloblu sięgnęli po mistrzostwo Włoch.

Parmareggio Modena – Diatec Trentino 0:3
(24:26, 20:25, 19:25)

Stan rywalizacji 3:1 dla Trento

Składy zespołów:
Parmareggio Modena: Bruno, Petrić (6), Ngapeth (10), Piano (10), Verhees (7), Vettori (13), Rossini (libero) oraz Sala, Bonifante (1) i Kovacević
Diatec Trentino: Kazijski (13), Birarelli (5), Giannelli (7), Lanza (8), Sole (7), Djurić (13), Colaci (libero)

Zobacz również:
Wyniki play-off Serie A mężczyzn

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved