Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Rafał Prus: W dzieciach jest ogromny potencjał

Rafał Prus: W dzieciach jest ogromny potencjał

fot. archiwum

Po kilku sezonach spędzonych na ligowych parkietach, były szkoleniowiec szczecińskiego Piasta Rafał Prus postanowił rozpocząć pracę z młodzieżą i promować siatkówkę w swoim rodzinnym mieście, Starogardzie Gdańskim.

Zanim trafił pan do Starogardu, pracował pan dwa sezony w II lidze kobiet szczecińskiego Piasta. Nie żałuje pan tej zmiany?

Rafał Prus:Spędziłem w Szczecinie dwa ciekawe sezony, które wiele mnie nauczyły. Bardzo żałuję, że tym wspaniałym osobom pracującym w klubie nie pomogłem w osiągnięciu wyznaczonych celów. Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie tęsknię czasami za poprzednią pracą. Dziś jednak jestem tutaj i całym sobą oddaję się nowemu wyzwaniu.

Jest pan inicjatorem Starogardzkiej Akademii Piłki Siatkowej. Skąd narodził się pomysł o założeniu tej szkoły i na jakiej zasadzie ona funkcjonuje?W moim rodzinnym mieście jest bardzo dużo uzdolnionej młodzieży. Brakuje jej jednak przemyślanej drogi, po której mogliby zostać poprowadzeni za rękę. Rodzice bardzo chętnie nakłaniają swoje pociechy do uprawiania sportu. S.A.P.S. jest pierwszym etapem nauki siatkówki w naszym mieście dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Od klasy IV dzieci idą dla klas sportowych, Akademii SOS i klubów. Cieszę się, że mój pomysł spotkał się z uznaniem włodarzy miasta i dziś „Siatkówka w szkołach podstawowych ze S.A.P.S.” jest propozycją zajęć pozalekcyjnych dla dzieci we wszystkich szkołach w Starogardzie Gdańskim.

Szkoli pan dzieci z klas szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalną. Trudniej trenuje się młodych, jeszcze nieukształtowanych sportowców czy doświadczone zawodniczki?

Pracując z zespołem seniorek w Szczecinie, miałem jednocześnie kontakt z młodzieżową siatkówką opartą o UKS Osiemnastka. Dziś praca z młodzieżą sprawia mi wiele radości. Widzę, że można się w tym odnaleźć. Praca ta uczy cierpliwości i wytrwałości. To zupełnie inny, a przy tym o wiele trudniejszy kawałek chleba niż praca w zespole seniorskim. Ważne jest to, abyśmy pracowali z dziećmi w jakimś jednolitym systemie, tak by po zmianie szkół nie okazywało się, że za każdym razem są one z „innej parafii”. To strata cennego czasu, który można wykorzystać na szkolenie.

Jaki cel pan sobie zakłada, pracując z tak młodymi ludźmi? Czy odkrył pan dotychczas „perełki”, które za kilka lat staną się takimi „Wlazłymi” lub „Skowrońskimi”?

Każdy trener pracujący z dziećmi nie marzy o niczym innym, niż o posiadaniu w swojej grupie tak wielkiego talentu. PZPS daje nam dziś idealne narzędzie do pracy i szukania „Wlazłych” i „Skowronków” w postaci Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Każdy jednak wie, że tacy siatkarze nie rodzą się z dnia na dzień. Potrzeba wielkiej jedności środowisk lokalnych, by nie przeoczyć jakiegoś talentu. Osobiście staram się pracować tak, żeby mając u siebie w siatkówce „piłkarzy” czy „koszykarzy”, kierować ich do dyscyplin, w których mogą coś znaczyć. Moim marzeniem jest taka właśnie współpraca na lokalnym podwórku. Szkoda by było, żeby ktoś biegał lub kopał kilka lat, a później obudził się z myślą, że to jednak nie to. W dzieciach jest ogromny potencjał! Jednak tylko my – trenerzy z nimi pracujący, mamy możliwość go z nich wydobyć. Nie za wszelką cenę w swojej ulubionej dyscyplinie.

Myślał pan już o powrocie na drugo- lub nawet pierwszoligowe parkiety? A może Orlen Liga?

Cały czas bacznie obserwuję to, co dzieje się na siatkarskich parkietach. Na dzień dzisiejszy jednak nie widzę możliwości powrotu do grona ligowych szkoleniowców. Mam coś do zrobienia w siatkówce w Starogardzie. Wielu ludzi mi tu zaufało i nie mogę teraz odwrócić się do nich plecami. Gdzieś w odległej przyszłości jednak chciałbym ponownie spróbować swoich sił i wrócić na ligowe parkiety. Dziś z bólem serca, ale z pełną świadomością musiałem odmówić kilku propozycjom powrotu do seniorskiego sportu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved