Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Dziwna decyzja FIVB – brak punktów za udział w Pucharze Świata

Dziwna decyzja FIVB – brak punktów za udział w Pucharze Świata

fot. archiwum

Brazylijskie media informują, że Światowa Federacja Piłki Siatkowej podjęła decyzję o nieprzyznawaniu rankingowych punktów za występ w tegorocznej edycji Pucharu Świata, na czym straci męska reprezentacja Polski, która w 2011 roku zajęła w nim 2. miejsce.

Przypomnijmy, że Puchar Świata jest pierwszą okazją do wywalczenia przepustek na igrzyska olimpijskie, które w następnym roku odbędą się w Rio de Janeiro. Żeńskie zawody odbędą się od 22 sierpnia do 6 września, zaś zmagania męskie zaplanowano w dniach 8-23 września. Z obu turniejów bilety do Rio de Janeiro wywalczą po dwie najlepsze drużyny. Wcześniej dodatkowym bonusem dla zespołów biorących udział w Pucharze Świata była spora ilość punktów do rankingu FIVB, ale tym razem Światowa Federacja Piłki Siatkowej podjęła decyzję o ich nieprzyznawaniu, o czym poinformował szkoleniowiec żeńskiej reprezentacji Brazylii, Jose Roberto Guimaraes.

Puchar Świata jest jednym z najtrudniejszych turniejów, bowiem w ciągu kilkunastu dni poszczególne reprezentacje muszą rozegrać aż 11 meczów. Jednak dotychczas zawody te były najlepiej punktowane (obok mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich) do rankingu FIVB. Ich zwycięzca otrzymywał 100 punktów, a zespoły z drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 90 i 80. Ponadto drużyna, która zajęła siódmą lokatę, otrzymywała tyle punktów, co triumfator mistrzostw kontynentu. Warto wspomnieć, że cztery lata temu biało-czerwoni zgarnęli aż 90 punktów za drugie miejsce w tych zawodach. W tym roku mają okazję do powtórzenia tego wyniku, ale brak punktów rankingowych jest dla nich niekorzystnym rozwiązaniem. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do żeńskiej kadry Polski, która zyska na takim rozwiązaniu, bowiem punkty stracą zespoły z europejskiej czołówki.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że taka decyzja została podyktowana wycofaniem się ze zmagań obu reprezentacji Brazylii, które mają już zapewniony udział w igrzyskach olimpijskich, a nieobecność w Pucharze Świata (przy przyznawaniu za niego punktów) kosztowałaby je spadek w światowym rankingu. Trzeba jednak przypomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce osiem lat temu, kiedy z Pucharu Świata wycofała się żeńska reprezentacja Chin, która jako gospodarz IO miała zapewniony w nich udział. Wówczas obyło się bez rezygnacji z przyznawania punktów. Teraz stało się inaczej, co może mieć wpływ na końcowe rozstrzygnięcia, bowiem przykładowo europejskie drużyny walczące w PŚ, które stracą szybko szansę na zajęcie dwóch pierwszych miejsc, będą oszczędzały siły na mistrzostwa Europy, a nie koncentrowały się już na walce w PŚ, bo i tak nie będzie miało znaczenia, czy zajmą czwarte, czy dziesiąte miejsce.źródło: inf. własna, lancenet.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Puchar Świata, reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved