Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A M: Znakomity mecz Trento, scudetto coraz bliżej

Serie A M: Znakomity mecz Trento, scudetto coraz bliżej

W imponującym stylu podopieczni Radostina Stojczewa pokonali rywali z Modeny w trzecim meczu finałowym. Łukasz Żygadło, dotychczas będący głównym reżyserem gry gialloblu, tym razem musiał ustąpić miejsca młodemu Simone Giannellemu.

Po odbyciu kary zawieszenia na jeden mecz na ławkę trenerską Trentino wrócił Radostin Stojczew. Nie obyło się też bez zmian w wyjściowym składzie gialloblu, główną była zmiana na pozycji rozgrywającego. I tak Łukasza Żygadłę w wyjściowej szóstce zastąpił młody Simone Giannelli. Włoch już we wcześniejszych meczach rywalizacji finałowej dając znakomite zmiany za Polaka, podkreślał swoją wartość dla zespołu. Także tym razem Giannelli odwdzięczył się za otrzymane zaufanie bardzo dobrą grą, czego potwierdzeniem może być chociażby wyróżnienie dla najlepszego zawodnika meczu, które trafiło do reżysera gry ekipy z Trydentu.

Już początek meczu to lepsza gra w wykonaniu gospodarzy, rywalizację dość szybko ustawiła dobra zagrywka Mateja Kazijskiego. Gialloblu na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:6, przewaga nie była znacznym dystansem, dzięki czemu przy czujności na siatce Bruno podopieczni Angelo Lorenzettiego odzyskali kontakt punktowy z rywalem. Do efektownych zagrań na siatce miejscowi dodawali punktowe bloki, jednak także w szeregi gialloblu wkradło się nieco nerwowości. Ręki w ataku nie wstrzymywał Petrić, a chwile przestoju po stronie gospodarzy znalazły odzwierciedlenie na tablicy wyników. Tym samym Radostin Stojczew zmuszony był do reakcji jeszcze przed drugą przerwą techniczną. Dopiero po drugiej regulaminowej przerwie w grze gra Trentino zaczęła się poprawiać. Kluczem do sukcesu okazało się ustawienie z Filippo Lanzą w polu serwisowym, to dzięki zagrywkom przyjmującego Azzurrich miejscowi doprowadzili do gry na styku (19:19). W ślady swojego kolegi poszedł Mitar Djurić, także notując na swoim koncie punktowy serwis (23:21). Zryw Vettoriego dał jeszcze nadzieję sympatykom Parmareggio Modeny. Goście nie byli jednak w stanie powstrzymać greckiego atakującego Trento, finalnie ulegając rywalom 23:25.

Równie wyrównane były początki partii kolejnej, także tym razem przyjezdni przekonali się o sile serwisu rywali. Swoje noty w tym elemencie systematycznie poprawiał Lanza i tak podopieczni Radostina Stojczewa jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną wypracowali dwupunktową zaliczkę (6:4). Nadzieję przyjezdnym przywrócił co prawda Matteo Piano (7:8), jednak nie był to początek gry na styku. Bezbłędnie intencje rywali odczytywał bowiem Emanuele Birarelli, zatrzymując na siatce kolejno Ngapetha i Vettoriego, a po asie serwisowym Kazijskiego było już 12:10. Angelo Lorenzetti zmuszony był do szukania zmian, aby poprawić skuteczność na skrzydłach swojego zespołu. I tak w miejsce Petricia pojawił się Kovacević. Siatkarze z Modeny nie ustrzegli się jednak błędów własnych, po pomyłce Vettoriego miejscowi prowadzili już 15:11. Nie poddając się, goście zdołali po raz kolejny przy imponującej serii punktowej wrócić do gry, odzyskując kontakt punktowy z rywalami (15:16). Tym samym ponownie zapowiadała się emocjonująca końcówka przy grze punkt za punkt. Trento zdołało co prawda uciec rywalom (23:19), jednak przy serwisie Vettoriego goście doprowadzili po raz kolejny do remisu (23:23). Więcej „zimnej krwi” zachowali gialloblu, triumfując 25:23 po ataku Kazijskiego.

W odsłonie trzeciej Angelo Lorenzetti zdecydował się pozostawić na placu gry Kovacevicia w miejsce Petricia. Nieco lepszy start niż w poprzednich fragmentach meczu pozwolił gościom prowadzić 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Miejscowi mogli jednak liczyć na Mitara Djuricia, as Trento szybko zniwelował dystans dzielący obie ekipy (9:9). W reakcji na poczynania swoich podopiecznych Angelo Lorenzetti poprosił o czas, po przerwie utrzymywała się gra na styku. Pomyłka Vettoriego w ataku dała minimalną zaliczkę Trento. Zagrania Lanzy i Djuricia pozwoliły podopiecznym Radostina Stojczewa nieco uspokoić sytuację w końcówce partii (18:16). Rywalom o swojej obecności przypomniał jeszcze Matej Kazijski, broniąc przewagę swojego zespołu (20:18). Zapędy rywali zdołał powstrzymać Bruno (21:21), a chwilę później, powstrzymując Ngapetha, rywalom odpłacił się Giannelli (23:21). Odsłonę i spotkanie zakończył błąd Bruno w polu serwisowym (25:22). Wygrywając 3:0, gialloblu objęli prowadzenie w rywalizacji finałowej (2:1).

MVP spotkania wybrany został Simone Giannelli

Młody Włoch, komentując wygraną swojego zespołu, wyjątkowo skromnie odnosił się do wyróżnienia indywidualnego, podkreślając przede wszystkim siłę drużyny. – Nie spodziewałem się tego, przez wszystkie lata pracowałem po to, aby móc jak najlepiej pomóc swojej drużynie. Zagraliśmy dobrze, nie poddając się nawet na chwilę, zwłaszcza w tej pierwszej partii, kiedy sytuacja robiła się coraz trudniejsza. To była wygrana całej drużyny, byliśmy kolektywem. Ale teraz musimy już myśleć o czwartym meczu w Modenie, to na pewno będzie trudniejsze spotkanie – podsumował Simone Giannelli. W pomeczowych komentarzach ekipa Angelo Lorenzettiego zgodnie podkreślała siłę rywali. – Trento grało lepiej od nas we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, zwłaszcza w zagrywce. Kilka razy zdołali nas zaskoczyć. Gratulacje dla nich, jednak my się nie poddajemy. Jesteśmy rozczarowani po porażce, ale musimy teraz patrzeć w przyszłość, na następny mecz, który będzie bardzo ważny – mówił po meczu Nemanja Petrić.

Diatec Trentino – Parmareggio Modena 3:0
(25:23, 25:23, 25:22)

Diatec Trentino: Kazijski (12), Birarelli (8), Giannelli (4), Lanza (8), Sole (9), Djurić (15), Colaci (libero) oraz Mazzone
Parmareggio Modena: Bruno (3), Petrić (5), Ngapeth (11), Piano (8), Verhees (2), Vettori (16), Rossini (libero) oraz Sala, Bonifante, Casadei i Kovacević (5)

Stan rywalizacji 2:1 dla Trento