Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Czwarty mecz wyłonił mistrza Polski

Orlen Liga: Czwarty mecz wyłonił mistrza Polski

Siatkarki Chemika Police w niedzielnym meczu w Ergo Arenie prowadziły już 2:0 w setach i były bardzo blisko tytułu. PGE Atom Trefl Sopot nie złożył jednak broni i doprowadził  do tie-breaka. W nim jednak policzanki okazały się lepsze i mogą świętować obronę tytułu.

Pierwszy set zdecydowanie należał do policzanek, które od samego początku narzucały swój styl gry. Sopocianki popełniały dużo błędów, widać było nerwową atmosferę w drużynie gospodyń, co w rezultacie przełożyło się na prowadzenie Chemika 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Po niej doskonała gra w bloku i ataku tylko powiększała przewagę zespołu gości. W pewnym momencie jednak sopocianki odrobiły kilka punktów i tym samym zbliżyły się do swoich rywalek tylko na jeden punkt. Pomogła w tym, m.in. Klaudia Kaczorowska, której zagrywka była nie do zatrzymania. W dalszej fazie seta policzankom ponownie udało się wyjść na kilkupunktowe prowadzenie, którego gospodynie nie były już w stanie zniwelować. Partię zakończył as serwisowy Stefany Veljković.

Początek drugiej odsłony meczu był bardzo wyrównany, gra toczyła się punkt za punkt. Jednak tuż po pierwszej przerwie technicznej policzanki osiągnęły dwupunktowe prowadzenie, m.in. dzięki czujności Małgorzaty Glinki-Mogentale. To właśnie ta zawodniczka była także liderem swojej drużyny w ataku, co chwilę zdobywając punkty w tym elemencie. Gospodynie natomiast były bezradne, w ich akcje wkradało się wiele nieporozumień, czego efektem było prowadzenie Chemika 18:14. Kolejne punkty dla gości zdobyły Anna Werblińska i Stefana Veljković, co znacząco przyczyniło się do zwycięstwa ich ekipy również w drugim secie, zakończonym wynikiem 25:20.

Trzecią partię od mocnego uderzenia rozpoczęły sopocianki, które już na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5. Policzanki popełniały więcej błędów niż w poprzednich dwóch setach, było widać rozprężenie w ich szeregach. W pewnym momencie świetny blok na Katarzynie Zaroślińskiej dał Chemikowi remis 15:15, gra od tego czasu wyrównała się. W końcówce sopociankom udało się osiągnąć trzypunktowe prowadzenie i gdy wydawało się, że gospodynie już mają tego seta zapisanego na swoim koncie, policzanki doprowadziły do remisu 24:24. Chwilę później podopieczne trenera Lorenzo Micellego nie dały jednak „wydrzeć” sobie wygranej i po fantastycznym bloku zwyciężyły 26:24.

W czwartym secie na boisku rządziły i dzieliły zawodniczki z Sopotu, które po wygranej w poprzedniej partii poczuły, że losy tego spotkania można jeszcze odwrócić. Przez cały czas trwania seta bardzo dobrze w ataku prezentowała się Charlotte Leys, która co chwilę obijała ręce swoich przeciwniczek. Policzanki nie mogły odnaleźć się w tej sytuacji, na drugiej przerwie technicznej przegrywały już ośmioma punktami. Po regulaminowym czasie rozpędzone sopocianki grały coraz lepiej, wykorzystywały każdą szansę do zdobycia punktu i tym samym pewnie zmierzały do zwycięstwa w tej partii. Ostatecznie seta zakończył atak w aut Anny Werblińskiej, co spowodowało, że o losach tego spotkania i zarazem walki o mistrzostwo Polski miał rozstrzygnąć tie-break.

Tie-break znakomicie rozpoczął się dla gospodyń, które kontynuowały dobrą passę z poprzedniej partii. Świetnie w zagrywce radziła sobie Maja Tokarska, która jednym z serwisów „ustrzeliła” Małgorzatę Glinkę-Mogentale. Od tego momentu jednak gra policzanek znacznie się poprawiła i po chwili na tablicy wyników był remis 7:7. Następnie w polu serwisowym pojawiła się Agnieszka Bednarek-Kasza, której zagrywka dała punkt Chemikowi na wagę prowadzenia. Set wkroczył zatem w decydującą fazę, a w niej lepiej zaprezentowały się policzanki. Doskonałe ataki Izabeli Kowalińskiej, skuteczny blok i kończąca akcja w wykonaniu Małgorzaty Glinki-Mogentale to obraz końcowych chwil partii i całego meczu. Ostatecznie Chemik wygrał 3:2 i dzięki temu wywalczył mistrzostwo Polski.

MVP: Stefana Veljković

PGE Atom Trefl Sopot – Chemik Police 2:3
(19:25, 20:25, 26:24, 25:13, 11:15)

Stan rywalizacji: 3:1 dla Chemika Police