Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Eczacibasi Stambuł najlepszym klubowym zespołem świata

KMŚ: Eczacibasi Stambuł najlepszym klubowym zespołem świata

W Zurychu zakończyły się KMŚ siatkarek. Triumfatorkami turnieju zostały zawodniczki Eczacibasi Stambuł. To trzeci turecki zespół, który wygrał te zawody po Fenerbahce w 2010 i Vakifbanku w 2013 roku. Brąz wywalczył Volero Zurych.

W finale podopieczne Giovanniego Caprary pokonały Dinamo Krasnodar w czterech setach. Turecka ekipa rozpoczęła to spotkanie znakomicie, w pierwszym secie nie dała Dinamu Krasnodar żadnych szans. Podopiecznym Giovanniego Caprary wychodziło dosłownie wszystko, począwszy od ataku, skończywszy na bloku i zagrywce. Już na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4 i na tym nie poprzestawały. Aktywne były Maja Poljak i Neshlihan Demir (15:10, 17:11, 19:13) Siatkarki z Krasnodaru zbliżyły się co prawda na 16:20, ale ostatnich pięć akcji padło łupem Eczacibasi.

W drugim secie Eczacibasi prowadziło już 8:4, a po akcji Neshlihan już 11:6, ale dzięki akcjom Koszelewej rosyjska ekipa doprowadziła do remisu 14:14. Turecki zespół jednak odskoczył na 17:15. Walki na boisku nie brakowało. Niewielką przewagę Eczacibasi utrzymało już do końca, ostatnie akcje należały do Bethani De La Cruz i Mai Poljak, która popisała się efektownym blokiem.

Początek trzeciej partii także był wyrównany. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadziło Eczacibasi, a po asie serwisowym Jordan Larson-Burbach odskoczyły one na 10:8. Mniej więcej do przerwy technicznej numer dwa podopieczne Giovanniego Caprary utrzymywały przewagę. Potem wyższy bieg wrzucił team z Rosji, który po niezbyt udanym ataku Yilmaz prowadził 18:16, ale do remisu doprowadziła Christiane Furst. Przez długi czas wynik oscylował wokół remisu. Dobra gra Yilmaz przyczyniła się do tego, że Eczacibasi miało dwie piłki mistrzowskie, ale Dinamo doprowadziło do stanu 24:24. Błąd Eczacibasi i akcja Rosir Calderon dały zespołowi z Rosji wygraną w tej partii.

Dobra gra Jordan Larson-Burbach dała Eczacibasi niewielkie prowadzenie na przerwie technicznej (8:7). Błędy Dinamo pozwoliły odskoczyć tureckiej ekipie następnie na 11:7. Rosjanki próbowały odrabiać straty, zbliżyły się nawet na punkt, ale rywalki nie pozwalały na wiele. Eczacibasi znakomicie grało blokiem (18:13). Dinamo na chwilę nieco się zbliżyło, ale po chwili, po ataku Larson-Burbach i błędzie Koszelewej, było już 21:16. Blok Christiane Furst i atak Neshlihan Demir dały Eczacibasi piłki meczowe (24:17). Dinamo obroniło dwie piłki mistrzowskie, ale wobec akcji Neshlihan było już bezradne.

Eczacibasi Stambuł – Dinamo Krasnodar 3:1
(25:16, 25:21, 24:26, 25:19)

Eczacibasi:
Karakoyun (4), Larson-Burbach (20), Fürst (11), Yilmaz (13), Demir (18), Poljak (12), Bagci (libero) oraz De La Cruz (2) i Gumus
Dinamo: Fabiola (1), Szaszkowa (3), Koszelewa (13), Fe Garay (10), Dinaskaja (3), Podskalnaja (10), Kryuczkowa (libero) oraz Bibina (libero), Khodunowa, Marjuknicz (5), Kriwets, Calderon (12), Filsztinskaja (1) i Pasynkowa (3)

Brązowy medal ku radości swoich kibiców wywalczyły siatkarki Volero Zurych. Na pierwszej przerwie technicznej jednak to podopieczne Bernardo Rezende minimalnie prowadziły. Po niej jednak to gospodynie odskoczyły wyraźnie (14:10, 15:11). Brazylijski team zbliżył się na 19:20, ale Mammadowa i Perez dały swojej ekipie piłki setowe. Zwycięstwo w tej partii przypieczętował udany blok.

Olesia Rychliuk była gwiazdą pierwszej części drugiej partii (4:0, 8:3). Podopieczne Bernardo Rezende nie mogły znaleźć sposobu na znakomicie grające rywalki (16:12, 18:12). Rychliuk dała swojej ekipie przy stanie 24:15 piłki setowe. Brazylijki obroniły dwie z nich, ale po chwili przegrywały już w meczu 0:2.

Początek trzeciej odsłony był wyrównany (9:9). Dobra gra blokiem dała prowadzenie gospodyniom turnieju 12:11. Podopiecznym trenera Sellingera pomagały także swoimi błędami rywalki (16:13), a dobra zagrywka Rachel Sanchez dała wynik 18:13. Volero Zurych pewnie zmierzało po brązowy medal (21:15). Piłki meczowe dał atak Natalii Mammadowej, a wygraną przypieczętowała MVP – Olesia Rychliuk.

Volero Zurych – Rexona Ades Rio de Janeiro 3:0
(25:21, 25:17, 25:18)

Volero: Rychliuk (17), Rabadzijewa (13), Sanchez Perez (11), Mammadowa (9), Ninković (7), Thompson (1), Popović (libero), Granvorka i Grbac
Rexona: Gabi (13), Juciely (11), Natalia (7), Helia Pinto, Regiane (4), Ana Carolina (6), Fabi (libero) oraz Francine, Giovana, Roberta, Andreia (2) i Drussyla (4)