I liga M: Victoria o krok od mistrzostwa, Stal w trudnej sytuacji

Nie udał się Stali AZS PWSZ Nysa rewanż za wczorajszą porażkę w Wałbrzychu. Dziś podopieczni Janusza Bułkowskiego urwali Victorii PWSZ tylko seta. W finałowej batalii Krispol I Ligi przegrywają już 0:2. Kolejny mecz rozegrają u siebie.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze, którzy już na początku postraszyli rywali blokiem, skutecznymi serwisami popisali się Maciej Fijałek oraz Łukasz Kaczmarek, a ze środka udanie zaatakował Arkadiusz Olczyk. W efekcie czego wałbrzyszanie szybko odskoczyli od akademików na pięć oczek. Z biegiem czasu do gry po stronie Victorii włączył się Łukasz Karpiewski, za to w szeregach Stali pogłębiał się chaos. Widząc to, jej szkoleniowiec zdecydował się na zmianę na rozegraniu, na którym pojawił się Mateusz Biernat, ale znacząco nie zmieniło to obrazu gry. Goście mieli problemy z przyjęciem serwisów rywali, a po autowym zbiciu Mateusza Piotrowskiego przegrywali już siedmioma punktami. W kolejnych minutach podopieczni trenera Janczaka popsuli kilka serwisów, za to goście przy zagrywce Piotrowskiego odrobili część strat. W końcówce dwoma udanymi atakami popisał się jeszcze Michał Makowski, ale to nie wystarczyło, aby nyscy siatkarze wrócili do gry. Ostatecznie przegrali premierową odsłonę 22:25.

Od pierwszych minut drugiej partii trwała znacznie bardziej wyrównana walka. Wprawdzie stosunkowo szybko ekipa z Dolnego Śląska uzyskała dwa oczka przewagi, ale dobra gra przyjezdnych w bloku pozwoliła im wrócić do gry. Na pierwszym czasie technicznym w minimalnie lepszej sytuacji byli wałbrzyszanie, którzy po zbiciu Sebastiana Zielińskiego prowadzili 8:7. Po nim dobra gra Olczyka spowodowała, że Victoria odskoczyła na trzy oczka, ale kłopoty w przyjęciu Kaczmarka dały zawodnikom z Opolszczyzny remis. Co więcej, podwójne odbicie Fijałka pozwoliło im przejąć inicjatywę na boisku i objąć dwupunktowe prowadzenie. Chwilę później mogli je powiększyć do czterech oczek, ale dwa błędy Dawida Bułkowskiego spowodowały, że gospodarze wrócili do gry. Bardzo dobrze w ataku prezentował się duet Kaczmarek/Zieliński, za to nieskuteczny był nyski atakujący, przez co szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę Victorii. W końcówce popisała się ona jeszcze blokiem na Makowskim, ostatecznie triumfując 25:21.

Na początku trzeciego seta z dobrej strony pokazał się Kamil Długosz, a Stal uciekła przeciwnikom na dwa oczka. Wprawdzie punktowa zagrywka Karpiewskiego pozwoliła Victorii wrócić na moment do gry, ale czapa na Bartłomieju Krulickim ponownie dała przewagę przyjezdnym. W kolejnych minutach wałbrzyszanom przydarzył się kryzys, a zbicie ze środka Mateusza Nożewskiego sprawiło, że zaczęła powiększać się różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami. Z biegiem czasu gospodarze mieli coraz większe problemy w ataku, za to ich rywale coraz lepiej prezentowali się w bloku, a po ataku Tomasza Kalembki prowadzili już sześcioma oczkami. W dodatku chwilę później asem serwisowym popisał się Piotrowski, a błędy przeciwników prowadziły podopiecznych trenera Bułkowskiego do sukcesu w tej części spotkania. Wałbrzyszan stać było jeszcze na krótkotrwały zryw, który jednak nie zagroził akademikom. Trzecią partię rozstrzygnęli oni na swoją korzyść 25:17, a kropkę nad i postawił w niej Piotrowski.

W pierwszej fazie czwartej odsłony obie drużyny grały zrywami. Obie popisywały się skutecznymi blokami, ale nieco lepiej w ataku prezentowali się gospodarze, którzy po zbiciu Kaczmarka mieli dwa oczka przewagi nad ekipą z Opolszczyzny. Chwilę później na środku zameldował się Olczyk i wydawało się, że Victoria łapie powoli odpowiedni rytm gry. Ale goście nie zamierzali tanio sprzedawać skóry. Do walki poderwała ich punktowa zagrywka Makowskiego, poza tym w ataku dobrze spisywał się Piotrowski, dzięki czemu wynik zaczął ponownie oscylować wokół remisu. W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, a obie ekipy udane akcje przeplatały błędami. W decydującą część meczu weszły przy stanie remisowym, jednak w końcówce więcej zimnej krwi zachowali wałbrzyszanie, którzy po zbiciu w aut Piotrowskiego mieli pierwszą piłkę meczową. Wprawdzie przyjezdnym udało się ją obronić, ale as serwisowy Fijałka przypieczętował wygraną Victorii (26:24), która objęła prowadzenie w finałowej rywalizacji 2:0.

Victoria PWSZ Wałbrzych – Stal AZS PWSZ Nysa 3:1
(25:22, 25:21, 17:25, 26:24)

Składy zespołów
Victoria: Fijałek, Karpiewski, Kaczmarek, Zieliński, Krulicki, Olczyk, Mihułka (libero) oraz Kamiński i Filipiak
Stal: Szczurek, Piotrowski, Nożewski, Kalembka, Długosz, Bułkowski, Dzikowicz (libero) oraz Biniek, Biernat i Makowski

Stan rywalizacji: 2:0 dla Victorii