Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Jurij Mariczew: Nie jestem fanem zawodników zagranicznych

Jurij Mariczew: Nie jestem fanem zawodników zagranicznych

fot. archiwum

Trener Dynama Moskwa oraz kadry Rosji kobiet, Jurij Mariczew, opowiedział o niemal zakończonym sezonie ligowym w Rosji oraz o tym, co czeka jego kadrę w najbliższym czasie. Mariczew nie wykluczył powrotu do Sbornej "carycy siatkówki" - Jekateriny Gamowej.

Andriej Woronkow niedawno podał listę zawodników, którzy powalczą o medale Ligi Światowej w nadchodzącym sezonie reprezentacyjnym. Panu nie spieszy się z podaniem listy nazwisk kadrowiczek reprezentacji Rosji.

Jurij Mariczew: Czekam na specjalne zebranie w federacji, które odbędzie się w tym tygodniu. Szczególnie chcę wysłuchać, co ma do powiedzenia Nikołaj Karpol i przemyśleć jego wskazówki. W sezonie przedolimpijskim jego zdanie, rady i pomoc dotycząca składu sztabu trenerskiego są dla mnie wyjątkowo ważne.

O jakie rady dotyczące sztabu trenerskiego chodzi?– Nadchodzący sezon jest pod kilkoma względami niepowtarzalny i inny od wszystkich. Mamy okazję stworzyć dwa zespoły – kadrę A i młodszy zespół, który będzie stanowił przyszłość. Ten drugi zespół poprowadzi Wadim Pankow i będzie miał okazję wystąpić w turnieju w Montreux, na igrzyskach europejskich oraz na uniwersjadzie w Gwangju. Oprócz młodych siatkarek dodamy tam pewnie ze dwie doświadczone, które poprowadzą ten zespół, ale na ten moment nie wiemy jeszcze, jakie to będą siatkarki. Zespół Pankowa w Montreux spotka się już 10 maja, natomiast ja swoje zawodniczki będę miał do dyspozycji od 27 maja.

Jaka będzie kadrowa przyszłość Tatiany Koszelewej, która w trakcie sezonu miała kilka drobnych kontuzji i Anastasii Szljakowajej, która niemal cały sezon nie grał?

– Koszelewa na pewno będzie z nami we wszystkich meczach i jest przewidziana w składzie kadry. Jedynym problemem jest to, że w Dynamie Krasnodar gra ona na pozycji przyjmującej, a ja potrzebuję jej w kadrze na pozycji atakującej. Anastasia doszła już do pełni zdrowia i na pewno będzie miała okazję zagrać w World Grand Prix. Na pewno nie mogę zapomnieć o odrobinie odpoczynku dla Kriuczkowej i Kutiukowej, które też przecież zmagały się z urazami.

A co z Jekateriną Gamową?

– Jej udział i obecność w kadrze na World Grand Prix musi zostać omówiona z samą zawodniczką oraz kilkoma innymi fachowcami. Wiadomo, że posiadanie takiej zawodniczki w składzie zawsze daje ogromne możliwości. Jestem Jekaterinie bardzo wdzięczny za to, że odpowiedziała pozytywnie na moje zaproszenie do kadry na Puchar Świata, który rozegramy jesienią. Oczywiście ona może w tym roku w kadrze zagrać tylko i wyłącznie na jednym z wielkich turniejów – World Grand Prix bądź Pucharze Świata.

Gamowa i jej Dynamo Kazań mogą wygrać piąty tytuł mistrzowski z rzędu. To faworyt finałów Superligi?

– Cztery lata temu Dynamo mogło czuć się pewne zdobycia tytułu przed meczem, ale teraz wydaje mi się, że będzie to dla niego niezwykle trudny pojedynek. Wciąż widać brak Jordan Larson, która wybrała przed sezonem grę w Turcji. Dynamo na pewno nie jest zdecydowanym faworytem przed finałem.

Prowadzone przez pana Dynamo Moskwa zagra o brązowy medal męskiej Superligi z Gazpromem-Jugra Surgut.

– Zgadza się. Przez napięty kalendarz meczów nie miałem tak dużo czasu na oglądanie spotkań kobiecej siatkówki. Oprócz ligi mieliśmy jeszcze rozgrywki Pucharu CEV.

Rozgrywki, które udało się wygrać. Wygrać po złotym secie w Moskwie.

– Taktycznie Włosi zagrali dobrze i potrafili się dostosować do panujących warunków. Nie ukrywam, że kilkoma zagraniami mocno nas zaskoczyli, jednakże to nam udało się wygrać tego dodatkowego seta, który dał nam zwycięstwo i Puchar CEV.

A jak wygląda sytuacja Ivana Zaytseva? Ten zawodnik grał mniej w końcówce sezonu.

– Nie jestem wielkim fanem zawodników z zagranicy. Musimy patrzeć na zasoby siatkarskie, jakie mamy w kraju, a mamy ich naprawdę dużo. Oczywiście nie mam nic do Ivana, nasze kontakty są dobre. Po prostu w pewnym momencie sezonu stracił miejsce w składzie na rzecz Pawła Krugłowa. Można powiedzieć, że dzięki Zaytsevowi Paweł wszedł na wyższy poziom, co pozwoli mu też pomóc kadrze Rosji. Krugłow ma bardzo dobry kontakt z Sergiejem Grankinem, dobrze się rozumieją i wydaje mi się, że dzięki temu ma on duże szanse na granie w wyjściowym składzie Sbornej, nawet kosztem Maksima Michajłowa. Zaytsev jest silnym ogniwem tej drużyny i z niecierpliwością czekam na kolejny sezon, żeby zobaczyć, jak sobie poradzi.

źródło: russiavolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-04-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved