Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Skazani na sukces: Mateusz Masłowski

Skazani na sukces: Mateusz Masłowski

fot. Joanna Skólimowska

Jest świeżo upieczonym mistrzem Europy kadetów, ma już za sobą debiut w PlusLidze, a ostatnio występował na parkietach Krispol I Ligi. Kolejnym bohaterem naszego cyklu jest występujący na pozycji libero Mateusz Masłowski.

Czy od początku wiedziałeś, że siatkówka to jest to, co chciałbyś robić w życiu? Jak się zaczęła twoja przygoda z tym sportem?

Mateusz Masłowski:Od najmłodszych lat mój straszy brat zaszczepiał u mnie miłość do sportu, a szczególnie do siatkówki. Gdy tylko mieliśmy wolną chwilę, toczyliśmy z bratem miedzy sobą boje na miejscowym trzepaku. A poza tym cała moja rodzina bardzo interesuje się siatkówką, a na dodatek mój tata grał w siatkówkę w Resovii Rzeszów i reprezentacji Polski.

Od zawsze byłeś ustawiany przez trenerów na pozycji libero? Czy próbowałeś już albo chciałbyś spróbować występów na innej pozycji?– Na początku mojej przygody z siatkówką grałem na pozycji przyjmującego, ale tylko w swojej kategorii wiekowej. W meczach ze starszymi kolegami trenerzy dawali mi szansę gry na pozycji libero. Natomiast od roku gram już niestety tylko na libero, ponieważ moje warunki fizyczne nie pozwalają mi na granie na innej pozycji na najwyższym poziomie.

Niektórzy libero przyznają, że czasami brakuje im tego, aby mogli sobie uderzyć piłkę, niektórych wręcz ciągnie do ataku. Też masz takie poczucie?

Wydaje mi się, że jest to moja największa zmora. (uśmiech) Gdy na treningach i meczach odpowiadam tylko i wyłącznie za grę defensywną, to kiedy zdarzy się taka możliwość, od razu próbuję wbić przysłowiowego „bolca” podczas przerwy między ćwiczeniami czy na rozgrzewce przed meczem.

W kończącym się sezonie ligowym miałeś okazję występować na parkietach Krispol I Ligi przeciwko takim zawodnikom jak chociażby Marcin Nowak. Masz już za sobą także debiut w PlusLidze, gdzie jako 16-latek zastąpiłeś kontuzjowanego wtedy Krzysztofa Ignaczaka. Któreś z tych wydarzeń było dla ciebie cenniejszym doświadczeniem?

Na pewno pierwsze występy w PlusLidze zapamiętam do końca swojego życia, ponieważ łączą się one z niesamowitymi wrażeniami i niezapomnianymi wspomnieniami. Myślę, że mimo wszystko regularne występy w Krispol I Lidze pozwoliły mi w znacznym stopniu na podniesienie swoich umiejętności sportowych.

Czy jest jakiś zawodnik na pozycji libero, którego grę podziwiasz szczególnie, o którym możesz powiedzieć, że jest twoim idolem?

Od małego dziecka moim idolem był Piotr Gruszka, który niestety zakończył już swoją karierę jako siatkarz. Natomiast aktualnie moim idolem jest francuski libero Jenia Grebennikov i gdy tylko mam okazję, oglądam mecze jego drużyny (VfB Friedrichshafen – przyp. red.) i podpatruję jego zagrania, który niekiedy są wręcz niewiarygodne.

Jesteś świeżo upieczonym mistrzem Europy kadetów, ale przed tobą kolejne cele w rozgrywkach młodzieżowych. Już niebawem wraz z kadrą juniorów pod dowództwem Jakuba Bednaruka powalczysz o awans do MŚ. Zespół w tym składzie stać na wygranie turnieju w Bełchatowie?

Osobiście bardzo się cieszę z tego powodu, że zostałem powołany do czternastoosobowej kadry juniorów, bo szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego. Trzon tej reprezentacji będą stanowili zawodnicy, którzy na co dzień występują w klubach PlusLigi, a niektórzy z nich zostali powołani do kadry Polski seniorów, więc jeśli nie przydarzą się jakieś kontuzje, to wydaje mi się, że szanse na to, aby awansować na MŚJ, są bardzo duże.

Priorytetem dla ciebie będą jednak sierpniowe MŚ kadetów w Argentynie?

– Priorytetem dla mnie jest każdy następny mecz i nie jest ważne, czy jest to sparing, czy mistrzostwa świata. Zawsze staram się dać z siebie maksa w każdej akcji, aby pomóc mojej drużynie w wygraniu spotkania.

Jakie jest twoje największe marzenie?

– Moim największym marzeniem jest to, aby moja rodzina była zdrowa i szczęśliwa, a jeśli chodzi o to sportowe, to na pewno chciałbym kiedykolwiek zdobyć złoty medal na igrzyskach olimpijskich.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-04-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved