Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorek: Legionowianki ze złotymi medalami

MP juniorek: Legionowianki ze złotymi medalami

W finałach MP juniorek w Wieliczce bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki LTS-u Legionovii Legionowo. Srebrne medale zdobyły siatkarki Pałacu Bydgoszcz, a po brąz dość niespodziewanie sięgnęły łodzianki, pokonując zespół Energi Gedanii Gdańsk.

Siatkarki Budowlanych Łódź bardzo zmobilizowane podeszły do meczu z gdańszczankami. Podopieczne Jacka Pasińskiego znacznie przewyższały swoje rywalki grą w obronie i nie pozwalały przeciwnikom ani na moment przejąć inicjatywy. Świetnie siłami swoich skrzydłowych gospodarowała Maria Woźniczka i choć siatkarki z Pomorza dołożyły wszelkich starań, by dorównać łodziankom, to nie były w stanie utrzymać wysokiej skuteczności swoich ataków i w efekcie premierowa odsłona padła łupem łodzianek (25:20).

Kibice w Wieliczce spodziewali się, że w drugim secie gdańszczanki postawią Budowlanym Łódź znacznie trudniejsze warunki. Stało się jednak zupełnie inaczej, łodzianki podbijały niemal każdą piłkę uderzaną przez atakujące z Gdańska. Nie do powstrzymania była Agata Gwardecka, a siatkarskie „gwoździe” autorstwa Joanny Pacak były ozdobą tej partii. Siatkarki Energi Gedanii Gdańsk popełniały mnóstwo błędów, a ich kłopoty zaczynały się już od przyjęcia zagrywki. Set bez historii zakończył się wysoką wygraną Budowlanych, które prowadziły już w całym meczu 2:0.

Jak to często bywa, trzeci set okazał się tym najtrudniejszym dla Budowlanych Łódź. Swój rytm gry odzyskała Marta Tucholska, z kolei jej koleżanki wzmocniły zagrywkę i prowadziły w pewnym momencie aż sześcioma punktami (17:11). Wtedy jednak łodzianki jeszcze raz się zmobilizowały i podjęły walkę, doprowadzając nawet do gry na przewagi, w niej do zwycięstwa zabrakło już jednak sił i ten mecz trwał dalej.

To, co nie udało się łodziankom w poprzedniej odsłonie, miało miejsce w secie numer cztery. Najpierw fenomenalne zagrywki podopiecznych Jacka Pasińskiego pozwoliły im wyjść na prowadzenie, a w końcówce tym razem młodym siatkarkom z Łodzi nie zadrżała ręka i to one cieszyły się z brązowego medalu mistrzostw Polski juniorek. Po tym spotkaniu szkoleniowiec Budowlanych Łódź nie szczędził pochwał dla swojego zespołu. – Jak na pierwsze, poważne zawody tych dziewczyn, to uważam, że to jest po prostu mistrzostwo, nawet nie świata, a galaktyczne. Były lepsze i słabsze momenty, ale zawsze dziewczyny dawały niesamowicie dużo serducha. Wygraliśmy i jesteśmy chyba najszczęśliwsi na Ziemi – mówił uradowany Jacek Pasiński.

Budowlani Łódź – Energa Gedania Gdańsk 3:1
(25:20, 25:13, 24:26, 25:19)

Wisienką na torcie turnieju finałowego w Wieliczce było starcie Legionovii Legionowo i Pałacu Bydgoszcz. Dwie najlepsze drużyny wśród zespołów w kategorii juniorskiej rozpoczęły bój o złote medale od bardzo wyrównanej gry. Nieco lepsza gra siatkarek z Legionowa w końcówce premierowej odsłony sprawiła, że to siatkarki z centralnej Polski miały dwie piłki setowe. Nie wykorzystały ich jednak, a do wyrównania doprowadziła Adrianna Adamek, przedzierając się przez potrójny blok rywalek. Punkt na wagę wygrania seta sprezentowała „Lalkom” atakiem w aut Pola Nowakowska (28:26).

Początek drugiego seta był jednak nieudany dla podopiecznych Wojciecha Lalka. Z pola serwisowego nie schodziła Paulina Bałdyga, a z blokiem rywalek nie radziła sobie Monika Bociek i szybko o czas poprosił trener legionowianek (0:6). Okazało się, że i taką stratę zawodniczki z Legionowa są w stanie odrobić, a swoje „pięć minut” miała w tym fragmencie meczu Aleksandra Rasińska. Później nieco z równowagi wyprowadziły legionowianki decyzje sędziego, poprawić przyjęcie miała Katarzyna Jędrzejewska, ale to bydgoszczanki tym razem zachowały więcej zimnej krwi (25:23).

Kolejna partia miała wyrównany przebieg do stanu 6:6. Wtedy to zawodniczki LTS-u zaczęły bronić coraz więcej piłek, a atomowe ataki Malwiny Smarzek siały spustoszenie w szeregach rywalek. Kierunku w swoich atakach nie utrzymywała Weronika Fojucik i jej koleżanki musiały uznać wyższość zespołu spod Warszawy. Czwartego seta z wysokiego C rozpoczęły siatkarki z Bydgoszczy, wykorzystując atut w postaci zagrywki Oliwii Jakielaszek. Później jednak dwukrotnie piłkę w aut posłała Nowakowska, choć bydgoszczanki twierdziły, że piłka wyszła poza boisko dotykając rąk blokujących przeciwniczek. Gra zespołu z Bydgoszczy falowała, jako pierwsza nastroje uspokoiła Fojucik, kiwając piłkę w środek boiska. Jej koleżanki zbudowały czteropunktową przewagę, ale agresywna zagrywka Smarzek znów dała nadzieję legionowiankom na skończenie tego pojedynku w czterech setach. Miękkie ataki bydgoszczanek nie znajdowały już drogi do boiska, na dodatek w obronie akcji rywalek przeszkodził im niski dach w hali w Wieliczce i to zasłużenie zespół z Legionowa zdobył złote medale mistrzostw Polski juniorek.

LTS Legionovia Legionowo – KS Pałac Bydgoszcz 3:1
(28:26, 23:25, 25:18, 25:22)

LTS: Grabka (3), Bociek (16), Niderla (6), Smarzek (27), Rasińska (10), Paszyńska (7), Pietraszkiewicz (libero) oraz Jędrzejewska (7), Dąbrowska i Omelaniuk (1)
Pałac: Bałdyga (6), Nowakowska (15), Jakielaszek (8), Fojucik (16), Adamek (2), Śmieszek (13), Portalska (libero) oraz Marcinkiewicz, Muntowska, Wysocka (1), Karpińska i Nowacka