Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Kenia Carcaces: Chciałabym jeszcze zagrać w kadrze Kuby

Kenia Carcaces: Chciałabym jeszcze zagrać w kadrze Kuby

fot. Joao Pires

Kubanka Kenia Carcaces w obecnym sezonie reprezentuje barwy brazylijskiego Molico/Nestle Osasco. Siatkarka opowiedziała m.in. o swoim pierwszym sezonie w Brazylii oraz marzeniu o ponownej grze w reprezentacji swojego kraju.

Jak zaczęła się twoja przygoda z siatkówką?

Kenia Carcaces: – Zaczęłam grać w siatkówkę w wieku 9 lat. Mając 13 lat, trenowałam już regularnie w szkole, a w wieku 14 lat dołączyłam do siatkarskiej szkoły na Kubie. Swoje pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji kraju otrzymałam w wieku 16 lat. W tym kraju nie ma ograniczeń dla osób chcących uprawiać sport, jest on dostępny dla wszystkich.

Dlaczego wybrałaś akurat siatkówkę?– Decydującą rolę w wyborze tej dyscypliny miały igrzyska panamerykańskie rozgrywane na Kubie w 1991 roku. To był pierwszy turniej, w którym na żywo widziałam gwiazdy kubańskiej siatkówki – Reglę Torres i Mireyę Luis. Pamiętam, kiedy jako dziecko mówiłam, że kiedyś chcę być tak dobra, jak one. Mireya była wzorem nie tylko dla mnie, ale dla wielu siatkarek w moim kraju. To zachęciło mnie w stu procentach do grania, a więź z siatkówką pogłębiali kolejni trenerzy, którzy zawsze mnie wspierali i bardzo wiele nauczyli.

Przed sezonem trafiłaś do Molico/Nestle Osasco. Jak przebiegała twoja aklimatyzacja w Brazylii?

– Mimo, że jestem tutaj dopiero pierwszy rok, to czuję się bardzo zintegrowana z nowym miejscem. Dziewczyny przywitały mnie z otwartymi ramionami, wszyscy w klubie również otwierali przede mną drzwi i chcieli, bym czuła się jak najlepiej. Jestem trochę nieśmiała i muszę najpierw nieco poznać nowe osoby, by bardziej się otworzyć. W Osasco nie miałam z tym problemu, bo wszystkie zawodniczki były bardzo miłe i otwarte w stosunku do mnie, więc ten proces nie trwał długo.

Na początku pewnie spotkałaś się z trudnością w porozumiewaniu się.

– Nie potrafię mówić po portugalsku, ale teraz rozumiem już dużo więcej niż na początku pobytu tutaj. Na początku to było bardzo trudne, bo jako obcokrajowiec nie mówiący w języku danego kraju ciężko jest z kimkolwiek porozmawiać i zdarzają się dziwne i trudne sytuacje. Takie sytuacje po prostu muszą się przytrafić, bo to jest normalne, że w nowym kraju trzeba się odnaleźć. A to zajmuje trochę czasu.

Kibice Molico bardzo doceniają twoją obecność w zespole i twój wkład w wyniki. Z tego względu ułożyli na twoją cześć piosenkę. Spodziewałaś się czegoś takiego w pierwszym sezonie gry w Brazylii?

– Oglądałam kilka spotkań drużyn Superligi, grając jeszcze w Volero Zurych i zauważyłam, że kibice z Kraju Kawy potrafią być bardzo żywiołowi i zaangażowani w boiskowe wydarzenia. Powiem szczerze, byłam bardzo zaskoczona, że zrobili coś dla mnie, że ułożyli piosenkę, ale to dla mnie niezwykle przyjemne uczucie. Lubię ją i dodaje mi odwagi i siły, by zagrać lepiej w każdym spotkaniu.

Jak oceniasz poziom brazylijskiej Superligi?

– Nie jest łatwo grać w Brazylii. W pierwszym sezonie mojej gry tutaj widzę, że poziom jest niezwykle wysoki. Wydaje mi się, że dzięki temu sezonowi poprawiłam się zarówno jako zawodniczka, ale także jako osoba – stałam się bardziej zaradna. Na parkiecie na pewno poczyniłam postępy w grze w ataku, bo coraz częściej wykorzystuję boiskową inteligencję, by zdobywać punkty. Codziennie widzę u siebie jakiś postęp pod względem sportowym i życiowym.

Marzysz o tym, by zagrać w igrzyskach olimpijskich w przyszłym roku?

– Jedno z moich największych marzeń już się spełniło – wzięłam udział w igrzyskach olimpijskich w 2008 roku. Co prawda zakończyłyśmy je na czwartej pozycji i nie mam medalu z tej imprezy przez porażkę z reprezentacją USA, ale byłam na igrzyskach. Oczywiście byłam smutna, że nie udało się wywalczyć medalu, ale sam udział i walka w igrzyskach to dla każdego sportowca coś wielkiego. Bardzo chciałbym zagrać dla reprezentacji Kuby, ale jeśli nie będzie to możliwe, to chciałabym chociaż obejrzeć moje koleżanki z zespołu w tej imprezie. To na pewno byłoby fantastyczne przeżycie.

źródło: melhordovolei.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-04-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved