Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME kadetek: Rosjanki najlepsze, srebrne Serbki, Belgijki z brązem

ME kadetek: Rosjanki najlepsze, srebrne Serbki, Belgijki z brązem

Zakończyły się mistrzostwa Europy kadetek, na których biało-czerwone zajęły 8. miejsce. Najlepszą drużyną turnieju zostały młode Rosjanki, które po zaciętym, pięciosetowym pojedynku pokonały Serbki. Na najniższym stopniu podium stanęły Belgijki.

W ostatnim dniu zmagań mistrzostw Europy kadetek Polkom w walce o miejsca 7-8 przyszło się zmierzyć z rówieśniczkami z Czech. Biało-czerwone wciąż w głowach miały sobotnią porażkę z Niemkami, z którymi gładko poległy w trzech setach. Dzień później nie było o wiele lepiej. Podopieczne Andrzeja Pecia długo nie potrafiły odnaleźć odpowiedniego rytmu gry, a darmowe prezenty sprawiły, że reprezentacja Czech łatwo wygrała do 18 i 17. Najwięcej walki było w trzeciej odsłonie meczu, jednak i tym razem rywalki pokazały wyższość, zwyciężając do 22.

W meczu o 5. miejsce mało kto spodziewał się, że premierowa odsłona meczu pomiędzy Włoszkami a Niemkami będzie miała tak jednostronny przebieg. Do pierwszej przerwie technicznej podopieczne Marco Mencarellego prowadziły 8:5, by powrocie na parkiet całkowicie zdominować wydarzenia na boisku. W efekcie Włoszki pozwoliły rywalkom ugrać jedynie 12 małych oczek. Po zmianie stron delikatna przewaga leżała po stronie zespołu z Niemiec, który dopiero w decydującej fazie seta odskoczył na kilka punktów, wygrywając 25:21. W partii numer trzy role ponownie się odwróciły – to ekipa z Italii była stroną przeważającą i po blisko 30-minutowym secie prowadziły w meczu 2:1. Kolejna partia była już formalnością. Niemki nie wytrzymały tempa, gładko przegrywając 14:25 i całe spotkanie 1:3.

Wydawało się, że w walce o medale emocji nie będzie brakować. Z pewnością nie było ich wiele w spotkaniu Turczynek z młodymi Belgijkami. Za każdym razem scenariusz był taki sam. Do pierwszej przerwy technicznej oba zespoły szły punkt za punkt. Dopiero później do głosu dochodziły podopieczne Fiena Callensa, wygrywając dwie pierwsze partie do 16. Najbardziej zacięty przebieg miał ostatni set, w którym Belgijki zwyciężyły na przewagi 25:23.

Całe piękno siatkówki pokazały zespoły Rosji i Serbii, które jako ostatnie zagrały w bułgarskim turnieju. Początek spotkania należał do Serbek, ale po godzinie gry to zespół Swietłany Safronowej prowadził 2:1. Rywalki zdołały doprowadzić do wyrównania, a w tie-breaku górą zdecydowanie były Rosjanki, pewnie zwyciężając 15:7.

MVP mistrzostw Europy: Angelina Lazarenko (Rosja)
Najlepsza rozgrywająca: Alessia Orro (Włochy)
Najlepsza atakująca: Britt Herbots (Belgia)
Najlepsza środkowa: Angelina Lazarenko (Rosja)
Druga najlepsza środkowa: Elizaweta Kotowa (Rosja)
Najlepsza przyjmująca: Tutku Burcu Yüzgenç (Turcja)
Druga najlepsza przyjmująca: Katarina Lazović (Serbia)
Najlepsza libero: Tijana Milojević (Serbia)