Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Historyczna wygrana Eczacibasi

Liga Mistrzyń: Historyczna wygrana Eczacibasi

Przed rokiem Eczacibasi Stambuł znalazło się tuż za podium siatkarskiej Ligi Mistrzyń. Tym razem na Turczynki nie było mocnych. W półfinale pokonały 3:1 rywalki zza miedzy, VakifBank, a w walce o złoto w trzech setach wygrały z Yamamay Busto Arsizio.

Już w pierwszych minutach spotkania oba zespoły pokazywały miłą dla oka siatkówkę popełniając niewielką ilość błędów. Punkty padały to na jedną stronę, to na drugą. Moc w ataku pokazywały Bethania De La Cruz i Valentina Diouf. Ta druga zarządziła pierwszą przerwę techniczną, sprytnie obijając blok rywalek (8:7). Po niej, co zespół włoski zbudował sobie dwa oczka przewagi, to za chwilę Turczynki odrabiały straty. Bardziej opanowane przed drugą przerwą techniczną okazały się Włoszki, które potrafiły niekorzystną sytuację obrócić na własną korzyść i przez to zyskały cztery punkty więcej niż rywalki (16:12). Następnie kilka błędów w dokładnym dograniu piłki do siatki przez zawodniczki z Busto Arsizio, doprowadziło do wyrównania na tablicy wyników. W końcówce na prowadzenie wyszło Eczacibasi Stambuł, które lepiej czytało grę Joanny Wołosz oraz coraz częściej dostawało punkty w prezencie po błędach przeciwnej drużyny. Seta zakończył blok Turczynek na Diouf (25:22).

Początek drugiej partii nie należał do najlepszych w wykonaniu Yamamay Busto Arsizio – Włoszki nie potrafiły zakończyć akcji na własną korzyść w pierwszym uderzeniu, a tę sytuację wykorzystywały zawodniczki trenera Caprary (4:1). Po chwili to im zdarzył się mały przestój, w którym rywalki odrobiły straty i doprowadziły do gry punkt za punkt. Pierwszą przerwę techniczną zarządził atak blok-antenka Gozde Yilmaz (8:7). Po powrocie na boisko ciężar gry na swoje barki wzięła De La Cruz, która mocnymi atakami w kontrze wyprowadziła swój zespół na trzypunktowe prowadzenie. Utrzymało się ono do drugiej przerwy technicznej, po której jeszcze się powiększyło – było to spowodowane nieskończonymi atakami włoskiej ekipy. W końcówce partii czerwoną kartkę otrzymało Unendo Yamamay Busto Arsizio za opóźnianie gry, co skutkowało 20. punktem dla Turczynek. Eczacibasi pewnie kroczyło do zwycięstwa w tej partii, a zapewniło je nieudane zagranie Ciary Michel w polu serwisowym (20:25).

Niedokładne przyjęcia Włoszek zainaugurowały trzecią odsłonę meczu. Zdołały jednak one kończyć akcje w ofensywie, bo do gry w końcu włączyła się Helena Havelkova. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po bloku Eczacibasi na Czeszce (8:6). W kolejnych wymianach zaczęły wyraźnie dominować podopieczne trenera Caprary, które sukcesywnie powiększały różnicę punktową dzielącą je od przeciwnika. Jednak zespół z Busto Arsizio rzucił wszystkie swoje siły do walki, odrobił straty i doprowadził do remisu po 13. Druga przerwa techniczna nastąpiła po dotknięciu siatki przy bloku Jekateriny Liubuszkiny (15:16). Po niej ponownie wyższy bieg wrzuciły Turczynki, które broniły wiele piłek i wyprowadzały skuteczne kontry. W dodatku praktycznie każda zawodniczka Eczacibasi stanowiła zagrożenie dla włoskiej drużyny w polu serwisowym. W decydującej fazie seta przewaga tureckiego zespołu była już na tyle wysoka, że Włoszki nie miały szans na odrobienie strat (23:19). Piłkę na wagę zwycięstwa w Lidze Mistrzyń zakończyła dalekim atakiem po bloku dobrze spisująca się w tym meczu Jordan Larson-Burbach (25:21).

Eczacibasi Vitra Stambuł – Unendo Yamamay Busto Arsizio 3:0
(25:22, 25:20, 25:21)

Eczacibasi: De La Cruz (13), Karakoyun (2), Larson-Burbach (13), Furst (5), Demir (1), Poljak (8), Kuzubasioglu (libero) oraz Ozdemir (2), Gumus Kirici i Yilmaz (13)
Yamamay: Liubuszkina (11), Marcon (8), Diouf (13), Wołosz (4), Havelkova (5), Pisani, Leonardi (libero) oraz Degradi, Michel (4), Perry (1) i Camera