Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Znamy półfinalistów, Sparta spadła do II ligi

I liga K: Znamy półfinalistów, Sparta spadła do II ligi

Zawisza Sulechów, Budowlani Toruń, ŁKS Łódź oraz Joker Świecie to czwórka półfinalistów I ligi kobiet. Z tym poziomem rozgrywkowym pożegnała się w miniony weekend Sparta Warszawa, która obok SMS-u PZPS Szczyrk spadła do II ligi.

W dwóch meczach zakończyły się wszystkie rywalizacje ćwierćfinałowe w I lidze kobiet. Problemów z awansem nie miał zespół Zawiszy Sulechów, który wygrał rundę zasadniczą. Po pewnej wygranej w Murowanej Goślinie podopieczne trenera Marka Mierzwińskiego postawiły kropkę nad i we własnej hali, tracąc wprawdzie jednego seta. – Gra się tak, jak przeciwnik pozwala. Były takie momenty, że bardzo dostosowywaliśmy się do gry przeciwnika. Na szczęście ostatni set pokazał, na co nas tak naprawdę stać i oby było tak dalej – mówił po meczu szkoleniowiec Zawiszy. Sulechowianki w półfinale zmierzą się z Jokerem Świecie. Zespół prowadzony przez trenera Andrzeja Nadolnego przystępował do I rundy play-off z piątego miejsca, jednak już w pierwszym meczu pokonał wyżej notowany Ekstrim Gorlice we własnej hali 3:2. W drugim spotkaniu już w Gorlicach świecianki wygrały 3:1 i tym sposobem beniaminek I ligi kobiet znalazł się w półfinale.

Większych problemów z awansem nie miały siatkarki Budowlanych Toruń. Po ubiegłotygodniowej wygranej w Jastrzębiu-Zdroju również w Toruniu podopieczne trenera Mariusza Soi pokonały w trzech setach trapione kontuzjami rywalki. –Zaczęliśmy okres przygotowawczy z dwunastoma zawodniczkami, pierwszy mecz zagraliśmy już bez jednej dziewczyny (Karolina Michalkiewicz). Do drugiej rundy podeszliśmy w dziesiątkę, a rozgrywki kończymy w sumie z ośmioma zawodniczkami. Na nasze nieszczęście ubywały nam podstawowe zawodniczki i to jest nasz tegoroczny problem. Na pewno zarząd i my sami zebraliśmy wiele cennych doświadczeń już na przyszły rok. Problemy kadrowe były najistotniejsze – przyznaje trener Jastrzębia-Borynii, Jarosław Bodys. Torunianki w rywalizacji półfinałowej zmierzą się z ŁKS-em Łódź. Łodzianki w pierwszym meczu dość łatwo w trzech setach poradziły sobie w Węgrowie z Nike, w drugim spotkaniu we własnej hali miały sporo kłopotów. Po wygraniu dwóch pierwszych setów węgrowianki miały piłki meczowe zarówno w trzecim, jak i w czwartym secie, ostatecznie jednak to łodzianki wygrały po tie-breaku i mogły cieszyć się z awansu.

Trzech półfinalistów I ligi kobiet złożyło akces do gry w Orlen Lidze. Zarówno Zawisza Sulechów, jak i Budowlani Toruń oraz ŁKS Commercecon Łódź spełniły już warunek sportowy, jakim było znalezienie się w pierwszej czwórce tegorocznych rozgrywek.

I ligę opuści Sparta Warszawa, która w sobotę po raz trzeci uległa Karpatom Krosno. Warszawianki ten sezon mogą zaliczyć do straconych, nie pomogła zmiana trenera w trakcie sezonu i Sparta w kolejnym grać będzie w II lidze. Drugim spadkowiczem z I ligi jest zespół SMS-u PZPS Szczyrk, który przegrał rywalizację z Silesią Volley.