Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: AZS Olsztyn zagra o dziewiąte miejsce

PlusLiga: AZS Olsztyn zagra o dziewiąte miejsce

Siatkarze AZS-u Olsztyn po raz drugi pokonali Effector Kielce i zagrają o dziewiątą lokatę w PlusLidze. Tym razem gracze z Warmii i Mazur wygrali 3:1. Kielczanie pomimo ambitnej postawy musieli uznać wyższość gospodarzy i zagrają o 11. miejsce.

Spotkanie w hali Urania skutecznym atakiem rozpoczął Levi Cabral, jednak był to dobry złego początek. W kolejnych czterech akcjach punktowali bowiem kielczanie (4:1), którzy z trzypunktową zaliczką schodzili także na pierwszą przerwę techniczną. Z dobrej strony pokazał się Andreas Takvam, a także lider Effectora Sławomir Jungiewicz, którzy do spółki zdobywali cenne oczka w ataku (10:7). W połowie seta po olsztyńskiej stronie przebudził się Bartosz Bednorz – młody przyjmujący wziął na siebie ciężar zdobywania kolejnych oczek i wywiązywał się z tego zadania doskonale. Oprócz punktów Bednorza konto akademików powiększało się po błędach Effectora, by ostatecznie na tablicy wyników pojawił się remis po 16. Po przerwie na żądanie Dariusza Daszkiewicza goście znów zaczęli punktować na siatce, a wyróżniającą się postacią był po raz kolejny Takvam. Norweg celnie atakował z krótkiej, a także blokował ataki rywali (20:20). W końcówce więcej opanowania było po stronie AZS-u, który ostatecznie wygrał 25:23.

W drugiej partii siatkarze obu drużyn walczyli punkt za punkt aż do stanu 9:9. Atutem olsztynian bezsprzecznie był blok, którym zdobyli 3 z 9 punktów. Po drugiej stronie siatki gra była bardzo prosta – większość piłek kierowanych było do Jungiewicza, który wyśmienicie wywiązywał się z roli atakującego. Jako pierwsi przeciwników przełamali podopieczni trenera Andrei Gardiniego, którzy odskoczyli na trzy punkty (13:10), jednak już chwilę później wynik znów był na styku (17:16). Coraz częstsze błędy kieleckich zawodników oraz dobra gra Leviego Cabrala spowodowały, że także w tej partii Effector nie zdołał zwyciężyć (21:25). Chcąc jeszcze powalczyć o korzystny wynik w tym meczu, gracze z Kielc musieli jak najszybciej poprawić swoją grę. Premierowe akcje seta numer trzy napawały optymizmem, ponieważ po asach serwisowych Rozalina Penczewa oraz Jędrzeja Maćkowiaka na tablicy wyników pojawił się rezultat 6:3. Nadwyżka punktowa została jednak przez kielczan szybko roztrwoniona – ich błędy w ataku i zagrywce oraz skuteczny blok AZS-u spowodowały, że to gospodarze prowadzili 14:10. Przerwa podziałała na reprezentantów Effectora motywująco, bo po asach serwisowych Grzegorza Pająka i kolejnych punktach Jungiewicza był remis 16:16. W końcówce seta dobrze spisywała się kielecka obrona, a punkty zdobywał znów Takvam oraz Maćkowiak (23:20). Seta na korzyść Effectora atakiem zakończył Jędrzej Maćkowiak (25:22).

Podrażnieni porażką olsztynianie wzięli się do roboty od pierwszego gwizdka sędziego w secie czwartym. Tandem Cabral – Bednorz wypracował AZS-owi czteropunktową przewagę (10:6), której kielczanie nie byli w stanie zneutralizować. Do wylewającego na parkiecie siódme poty Jungiewicza dołączyła dwójka przyjmujących – Machacon i Staszewski, którzy mozolnie wypracowywali kolejne punkty. Ich praca była jednak niewystarczająca, by zatrzymać rozpędzonych siatkarzy z Warmii (9:14). Po dwóch asach serwisowych Piotra Haina Effector tracił już 7 oczek (9:16), lecz chwilę później, po serii udanych akcji przyjezdnych, różnica wynosiła już tylko trzy punkty (17:20). W porę wzięty czas na życzenie trenera Gardiniego pomógł zespołowi się odbudować i zawodnicy z Olsztyna stanęli przed czterema szansami na zakończenie pojedynku (24:20). Punkt decydujący o awansie do walki o 9. miejsce blokiem zdobył Miłosz Zniszczoł (25:20).

MVP meczu: Levi Alves Cabral

AZS Olsztyn – Effector Kielce 3:1
(25:23, 25:21, 22:25, 25:20)

AZS: Dobrowolski, Bednorz (13), Zniszczoł (13), Hain (10), Ogurcak (5), Cabral (23), Potera (libero) oraz Zatko
Effector: Jungiewicz (23), Maćkowiak (8), Staszewski (12), Takvam (13), R. Penczew (1), Pająk (7) Kaczmarek (libero) oraz Janusz, Machacon (7) i Krzysiek