Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Skazani na sukces – Jan Fornal

Skazani na sukces – Jan Fornal

fot. archiwum

Jan Fornal obecnie nabiera doświadczenia, występując w pierwszoligowym KPS-ie Siedlce. Młody przyjmujący opowiedział o swoich początkach przygody z siatkówką, kto odegrał w jego wyborze dużą rolę i o tym, jakie stawia przed sobą cele.

Jak to się stało, że w twoim życiu pojawiła się siatkówka? Czy fakt, iż ten sport uprawiał z sukcesami także twój tata, w istotny sposób wpłynął na twoją decyzję? Można powiedzieć, że była ona gdzieś tam z tobą i twoim bratem Tomaszem już od najmłodszych lat?

Jan Fornal: – Dużą rolę odegrał tata (Marek – przyp. red.), który kiedyś był bardzo dobrym zawodnikiem i grał w reprezentacji Polski. Od początku, kiedy zacząłem rozmawiać z tatą na temat sportu, to zaproponował, żebym spróbował pograć w siatkówkę. Okazało się, że pokochałem ten sport tak samo jak on i trenuję do dziś. Jak dobrze liczę, to chyba minęło już 12 lat, odkąd miałem pierwszą styczność z piłką. Podobnie było z moim bratem Tomkiem.

Występujesz na pozycji przyjmującego. Od początku czułeś się dobrze w tej roli, czy jednak brałeś pod uwagę także występy na innych pozycjach?– Cóż mogę innego powiedzieć, główną pozycją mojego ojca było przyjęcie, więc nic innego nie zostało mi do wyboru. (śmiech) Oczywiście myślałem o innych pozycjach, np. atakujący – zawodnik, który nie musi się stresować przyjęciem, tylko skupia swoje myśli na ataku. Zostałem jednak na przyjęciu, bo chyba najlepiej czuję się w tej roli.

Czy jest w siatkarskim środowisku jakiś zawodnik, którego gra szczególnie ci imponuje?

– Jeżeli chodzi o siatkarzy, to nikt inny tylko tata, aż ciężko pobić takie sukcesy jak np. być w reprezentacji Polski i dumnie reprezentować swój kraj. Dawniej siatkówka była mniej popularna w Polsce, nie tak jak teraz. Łatwiej było się wybić do najwyższej ligi i grać w najlepszych zespołach w Polsce. Oczywiście nie mówię, że było łatwo, teraz poziom poszedł do góry i trzeba jeszcze mocniej walczyć.

Obecnie z SMS-u Spała przeniosłeś się do KPS-u Siedlce. Według ciebie I liga mężczyzn to dobre miejsce dla rozwoju młodego zawodnika, takiego jak ty?

– Według mnie młody zawodnik, który nie dostał się do PlusLigi, ma szansę na granie w I lidze i to jest chyba najlepsze miejsce na rozwój młodego siatkarza. Wielu ludzi myśli, że I liga jest 2-3 razy słabsza niż PlusLiga i jeśli się tam wyląduje, to małe są szanse na dostanie się do elity. Ja uważam inaczej – jeżeli zawodnik trenuje ciężko i wierzy w siebie, to może dostać się na najwyższy poziom.

Z reprezentacją kadetów zdobywałeś już medale mistrzostw świata i Europy, a już jesienią być może po medalu ME o kolejny krążek – tylko że MŚ powalczy kadra juniorów. Co możesz powiedzieć o grupie kwalifikacyjnej do meksykańskiego czempionatu?

– Powiem szczerze, że kompletnie nie interesuje mnie teraz reprezentacja juniorów, na razie mam sezon w KPS-ie Siedlce i to jest najważniejsze, zbliża się faza play-off, o którą walczymy z drużyną. Widziałem jednak grupę na kwalifikacje do MŚ, nie jest ciężka. Dobrze, że nie ma w niej Rosji, bo pamiętam, że w kadetach ta drużyna zdobyła złoto na ME i MŚ.

Co jest według ciebie najtrudniejsze w życiu sportowca?

– Najtrudniejsze to zostawić rodzinę i mieszkać poza domem. To już czwarty rok kiedy mieszkam poza Krakowem – moim miastem rodzinnym. Przyzwyczaiłem się, ale czasami jest smutno, że nie możesz w tym czasie pobyć z rodziną albo posiedzieć ze znajomymi.

Przed tobą jeszcze wiele lat grania. Czy postawiłeś sobie jakieś cele, które chciałbyś zrealizować? Masz jakieś wielkie sportowe marzenie?

– Marzenia zawsze się pojawiają, np. granie w jednym z najlepszych klubów na świecie albo bycie w reprezentacji Polski. Teraz moim najważniejszym celem jest właśnie wybicie się z I ligi i dostanie szansy na grę w PlusLidze, ale to jeszcze długa droga i sporo pracy przede mną.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-03-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved