Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: ZAKSA z awansem do półfinału

Puchar CEV: ZAKSA z awansem do półfinału

Kędzierzynianie po pewnym zwycięstwie w hali Azoty byli faworytami w starciu rewanżowym. Awans do półfinału zapewnili sobie już po dwóch setach, kontynuując swoją dobrą passę w Pucharze CEV i rekompensując sobie słabszą postawę w PlusLidze.

Podopieczni Sebastiana Świderskiego zapewnili sobie awans, odprawiając w środę wieczorem po raz drugi CAI Voleibol Teruel, tym razem 3:1. Przypomnijmy, iż w pierwszym spotkaniu – rozgrywanym tydzień temu w hali Azoty – trójkolorowi pokonali mistrzów Hiszpanii bez większych problemów i bez straty choćby jednego seta. Tym samym zdobyli trzy punkty i do tego, by przejść do półfinału, wystarczyła im teraz nawet porażka po tie-breaku. Na to jednak nie chcieli sobie pozwolić.

Zresztą w rewanżu w Hiszpanii od razu dali do zrozumienia, że sprawę awansu chcą wyjaśnić najszybciej jak się da. Niemalże od inauguracyjnej piłki zaznaczyli swoją wyższość i już na pierwszą przerwę techniczną schodzili, prowadząc 8:4. Później z lepszym lub gorszym skutkiem kontrolowali przebieg tej partii, aż ostatecznie zwyciężyli z minimalną przewagą, jaka jest potrzebna do wygrania seta.

Takie rozstrzygnięcie spowodowało, iż miejscowi nie mogli pozwolić sobie na przegranie kolejnej odsłony, gdyż to wiązałoby się z pozbawieniem ich marzeń o kolejnej rundzie. Widać było zresztą, że doskonale zdają sobie z tego sprawę, gdyż po zmianie stron położyli na szalę wszystkie swoje umiejętności. Dzięki temu na parkiecie długo trwała wyrównana walka. Jeszcze przed drugą przymusową przerwą, kędzierzynianie wrzucili co prawda wyższy bieg i odskoczyli rywalom na cztery „oczka” (17:13), ale ci potrafili umiejętnie zniwelować straty i doprowadzili do remisu, a następnie mieli piłkę setową. W grze na przewagi większą odpornością psychiczną wykazali się jednak trójkolorowi, zwyciężając 28:26 i tym samym mogli oni cieszyć się już z awansu!

Trzecia część meczu rozpoczęła się po myśli miejscowych, którzy szybko objęli wysokie prowadzenie (8:3). Po powrocie z krótkiej przerwy kędzierzynianie jednak rozpoczęli systematyczne odrabianie strat, aż na ostatniej prostej to oni wyszli na czoło. Gdy wydawało się, że wygrają i tę partię, CAI postawiło wszystko na jedną kartę i wygrało seta w podobnych rozmiarach, jak kędzierzyńscy siatkarze wcześniejszego. Czwarta partia, a jakże, znowu była niezwykle wyrównana. Tutaj również co prawda miejscowi długo dyktowali warunki gry, ale ponownie dali się dogonić. Do tego jednak w końcówce przyjezdni już nie wypuścili takiej szansy z rąk i triumfowali do 23.

W półfinale kędzierzynianie spotkają się z włoskim Trentino Volley, które pokonało belgijskie Knack Roeselare. Pozostały duety stworzą natomiast Dynamo Moskwa, które wyeliminowało Fenerbahce Stambuł oraz Euphony Asse-Lennik lub Precura Antwerpia. Ten etap zmagań zaplanowano na 24 i 28 marca.