Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > K. Cupković: Czasem krzyczymy na siebie z Vitalem Heynenem

K. Cupković: Czasem krzyczymy na siebie z Vitalem Heynenem

fot. plusliga.pl

- Można było zauważyć różnicę, jeśli chodzi o jakość gry pomiędzy zespołami - przyznał po meczu z będzinianami Konstantin Cupković. W poniedziałek gracze Transferu pewnie pokonali MKS 3:1 i w lepszych nastrojach oczekują na mecz w Bydgoszczy.

Poza początkami dwóch pierwszych setów zagraliście z głowami wolnymi od widma dwóch porażek z Treflem, z którym w sumie w tym sezonie przegraliście pięć razy. Zapewne uspokojenie myśli nie było łatwe…

Konstantin Cupković: – To było bardzo trudne, ponieważ wiedzieliśmy, że drużyna z Będzina nie będzie miała nic do stracenia. Uważam, że rozkład rozgrywek PlusLigi jest okropny i wszyscy zawodnicy się z tym zgodzą. Drużyny takie jak MKS, które w ciągu sezonu przegrały prawie wszystko i były ostatnie dzięki dwóm meczom, mają szansę rywalizowania o piąte miejsce w lidze. Myślę, że gdyby zaistniała sytuacja, że my mielibyśmy na przykład czternaście oczek, a oni dziesięć, to tylko wtedy zasadnym byłoby walczenie z nimi o piątą lokatę. To nie jest dobry system, bo jest niesprawiedliwy. Powracając do twojego pytania, to muszę przyznać, że było bardzo ciężko się oderwać od dwóch spotkań z gdańszczanami, bo ciągle gdzieś tam w naszych głowach siedziało to, że mieliśmy w starciach z nimi swoje szanse. Byli jednak lepsi i pokazali to aż pięciokrotnie, więc nie pozostawili nam żadnych wątpliwości. Wiesz, wszyscy w drużynie jesteśmy zmotywowani sportowo – Transfer to naprawdę fantastyczna grupa i muszę przyznać, że jesteśmy jak jedna wielka rodzina ciągle rozmawiająca ze sobą na wszystkie możliwe tematy. Zdajemy sobie sprawę z tego, jaką wagą obarczone jest to, żebyśmy w sezonie zajęli jak najlepszą lokatę, nie tylko dla nas samych, ale także dla klubu.

To w takim razie co jest kluczem w rywalizacji z drużyną, która może wszystko wygrać, jednocześnie nie przegrywając niczego?– Jeżeli gra się tego rodzaju spotkania, to nie ma innego wyjścia, jak zmobilizować się tak, jak przeciwnicy. Myślę, że byliśmy dziś wyjątkowo zmotywowani – można było zauważyć różnicę, jeśli chodzi o jakość gry pomiędzy zespołami. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jeżeli zagramy w naszym stylu, to nie będziemy mieli problemu z będzinianami i to okazało się prawdą. To pierwszy krok na drodze do dalszej rywalizacji.

Mimo wszystko szczególnie w trzecim secie różnica ta nie wydawała się tak duża. Czym był spowodowany rezultat tej partii? Za szybko uwierzyliście w wygraną?

– Wiesz, trzeci set jest bardzo sławny w siatkówce… (śmiech) Większość plusligowych drużyn ma z nim sporo problemów, a my nie jesteśmy wyjątkiem. To, co się w nim stało, ciągnie się za nami przez cały sezon – po pierwszym rozdaniu, które w naszym wykonaniu było idealne, drugie wygrywamy na styk, czujemy się nieco bardziej rozluźnieni i wtedy dzieje się to, co się dzieje. Całe szczęście powróciliśmy do naszego normalnego grania i bardzo pewnie zakończyliśmy ten mecz na naszą korzyść.

Dwa poprzednie spotkania z będzinianami pokazały, że wygrywacie z nimi blokiem. Dziś także ten właśnie czynnik odegrał dużą rolę w waszej grze. To jest ta recepta na MKS?

– Muszę przyznać, że ponad to, o czym wspomniałaś, mieliśmy także przygotowaną idealną taktykę – tak zresztą jak przeciwko każdej z drużyn w tym sezonie. Nie chcę powiedzieć, że będzinianie to zła drużyna, ponieważ szanuję ich jako zespół, ale zawsze grało nam się z nimi łatwo. To oni nie potrafią znaleźć klucza do gry z nami – to jest oczywiste. My z kolei mamy taką sytuację z gdańszczanami, więc wiemy, jak to jest. Czasami po prostu zdarzają się takie mecze – można próbować wszystkiego, ale po prostu nie idzie…

To w takim razie widzisz progres, którego dokonali pod okiem Roberto Santilliego czy nie?

– Oczywiście! O wiele lepiej radzą sobie, jeżeli chodzi o aspekt taktyczny, a także w ofensywie. Zagrają o ósmą pozycję, jeżeli mi wygramy z nimi w Bydgoszczy, a uważam, że mają spore szanse na zajęcie tego miejsca.

W ciągu całej swojej kariery grałeś o medale i puchary. Teraz walczysz o piąte miejsce w lidze. Czy to wystarczy, żeby usatysfakcjonować Konstantina Cupkovicia?

– Czuję się bardzo dziwnie, ponieważ jest to mój drugi sezon z rzędu, kiedy nie gram z zespołem w Lidze Mistrzów. To jest też mój pierwszy rok, w którym, tak jak powiedziałaś, nie walczę o puchary czy medale. Ciągle jednak widzę w sobie tę motywację, żeby wywalczyć piąte miejsce w rozgrywkach – zajęcie szóstej, ósmej, dziewiątej nie będzie tym samym.

Vital Heynen przekonał cię do gry w Transferze w pięć minut. Mimo braku walki o medale z perspektywy czasu chyba tego nie żałujesz…

– Oczywiście, że nie! To najzupełniej normalne, że w relacji trener-zawodnik jest zarówno lepszy, jak i gorszy czas. Wiem, czego Vital ode mnie oczekuje i to jest najważniejsze – nie ma w tym tak zwanej „złej krwi”. Niczego nie żałujemy, czasami krzyczymy na siebie. (śmiech) Bywa też tak, że mamy problemy, ale on robi wszystko, co jest dobre dla mnie i zdaję sobie z tego sprawę.

Na początku sezonu oznajmiłeś, że kibice w Polsce będą mieli szansę zobaczyć zupełnie nowego Konstantina Cupkovicia. Transformacja się dokonała?

– Myślę, że mimo wszystko przez całą moją karierę jestem taki, jaki jestem. Miewałem problemy z nieszczęśliwymi sytuacjami, kontuzjami, złym doborem klubów, w których grałem – nawet jeżeli walczyłem o puchary, to niezbyt często występowałem w barwach tych drużyn. Zauważyłem jednak, że wszystko wraca – jeśli wierzy się we własną wartość, to ona stanie się widoczna dla wszystkich. Po prostu trzeba być cierpliwym i bardzo ciężko pracować, żeby zmienić to, co nie obfitowało w sukcesy, w coś, co jest ich pełne. Teraz wraca do mnie wszystko, co dobre, ale sądzę, że to dopiero początek mojej przemiany.

Mimo wszystko jest to chyba czas, w którym błyszczysz – jesteś w czołowej ósemce najczęściej punktujących zawodników PlusLigi, a Jakub Jarosz określa cię mianem prawdziwego lidera drużyny…

– Po pierwsze, jestem wdzięczny Kubie za to, co powiedział. Myślę, że wszystko to, co widać, jest owocem mojej psychiki – lubię błyszczeć wtedy, kiedy przychodzi ciężki czas dla drużyny i staram się ze wszystkich sił, żeby jej pomóc. Po tym rozpoznają mnie fani i trenerzy. Nie zmiana to faktu, że wszystko, co dzieje się na boisku, wypływa ze wspólnej gry drużyny. Według mnie w tym sezonie Skra jest absolutnie najlepszym zespołem w rozgrywkach – teraz co prawda przeżywa słabszy czas, ale jest on spowodowany wyłącznie ciągłymi podróżami i dużą intensywnością spotkań. Facundo Conte pokazuje, że jest niesamowitym graczem, tak samo jak Mariusz Wlazły i inni… Ich wyniki są jednak zbiorem zagrań także ich kolegów z drużyny, nie robią tego sami – tak to działa w siatkarskich zespołach. Jeżeli mi się coś udaje, to jest to pokłosiem pracy również moich współgraczy – tylko dlatego znajduję się w najlepszej „ósemce” rozgrywek.

Dziś miałeś sporo okazji do pokazania, jak bardzo ekspresywnym zawodnikiem jesteś. Pomaga ci to w grze czy po prostu, tak jak mówią niektórzy, jesteś dobrym showmanem?

– Wszystko, co robię na boisku, jest bardzo spontaniczne. Nie jestem tego typu zawodnikiem, który będzie stał na parkiecie i zastanawiał się, który moment do wybuchu radości wybrać. To jest część mnie i muszę przyznać, że lubię mieć w ten sposób kontakt z fanami niezależnie od tego, czy idzie nam dobrze, czy źle. Jak skończy się sezon, to będę normalny jak każdy inny człowiek. (śmiech) To nie jest jakieś Hollywood – można rozpoznać, czy zachowanie zawodnika następuje pod wpływem chwili, czy nie.

Czy w twojej opinii będzinianie będą jeszcze w stanie czymś was zaskoczyć w Bydgoszczy czy po tak wyraźnej porażce już nie?

– Myślę, że będzie to bardzo trudny mecz – oni nadal nie będą mieli nic do stracenia. Musimy być skoncentrowani, żeby zwyciężyć w dwóch setach, a potem zobaczymy, co się stanie. Zrobimy wszystko, żeby tego dokonać.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-03-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved