Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Murilo: W Brazylii wszystko dzieje się wolniej niż u reszty świata

Murilo: W Brazylii wszystko dzieje się wolniej niż u reszty świata

fot. Jacek Cholewa

- Uważam, że organizacja finałów tak dużej siatkarskiej imprezy jak Liga Światowa jest Brazylii potrzebna - powiedział Murilo Endres. Mimo kar nałożonych na CBV decyzja o przyznaniu Krajowi Kawy miana gospodarza imprezy została podtrzymana.

Ty i twoi koledzy z reprezentacji narodowej byliście bardzo stanowczy, jeżeli chodzi o skandal korupcyjny w CBV (Brazylijska Federacja Piłki Siatkowej – przyp. red.). Proszę powiedzieć raz jeszcze, jak bardzo was to dotknęło.

Murilo Endres: – To było dla nas ogromne zaskoczenie. Ludzie z CBV, którzy są w to zamieszani, byli z nami bardzo blisko. Zawsze wypowiadamy się dobrze, jeżeli chodzi o pracę federacji, ale w tym momencie okazało się, że nie była ona tak dobra, jak sądziliśmy.

Czy jesteś usatysfakcjonowany decyzjami, które zapadły na spotkaniu reprezentantów grona siatkarzy oraz członków CBV, a także tym, co federacja uczyniła później?– Na ten czas mogę powiedzieć, że tak. Myślę, że zostały poczynione pewne kroki w dobrym kierunku, choć wciąż musimy poczekać na ostateczne rezultaty. Tutaj w Brazylii wszystko dzieje się nieco wolniej niż u reszty świata. Wierzymy w dobre zamiary wszystkich i pokładamy wielkie nadzieje w stosunku do tego, co przed nami.

Jakiś czas temu mówiło się o tym, że istnieje prawdopodobieństwo, że brazylijscy gracze zbojkotują grę w kadrze do momentu wyboru nowych prezesów CBV. Czy ciągle jest taka możliwość?

– Nie, nie ma takiej możliwości. Decyzje zostały podjęte, a nam pozostaje tylko czekać. Nie mogę wypowiadać się w perspektywie dłuższej przyszłości, ale na ten moment nie istnieje takie prawdopodobieństwo.

W 2014 roku FIVB nałożyło kary na ciebie, twoich kolegów z drużyny i Bernardo Rezende. Czy uważasz, że jest to zemsta FIVB na brazylijskiej siatkówce za skandal korupcyjny?

– To był przypadek. Zemsta to za silne słowo, ale rzeczy takie jak kary nie są nakładane bez powodu.

CBV ogłosiło, że rozważa rezygnację z ubiegania się o organizację finałów Ligi Światowej 2015 z powodu nałożonej kary. Ogłoszono jednak, że to właśnie w Rio de Janeiro zagrają najlepsze drużyny świata. Spodobała ci się taka reakcja CBV?

– Nie, ponieważ jedna rzecz nie ma nic wspólnego z drugą. Uważam, że organizacja finałów tak dużej siatkarskiej imprezy jest Brazylii potrzebna – to będzie nasz test przed igrzyskami olimpijskimi, dlatego właśnie trzeba było oddzielić od siebie te dwie rzeczy.

Do igrzysk pozostało jeszcze trochę czasu, ale czy to możliwe, żeby część starszego brazylijskiego pokolenia siatkarskiego (Sérgio, Gustavo, Dante) wzięła udział w tej imprezie?

– Wydaje mi się, że z tej trójki największe szanse na to ma Dante. W zeszłym roku przechodził pewnego rodzaju problemy natury fizycznej, ale wyszedł z nich i teraz niesamowicie spisuje się w lidze. Serginho i Gustavo mają prawie po 40 lat. Oczywiście, że mogą dalej grać, ale wybrali usunięcie się w cień i musimy być im wdzięczni za wszystko, co uczynili dla brazylijskiej siatkówki.

Twoja żona Jaqueline ponownie gra po tym, jak w zeszłym roku miała problem ze znalezieniem klubu. Jak trudny był to okres dla was?

– Największym problemem było patrzenie na nią, kiedy nie miała drużyny, w której mogłaby grać – dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich pozostała bez drużyny! Rzecz jasna wina leżała po stronie rankingu, który istnieje wyłącznie w lidze brazylijskiej. Na całym świecie gra się turnieje bez tego rodzaju zestawień, ale w moim kraju uważa się je za konieczne, żeby zachować równowagę w rozgrywkach.

Jak się czujesz, powracając na boisko po kontuzji?

– Ciągle dochodzę do siebie, ale po operacji w końcu przestaję odczuwać ból barku. Spodziewam się, że będę grał do końca kariery bez żadnych niepotrzebnych przestojów.


źródło: worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-03-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved