Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kielczanie w trzech setach pokonali częstochowian

PlusLiga: Kielczanie w trzech setach pokonali częstochowian

Zaledwie trzech partii potrzebowali podopieczni Dariusza Daszkiewicza, żeby podporządkować sobie gospodarzy z Częstochowy. Mimo wyrównanej walki, w finalnym rozrachunku siatkarze AZS-u nie odnaleźli recepty na dobrą postawę przeciwników.

Na początku spotkania kielczanie popełnili kilka błędów własnych, jednak dzięki mocnym atakom, które przełamywały blok rywali, utrzymywali kontakt punktowy (8:8). Przy stanie 9:9 podczas akcji kontuzji mięśnia doznał Adrian Buchowski. Z pomocą fizjoterapeuty siatkarz zszedł z boiska, a na jego miejsce wszedł Rozalin Penczew. Gra była wyrównana, obie drużyny utrzymywały wysoką skuteczność w ataku. Autowa zagrywka francuskiego przyjmującego sprowadziła zespoły na drugą, regulaminową przerwę (16:14). Chwilę później bardzo pewnie atakowali środkowi Effectora Kielce, a częstochowianie nie byli w stanie skutecznie ustawić bloku. Chociaż przez dłuższy czas to przyjezdni kontrolowali przebieg gry, gospodarze nie zamierzali się poddawać. W końcówce podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza zaczęli popełniać proste błędy. Pomimo zniwelowania strat do jednego punktu, siatkarze Michała Bąkiewicza nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, przegrywając 23:25.

Otwarcie drugiego seta, pomimo błędów w zagrywce, należało do kielczan (8:5). Siatkarze Effectora wyraźnie górowali na siatce, często ustawiając potrójny blok.  Przyjezdni jeszcze przed drugim regulaminowym czasem zbudowali kilkupunktową przewagę, którą stopniowo powiększali. W tym momencie meczu pewnym punktem ofensywy przyjezdnych stał się Sławomir Jungiewicz. Gospodarze posyłali zagrywki w aut, natomiast goście spokojnie realizowali przygotowaną taktykę. Chwilę później kilka skutecznych ataków Jakuba Macyry nie wystarczyło do poderwania częstochowian do walki. Finalnie, w czasie emocjonującej końcówki za dyskusje z sędziami czerwoną kartką ukarany został Michał Bąkiewicz. Kropką nad „i” drugiej partii okazał się mocny atak po bloku w aut Rozalina Penczewa (25:20).

Już pierwsza akcja trzeciej partii wzbudziła kontrowersje, lecz ostatecznie po weryfikacji na życzenie trenera gospodarzy punkt przyznano AZS-owi – poskutkowało to tym, że miejscowy zespół w seta wszedł z nową energią. Gdy gospodarze wypracowali sobie trzypunktową przewagę, pierwszy czas w tej partii wykorzystał Dariusz Daszkiewicz. Głównie za sprawą efektownych zagrań na siatce Mateusza Bieńka kielczanie szybko doprowadzili do upragnionego remisu (6:6), jednak to gospodarze podczas przerwy technicznej ponownie odskoczyli na dwa oczka. W tym momencie rozdania błędy popełniać zaczął nawet dobrze dysponowany Jungiewicz, przez co przewaga gospodarzy rosła, a o drugą chwilę oddechu poprosił szkoleniowiec przyjezdnych. Z czasem częstochowianie stracili skuteczność w ataku, natomiast kielczanie coraz częściej punktowali blokiem (14:14). Na ostatnią w meczu przerwę techniczną zespoły sprowadził mocnym zagraniem Bartosz Janeczek (16:15). W drugiej części seta gra stała się bardzo chaotyczna. Chociaż oba zespoły dawały z siebie wszystko, to kielczanie prowadzili w końcówce 23:20. Goście mieli jednak problemy z przyjęciem zagrywki Konrada Buczka, a po pojedynczym bloku Samiki na tablicy wyników pojawił się remis – chwilę później szczęśliwy atak Macyry dał gospodarzom piłkę setową. Ostatecznie w obfitującej w ciekawe zagrania i granej na przewagi końcówce lepsi okazali się kielczanie, którzy po bloku na Janeczku cieszyli się ze zwycięstwa (30:28).

MVP: Mateusz Bieniek

AZS Częstochowa – Effector Kielce 0:3
(23:25, 20:25, 28:30)

stan rywalizacji: 1:0 dla Effectora Kielce

AZS: Udrys (8), Szymura (9), Janeczek (14), Samica (7), Przybyła (2), Buczek (1), Stańczak (libero) oraz De Amo, Macyra (6) i Khilko
Effector: Jungiewicz (14), Maćkowiak (5), Staszewski (13), Buchowski (2), Pająk (3), Bieniek (14), Kaczmarek (libero) oraz Penchev (6), Sufa i Takvam (1)