Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Encyklopedia Oponentów – Lokomotiw Nowosybirsk cz. 3

Encyklopedia Oponentów – Lokomotiw Nowosybirsk cz. 3

fot. CEV

Największy sukces w historii klubu, czyli zwycięstwo w LM w sezonie 2012/2013, nie byłby możliwy bez filarów, na których oparty jest skład Lokomotiwu również dzisiaj. Ekipie z Syberii do dziś dnia udało się utrzymać w swoich szeregach swoje największe gwiazdy.

Lokomotiw Nowosybirsk w ostatnich latach posiadał w swoich szeregach wiele znanych w siatkarskim świecie nazwisk. Cechą syberyjskiego klubu jest jednak stabilność na kluczowych pozycjach. Od 2009 roku na rozegraniu dzieli i rządzi Aleksandr Butko, jeden z najlepszych rosyjskich rozgrywających ostatnich lat. W opinii wielu siatkarskich ekspertów to właśnie ten zawodnik urodzony w Grodnie na terenie dzisiejszej Białorusi swoimi umiejętnościami przewyższa np. Siergieja Grankina z Dynama Moskwa czy Siergieja Makarowa z Kuzbassa Kemerowo. W związku z tym, że jest on zawodnikiem naturalizowanym, miewa on kłopoty z grą w reprezentacji Rosji. Na przeszkodzie w tym przypadku staje przepis, iż w składzie jednej kadry narodowej może być tylko jeden zawodnik urodzony na terenie innego kraju. W ostatnim czasie najczęściej powoływanym tego typu graczem w reprezentacji Sbornej był atakujący – Nikołaj Pawłow, urodzony w ukraińskiej Połtawie. W barwach Lokomotiwu mierzący 198 cm wzrostu Butko zdobył dwukrotnie Puchar Rosji i wydatnie pomógł drużynie w zwycięstwie w Lidze Mistrzów w sezonie 2012/2013. Jest on bezsprzecznie jedną z największych gwiazd swojego zespołu.

Kolejnym zawodnikiem, którego można zaliczyć do najważniejszych ogniw ekipy ze stolicy Syberii, jest rówieśnik Aleksandra Butki – Kubańczyk Oreol Camejo. Jest to siatkarz, który do tej pory nie miał okazji występować w Europie w innej lidze niż rosyjska. W przeszłości występował on przez dwa sezony w barwach brazylijskiego Volei Futuro. To były dwa bardzo dobre sezony dla Camejo, który dwukrotnie był wybierany najlepiej punktującym zawodnikiem ligi oraz dwukrotnie został MVP ligi. Po udanych sezonach w Brazylii, ku zaskoczeniu wielu zarówno kibiców, jak i siatkarskich ekspertów, podpisał kontrakt w drużynie LIG Insurance Greaters występującej w lidze koreańskiej. Przypuszczalnie kluczowe w podjęciu decyzji o przenosinach do tej stosunkowo egzotycznej ligi były warunki finansowe zaproponowane Kubańczykowi przez włodarzy klubu. Kontrakt Camejo opiewał na sumę przekraczającą 1 milion euro za sezon gry, tym samym ustanawiając go jednym z najlepiej zarabiających zawodników na świecie. Po rocznej przygodzie w Korei Południowej – od sezonu 2013/2014 Oreol występuje w rosyjskiej Superlidze w barwach Lokomotiwu Nowosybirsk, z którym w debiutanckim sezonie wywalczył wicemistrzostwo Rosji, zajmując najwyższą lokatę w historii występów zespołu z Syberii w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W roku 2011 do zespołu z Nowosybirska dołączył również znany z boisk PlusLigi – Lukas Divis, którego polscy kibice mogą pamiętać z występów w Jastrzębskim Węglu. Słowacki przyjmujący nie może jednak zaliczyć sezonu spędzonego w Polsce do szczególnie udanych, gdyż w barwach śląskiego zespołu nie zdobył żadnego trofeum. Po transferze do Rosji nastał jednak dla Divisa czas sukcesów. Tryumfował w Pucharze Rosji, tryumfował w Lidze Mistrzów. Do dnia dzisiejszego wraz z Oreolem Camejo stanowi o sile przyjęcia zespołu wicemistrza Rosji.Na takich nazwiskach jak Butko, Camejo i Divis nie kończy się jednak plejada gwiazd obecnych w obecnym składzie Lokomotiwu. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o Davidzie Lee (jego sylwetka jest przybliżona w poprzedniej części cyklu Encyklopedia Oponentów), doświadczonym rosyjskim środkowym Aleksandrze Abrosimowie czy solidnym atakującym Denisie Zemczenoku. W pierwszej szóstce na pozycji atakującego zazwyczaj wybiega Paweł Moroz. Ten doświadczony, niespełna 28-letni atakujący był rezerwowym atakującym reprezentacji Sbornej podczas mistrzostw świata rozgrywanych w ubiegłym roku w Polsce. Nie zapisze on jednak podobnie jak cała kadra Rosji występu na polskim czempionacie do udanych, a on sam doznał kontuzji podczas spotkania z reprezentacją Brazylii, która wykluczyła go z gry na dłuższy czas. W kadrze na polskie mistrzostwa swoje miejsce znaleźli również 25-letni środkowy Artiom Wolwicz i młody, utalentowany libero Walentin Gołubiew.

Co do samej postawy Lokomotiwu Nowosybirsk w tegorocznych rozgrywkach rosyjskiej Superligi nie można mieć większych zarzutów. Obecnie drużyna prowadzone przez selekcjonera reprezentacji Sbornej – Andrieja Woronkowa –zajmuje w rozgrywkach ligowych 4. miejsce ze stratą 5 punktów do trzeciego w tabeli Dynama Moskwa. Ekipa z Syberii nie zwykła przegrywać spotkań przed własną publicznością. W ostatnich sześciu spotkaniach doznała zaledwie jednej porażki, a obecnie kontynuuje doskonałą passę pięciu zwycięstw we własnej hali, pokonując ostatnio w trzech setach lidera rozgrywek Biełogorie Biełgorod. Nieco gorzej wiedzie się ekipie z Nowosybirska na wyjazdach, gdzie odniosła dwie porażki z rzędu – ostatnio z Zenitem Kazań w stosunku 1:3.

Reasumując – podopiecznych Andrzeja Kowala czeka niezwykle trudne zadanie. W związku z tym, że Lokomotiw gorzej radzi sobie na wyjazdach, a Asseco Resovia wydaje się nabierać przysłowiowego „wiatru w żagle ” podczas spotkań z silnymi ekipami, bardzo prawdopodobnym wydaje się fakt, że kluczem do ewentualnego awansu rzeszowian do kolejnej fazy rozgrywek Ligi Mistrzów będzie korzystny wynik odniesiony w stolicy Syberii. Czy podopiecznych trenera Kowala stać na wymarzony awans do Final Four tegorocznej Ligi Mistrzów? Czy uda się polskiej drużynie zatrzymać „rosyjską lokomotywę”? Odpowiedzi na te i inne pytania zostaną udzielone 4 marca w nowosybirskiej hali oraz 11 marca w hali im. Jana Strzelczyka na rzeszowskim Podpromiu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-02-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved