Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Sytuacja po rundzie zasadniczej w II lidze mężczyzn

Sytuacja po rundzie zasadniczej w II lidze mężczyzn

W sobotę odbyła się 18. kolejka II ligi mężczyzn. Teraz przed zespołami walka w play-off o wywalczenie przepustki do turniejów o awans na zaplecze PlusLigi oraz o utrzymanie się na szczeblu centralnym. Rzutem na taśmę do "czwórki" załapał się TKS Tychy.

Grupa I

Siatkarze GTPS-u Gorzów Wielkopolski przypieczętowali pierwsze miejsce w grupie, wygrywając w trzech setach z UKS-em OPP Kołobrzeg. Dwie pierwsze partie toczyły się pod dyktando podopiecznych Krzysztofa Kocika. W trzeciej odsłonie kołobrzeżanie walczyli, ale ulegli na przewagi 26:28. – Chłopaki zagrali dwa sety praktycznie spacerkiem. Ciężko, żeby zmobilizowali się w stu procentach na każdego seta. Rywal był co najmniej o klasę słabszy. Cieszymy się z pierwszego miejsca. Zrealizowaliśmy cel, który założyliśmy sobie przed sezonem – przyznał dla portalu siatka-gorzow.pl Krzysztof Kocik. Gorzowianie w play-off zmierzą się z Olimpią Sulęcin, która w ostatniej kolejce pokonała 3:1 KS Gniezno. Dwa pierwsze sety były wyrównane i po nich było po 1. Trzecia i czwarta odsłona toczyły się pod dyktando sulęcinian. Także czterech setów potrzebował zespół Orła Międzyrzecz, żeby pokonać uczniów ze Świnoujścia, których trzeba pochwalić za dobrą postawę w tym pojedynku. Stoczniowiec Gdańsk dzięki zwycięstwu 3:0 nad SPS-em Słupsk przystąpi do play-out z siódmego miejsca w tabeli. Natomiast AZS UAM Poznań pokonał 3:1 KS Chełmża i w play-off zmierzy się z Orłem. Natomiast chełmżanie w swoim debiucie w II lidze zajęli piątą lokatę i dla nich sezon już się zakończył.

Lider grupy II – Astra Nowa Sól – stracił tylko seta w pojedynku z Siatkarzem Oleśnica. Zespół z Dolnego Śląska chciał doprowadzić do tie-breaka, ale ostatecznie przegrał czwartego seta na przewagi 24:26. Gwardia Wrocław dzięki zwycięstwu 3:0 nad Mickiewiczem Kluczbork utrzymała drugie miejsce po rundzie zasadniczej. – Nie oszukujmy się, byliśmy faworytem w tym meczu. Trzy punkty miały być, więc są. Cieszy mnie to, że to było takie 3:0 w dobrym stylu. Przeciwnik zerwał się pod koniec pierwszego seta, ale doprowadziliśmy to do końca i potem już skrzydła przyjezdnych opadły i w pełni kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń na boisku – przyznał trener wrocławian, Tomasz Pajor,  na klubowej stronie gwardiawroclaw.pl. Gwardziści w play-off zmierzą się z AZS-em UZ Zielona Góra, który w trzech setach pokonał Bielawiankę Bielawa. Siatkarze Olavii Oława mieli dobrą końcówkę rundy zasadniczej, w sobotę pokonali 3:0 Chrobrego Głogów, ale nie udało im się już wskoczyć na czwartą lokatę, więc dla nich sezon się już skończył. Pięć setów zafundowali zawodnicy Oriona Sulechów i Sobieskiego Żagań, w tym meczu było wszystko, zmiany prowadzenia, długie akcje i sety na przewagi, a ostatecznie wygrali wojskowi.

W trzeciej grupie nic się nie zmieniło po ostatniej kolejce. Pierwsze miejsce przypieczętował MKS Kalisz, który wygrał w trzech setach z STS-em Skarżysko-Kamienna. Tylko w drugiej partii podopieczni Piotra Brojka stawili opór rywalom i przystąpią do play-out z ostatniego miejsca w tabeli. Także trzy sety oglądali kibice zgromadzeni w hali w Rząśni, gdzie miejscowi Czarni pokonali SMS PZPS II Spała. Uczniowie ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w żadnej partii nie przekroczyli granicy 20 punktów. Siatkarze Norwida Częstochowa wysoko przegrali pierwszą partię z AZS-em UŁ Łódź, ale w kolejnych trzech to oni wiedli prym na parkiecie. – Na pewno byliśmy zaskoczeni, że łodzianie tak szybko objęli inicjatywę na parkiecie. Jednak po pierwszym secie, w którym nie byliśmy odpowiednio skoncentrowani, musieliśmy się trochę ożywić i chcieliśmy wrócić do naszej gry z poprzednich meczów. Trener przypomniał nam założenia taktyczne. Dzięki temu wygraliśmy – powiedział środkowy Norwida, Mateusz Zawalski. Częstochowianie zajęli piąte miejsce i zakończyli rozgrywki w tym sezonie. Lechia Tomaszów Mazowiecki podejmowała Wilki Wilczyn. Siatkarze z Wielkopolski prowadzili w spotkaniu już 2:0, ale nie udało im się postawić kropki nad i w trzeciej partii, przegrywając na przewagi. Ostatecznie Wilki wygrały po tie-breaku. Pauzował zespół Bzury Ozorków.

Siatkarze Czołgu AZS UW Warszawa mając pewne utrzymanie w lidze, przyjechali do Wołomina w siedmioosobowym składzie. Spotkanie nie przyniosło większych emocji, Huragan wygrał 3:0 i dzięki temu zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie. KS MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski także wygrał w trzech setach z Centrum Augustów, jednak gorszy bilans setów spowodował, że uplasował się na drugiej pozycji. Międzyrzeczanie właśnie z zespołem Centrum zmierzą się za dwa tygodnie w play-off. W sobotę odbyło się spotkanie na dole tabeli, SKS Hajnówka podejmował Wicher Wilkasy. 3:1 wygrali siatkarze z województwa warmińsko-mazurskiego, ale nie pomogło im to opuścić ostatniego miejsca. W derbach Warszawy pomiędzy MOS-em Wola a MDK Legią lepsi byli wojskowi. Pierwszego seta wygrali siatkarze MOS-u, jednak w kolejnych nie przekroczyli granicy 20 punktów. Oba zespoły będą grać w play-out. W tej kolejce pauzowała drużyna AZS-u UWM II Olsztyn.

Siatkarze TKKF-u Czarnych Katowice są jedyną niepokonaną drużyną w rozgrywkach drugiej ligi, wygrali wszystkie 18 spotkań. W ostatniej kolejce pokonali 3:1 Winner Czechowice-Dziedzice. Dzięki zwycięstwu TKS-u Tychy nad Rafako Racibórz 3:0 siatkarzom ze Śląska udało się wskoczyć na czwartą pozycję. Wyprzedzili zespół AZS-u Politechniki Opolskiej, który stoczył ciężką batalię z Akademią Talentów Jastrzębski Węgiel II. Opolanie prowadzili 2:0, jednak w trzeciej partii odrodzili się młodzi siatkarze z Jastrzębia-Zdroju i zanotowali na swoim koncie zwycięstwo, a zebrane doświadczenie zapewne zaprocentuje w ćwierćfinale mistrzostw Polski juniorów. Tym razem siatkarze UKS-u Strzelce Opolskie mogli rozegrać całe spotkanie z JSW KOKS Radlin. Jednak to by było na tyle z dobrych wiadomości dla kibiców tego zespołu, ponieważ ulegli rywalom 1:3. TS Volley Rybnik podejmował Juvenię Głuchołazy. Spotkanie było pełne zwrotów akcji, trochę więcej spokoju zachowali rybniczanie, którzy wygrali 3:2 i zajęli drugie miejsce, natomiast Juvenia – trzecie. – Nie był to najlepszy mecz w naszym wykonaniu. Graliśmy bardzo nierówno i popełnialiśmy sporo błędów własnych. Już przed meczem wiedzieliśmy, że wystarczy nam wygrać 2 sety, aby mieć zapewnione miejsce w play-off i tak się stało. Cieszymy się, że to właśnie z Rybnikiem będziemy walczyć już za dwa tygodnie. Doskonale znamy ten zespół i nie przeszkadza nam to, że pierwsze mecze zagramy na ich terenie. Przed sezonem postawiliśmy sobie cel, aby być w „czwórce” i to udało nam się zrealizować. Teraz stawiamy sobie kolejny – awans – łatwo nie będzie, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby i ten cel osiągnąć – zapowiedział Grzegorz Malina, rozgrywający Juvenii Głuchołazy.

Siatkarze TSV Cell Fast Sanok przed spotkaniem z Błękitnymi Ropczyce mieli pewne pierwsze miejsce w grupie, więc potraktowali je jako etap przygotowań do play-off. Sanoczanie wygrali, tracąc tylko jednego seta. W kolejnej fazie zmierzą się z zespołem MKS-u Andrychów, którzy spadł na czwartą lokatę po porażce 1:3 z Hutnikiem Dobry Wynik Kraków. Siatkarze z Małopolski zagrali znakomicie zagrywką i to było kluczem do zwycięstwa. Również ważną wygraną, na miarę trzeciego miejsca w tabeli, odnieśli zawodnicy MCKiS-u Jaworzno na trudnym terenie w Sosnowcu, pokonali miejscowy Płomień dopiero po tie-breaku. Zespół Contimaxu MOSiR Bochnia zagrał znakomite spotkanie, w trzech setach pokonał Wisłok Strzyżów i zajął bezpieczne piąte miejsce, a zatem zakończył zmagania w tym sezonie ligowym. Przypomnijmy, drużyna Karpat Krosno po śmierci siatkarzy nie zagra do końca sezonu, walkower otrzymał Kłos Olkusz.