Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Encyklopedia Oponentów – Lokomotiw Nowosybirsk cz. II

Encyklopedia Oponentów – Lokomotiw Nowosybirsk cz. II

fot. archiwum

Od momentu powrotu klubu ze stolicy Syberii do rosyjskiej Superligi przez ten zespół przewinęło się wiele znanych nazwisk. W barwach Lokomotiwu można było również oglądać zawodników znanych między innymi z boisk PlusLigi.

Od chwili przejęcia klubu przez prezesa „Kolei Rosyjskich” – Władimira Jakunina – podstawowym celem zespołu stało się odegranie znaczącej roli w rozgrywkach rosyjskiej Superligi. W latach 2004-2014 przez ekipę syberyjskiego zespołu przewinęło się wiele nazwisk, które miały pomóc osiągnąć ów cel. Początki były trudne.

Jednym z pierwszych znaczących ruchów transferowych do drużyny Jakunina było przejście Tomislava Coskovicia w 2006 roku. Chorwat z tureckim paszportem zasilił Lokomotiw wprost z ekipy zwycięzcy Pucharu CEV z sezonu 2004/2005 – Olympiakosu Pireus, gdzie był ostoją przyjęcia. Podobną rolę miał pełnić w stolicy Syberii. Sezon 2005/2006 nie był jednak dla Coskovicia zbyt udany. Nie zapisał się on w żaden szczególny sposób w historii klubu i po zaledwie jednym sezonie spędzonym w Rosji przeniósł się nad Bosfor, by reprezentować barwy miejscowego Fenerbahce SK, z którym trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Turcji i raz zdobył krajowy puchar.

Po niezbyt udanym początku z transferem zza granicy Władimir Jakunin postanowił sprowadzić do zespołu gwiazdę światowego formatu. W sezonach 2007-2009 barwy Lokomotiwu przywdziewał portorykański atakujący Hector Soto. Przychodził on do stolicy Syberii jako najlepszy zawodnik ligi japońskiej. Wcześniej występował on w lidze belgijskiej i włoskiej. Popularny „Picky” spisywał się w rosyjskiej drużynie dobrze, doprowadzając swoją drużynę do najwyższych wtedy lokat w historii występów ekipy w Superlidze – odpowiednio 6. i 4. pozycji w sezonach 2007/2008 i 2008/2009. Później zamienił chłodny klimat Syberii na zdecydowanie cieplejszy – turecki i koreański. W latach 2010-2011 kontynuował swoją karierę odpowiednio w Arkasie Spor Izmir i Hyundai Capital Skywalkers.W 2007 roku wraz z Hectorem Soto do Nowosybirska trafił amerykański przyjmujący William Reid Priddy, który rok później odniósł największy sukces w historii swojej dyscypliny w USA – wraz z reprezentacją Stanów Zjednoczonych przywiózł z Pekinu złoto olimpijskie. Warto również dodać, że bezsprzecznie jest on najlepszym zawodnikiem na swojej pozycji jaki kiedykolwiek reprezentował amerykańskie barwy. Obecnie tylko Matthew Anderson zbliża się do poziomu Priddy’ego z najlepszych lat. Podobnie jak Cosković, największe sukcesy klubowe odnosił on jednak w barwach innych drużyn. Z Nowosybirska przeniósł się on w 2010 roku do Zenitu Kazań, z którym zdobył mistrzostwo Rosji.

William Reid Priddy w sezonie 2009/2010 nie był jedynym amerykanem w kadrze Lokomotiwu. David Lee jest pierwszym reprezentantem USA, który kojarzy się z pierwszymi sukcesami zespołu z Nowosybirska. To właśnie z tym środkowym w składzie, również złotym medalistą pekińskich igrzysk, Lokomotiw osiągnął swój pierwszy znaczący sukces na arenie krajowej. Lee był częścią drużyny, która w roku 2010 sięgnęła po Puchar Rosji. Następnie kontynuował karierę w innych klubach Superligi – między innymi w ekipach z Moskwy i Kazania. Zaliczył również epizod w chińskim Tang Dynasty Hotel Shanghai. Obecnie od początku sezonu 2014/2015 powrócił do zespołu z Nowosybirska.

W roku 2010 do składu Lokomotiwu dołączył pierwszy zawodnik znany z polskich boisk. Mowa tutaj o Tuomasie Sammelvuo, obecnie selekcjonerze reprezentacji Finlandii. Doświadczony przyjmujący miał być ostoją syberyjskiego zespołu na swojej pozycji i w istocie tak się stało. Walnie przyczynił się on do zdobycia przez ekipę z Nowosybirska drugiego z rzędu Pucharu Rosji w roku 2012. W stolicy Syberii spędził on zaledwie sezon i po odniesionym sukcesie opuścił tę drużynę na rzecz włoskiej Perugii.

W tym samym czasie, kiedy Sammelvuo był przyjmującym Lokomotiwu, w ataku tej drużyny szalał Michael Sanchez Bozhulev. Ten urodzony w Kijowie Kubańczyk dołączył do drużyny z Nowosybirska na początku sezonu 2011/2012 i podobnie jak Fin – znacząco przyczynił się do zdobycia drugiego z rzędu Pucharu Rosji. Warto zaznaczyć również, iż sezon później zanotował wraz z syberyjską drużyną najlepszy wynik w historii rozgrywek Superligi – to właśnie z Kubańczykiem w składzie Lokomotiw po raz pierwszy zameldował się na najniższym stopniu podium. Następnie przeniósł się do Fakieła Nowy Urengoj.

Obok fińskiego przyjmującego i kubańskiego atakującego w tym czasie w zespole z Nowosybirska występował inny zawodnik znany z boisk PlusLigi. Ryan Millar w sezonie 2010/2011 reprezentował barwy Asseco Resovii Rzeszów. Jego pozycja na środku siatki rosyjskiego zespołu była niepodważalna i również bezsprzecznie dołożył on swoją cegiełkę, zarówno do zdobycia Pucharu Rosji, jak i trzeciego miejsca w Superlidze.

Kolejnym wielkim nazwiskiem w kadrze zespołu z Nowosybirska miał być Clayton Stanley, jeden z najlepszych atakujących świata, MVP turnieju olimpijskiego z Pekinu. Nie było mu jednak dane dostąpić zaszczytu przywdziania barw Lokomotiwu. W związku z tym, że przybył do stolicy Syberii z kontuzją kolana, której nabawił się, będąc zawodnikiem innego rosyjskiego zespołu występującego w Superlidze – Uralu Ufa – i przedłużającą się rekonwalescencją, rozwiązano z nim umowę i zatrudniono szwedzkiego atakującego Marcusa Nilssona, który w sezonie 2011/2012 reprezentował barwy Farta Kielce. Po średnim sezonie w PlusLidze, mało kto wierzył w to, że 31-letni wtedy Szwed będzie w stanie odegrać w rosyjskim klubie znaczącą rolę. Nic bardziej mylnego – to właśnie Nilsson był ostoją ataku ekipy z Nowosybirska, która w 2012 roku zdobyła Puchar Rosji, a w sezonie 2012/2013 wygrała Ligę Mistrzów, osiągając tym samym największy sukces w historii klubu. W 2013 roku zasilił szeregi Kuzbassa Kemerowo.

Obecnie stranierimi w kadrze trenera Woronkowa w Lokomotivie Nowosybirsk są David Lee, Oreol Camejo i Lukas Divis, o których szerzej napiszemy w trzeciej części cyklu Encyklopedia Oponentów.

Zobacz również:
Encyklopedia Oponentów – Lokomotiw Nowosybirsk cz. I

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-02-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved