Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > TVP chce unieważnienia umowy PZPS-u z Polsatem, PZPS odpowiada

TVP chce unieważnienia umowy PZPS-u z Polsatem, PZPS odpowiada

fot. archiwum

W środę TVP wydała oświadczenie, w którym domaga się unieważnienia przetargu na sprzedaż praw do transmisji meczów Ligi Światowej Polsatowi i grozi PZPS-owi sądem. Siatkarska centrala błyskawicznie odpowiedziała, wytykając TVP błędy formalne w przedstawionej ofercie.

We wtorek telewizja Polsat poinformowała, że nabyła prawa do transmisji meczów siatkarskich mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn w 2015 i 2017 roku oraz Ligi Światowej. Jak przekazała stacja, zakupiono prawa na wyłączność transmisji telewizyjnych i na wszystkich polach eksploatacji w Internecie. Tymczasem w środę podpisanie umowy pomiędzy PZPS-em a telewizją Polsat dotyczące Ligi Światowej ostro oprotestowała Telewizja Publiczna. Do mediów oświadczenie w tej sprawie, zatytułowane: „TVP bezprawnie wykluczona z przetargu” przesłał Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

W związku z informacją, że Telewizja Polsat pokaże mecze Ligi Światowej oraz informacją, że nadawca ten nabył do tych imprez prawa telewizyjne, internetowe i na urządzenia mobilne, Telewizja Polska informuje, że niezwłocznie po ogłoszeniu przetargu przez Polski Związek Piłki Siatkowej złożyła ofertę nabycia praw do transmisji tego wydarzenia. W wyniku dalszych czynności ofertę tę potwierdził Prezes Zarządu. Mimo to oferta ta została zignorowana przez związek, który błędnie uznał, że nie zostały spełnione zasady reprezentacji spółki. W konsekwencji tego uznania PZPS przeszedł do drugiego etapu przetargu z pominięciem już nadawcy publicznego.

Ostatecznie, po wcześniejszych interwencjach, TVP zdecydowała i już w poniedziałek, 16 lutego br., skierowała do Polskiego Związku Piłki Siatkowej przedsądowe wezwanie do unieważnienia umowy z Polsatem i zawarcia umowy z TVP. Powodem wezwania jest fakt, że z przetargu organizowanego przez PZPS Telewizja Polska została bezprawnie wykluczona. Ten – całkowicie bezpodstawny i niezgodny z kodeksowymi zasadami reprezentacji spółki – czyn sprawił, że w przetargu została jedynie Telewizja Polsat i oczywiście przetarg wygrała – czytamy w oświadczeniu TVP.Telewizja Publiczna grozi PZPS-owi wystąpieniem na drogę sądową w przypadku braku decyzji o unieważnieniu przetargu: – W razie braku spełnienia wezwania do unieważnienia przetargu sprawa zostanie przez nadawcę publicznego skierowana na drogę sądową – dodał rzecznik TVP. W pierwotnej wersji oświadczenia TVP napisano, że chodzi o mecze mistrzostw Europy w 2015 i 2017 roku – zostało to sprostowane jako pomyłka i skorygowano, że chodzi o mecze Ligi Światowej.


W odpowiedzi na oświadczenie Jacka Rakowieckiego swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Polski Związek Piłki Siatkowej. W informacji przesłanej do mediów przez rzecznika PZPS-u, Janusza Uznańskiego, można przeczytać, iż oferta TVP nie spełniała wymogów formalnych i z tego względu została odrzucona.

W odpowiedzi na komunikat Pana Jacka Rakowieckiego, Rzecznika Telewizji Polskiej S.A., przypominamy, że ogłoszony przez PZPS konkurs ofert na prawa telewizyjne nie dotyczył mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn w latach 2015 i 2017. Dysponentem tych praw jest Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV). Postępowanie konkursowe dotyczyło między innymi: Ligi Światowej, turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w 2016 roku czy mistrzostw świata w 2018. Dobrze znać podstawowe fakty, zanim publicznie wygłasza się krytykę.

Oferta Telewizji Polskiej S.A. została odrzucona, ponieważ nie spełniała podstawowych zasad formalnych postępowania konkursowego. Złożono ją w imieniu osób (Włodzimierza Szaranowicza i Mariana Kubalicy), które nie były uprawnione do reprezentowania Telewizji Polskiej. Nie przedstawiły żadnych pełnomocnictw. Mimo prośby o uzupełnienie dokumentacji TVP S.A. tego nie zrobiła.

16 stycznia otrzymaliśmy jedynie pismo od Pana Juliusza Brauna, w którym informował, że oferta została złożona w oparciu o uchwałę Zarządu Spółki, której niestety nie dołączono do korespondencji.

Byliśmy zmuszeni odrzucić ofertę TVP z przyczyn formalnych. Trudno wymagać, abyśmy postępowali wbrew prawu i procedurom przetargowym.

Nie jest naszą winą, że TVP nie potrafi poprawnie przygotować oferty, w kwestii tak kluczowej jak prawa telewizyjne.

 

źródło: onet.pl, TVP

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-02-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved