Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Zwycięstwa VakifBanku i Eczacibasi Stambuł

Liga Mistrzyń: Zwycięstwa VakifBanku i Eczacibasi Stambuł

Dobrze w pierwszych meczach I rundy play-off spisały się dwie tureckie ekipy ze Stambułu. Vakifbank w zaciętym meczu pokonał po tie-breaku Dinamo Kazań, zaś Eczacibasi w czterech setach rozprawił się z Agelem Prostejov.

Początek starcia rozgrywanego w Kazaniu należał do miejscowych, które szybko odskoczyły na dwa oczka. Gra jednak cały czas toczyła się na styku i na pierwszej przerwie technicznej siatkarki Dinama prowadziły już minimalnie (8:7). Po czasie ich przewaga zaczęła jednak wzrastać i na drugiej regulaminowej pauzie była już czteropunktowa (16:12). Podopieczne trenera Giljazutdinowa utrzymały takie prowadzenie do stanu 18:14. Wówczas rywalki zaczęły odrabiać straty i doprowadziły do remisu. O zwycięstwie w secie decydowała zacięta końcówka rozgrywana na przewagi. Ostatecznie lepsze okazało się Dinamo, które triumfowało 26:24.

Drugą partię rozpoczęła gra punkt za punkt. Zacięta wymiana ciosów trwała do stanu po 11. Wtedy na prowadzenie wyszły gospodynie, a o czas poprosił trener VakifBanku Stambuł, Giovanni Guidetti . Po przerwie jego podopieczne odrobiły straty, doprowadzając do remisu 15:15. Gra ponownie stała się wyrównana i do stanu po 19 żadna z drużyn nie mogła odskoczyć. Chwilę potem udało się to przyjezdnym, które wyszły na trzypunktowe prowadzenie (22:19) i dowiozły przewagę do końca seta (25:21).

Kolejna odsłona znów początkowo należała do miejscowych. Siatkarki z Kazania szybko objęły w niej prowadzenie 5:1 i utrzymywały wysoki wynik do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Po niej ekipa ze Stambułu zaczęła się zbliżać do rywalek i wkrótce na tablicy wyników widniał remis po 9. Od tego momentu inicjatywę przejęły przyjezdne, które zaczęły budować przewagę i na drugim regulaminowym czasie wygrywały już 16:11. Bezpiecznego prowadzenia podopieczne trenera Guidettiego nie oddały już do końca seta, w którym ostatecznie triumfowały 25:20.

Czwartą partię od wyniku 3:0 rozpoczęły reprezentantki Dinama. Rywalki nie zamierzały jednak łatwo oddać miejscowym inicjatywy i po niemrawym początku doprowadziły do wyrównania (4:4). Gra od tego momentu oscylowała wokół remisu. Dopiero przy stanie po 11 udało się odskoczyć ekipie tureckiej, która na drugiej przerwie technicznej wygrywała 16:12. Po wznowieniu gry siatkarki z Kazania zbliżyły się do gości na jedno oczko (18:19) i końcówka była zacięta. Zwycięsko z tej wojny nerwów wyszły gospodynie, które wygrały 27:25.

Tie-break szczęśliwiej ułożył się dla zespołu ze Stambułu, który szybko wyszedł na prowadzenie 4:0. Wypracowanej przewagi VakifBank już nie oddał, choć w pewnym momencie rywalki zbliżyły się na dwa oczka (4:6). Na więcej jednak turecka ekipa już miejscowym nie pozwoliła, rozgrywając w końcówce w zasadzie mecz do jednej bramki. Mistrzynie Turcji zwyciężyły ostatecznie wysoko 15:7.

Dinamo Kazań – VakifBank Stambuł 2:3
(26:24, 21:25, 20:25, 27:25, 7:15)

Dinamo: Borodakowa (9), Jurewa (17), Gamowa (24), Starcewa (2), Del Core (13), Nikolajewa (10), Ulanowa (libero) oraz Ezhowa, Malkowa, Czaplina i Melnikowa
VakifBank: Castro (24), Wasilewa (6),  De Kruijf (9), Rasic (17), Aydemir (3), Costagrande (18), Karadayi (libero) oraz Orge, Akin, Pasaoglu

W czeskim Prostejovie początkowo powody do radości miały siatkarki miejscowego Agela. W pierwszym secie starcia z Eczacibasi Stambuł już po kilku pierwszych piłkach prowadziły bowiem 5:0. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły natomiast przy wyniku 8:4 na korzyść gospodyń. Po powrocie na boisko czeska ekipa powiększyła przewagę do sześciu oczek (16:10). Podopieczne Miroslava Cady kontrolowały przebieg seta, ani na chwilę nie dając rywalkom wytrącić się z rytmu i zniwelować strat. W rezultacie pewnie wygrały inauguracyjną partię 25:18.

W drugim secie role się odwróciły. Partia rozpoczęła się co prawda od wymiany punkt za punkt, ale po chwili na prowadzeniu były już przyjezdne, które na pierwszej przerwie technicznej wygrywały 8:5. Po czasie powiększyły jeszcze swoją przewagę do pięciu oczek (10:5), a w kolejnych piłkach wcale nie zwalniały tempa. Wkrótce ich prowadzenie było aż dziesięciopunktowe (21:11). Tak wysokiej przewagi ekipa ze Stambułu nie oddała już do końca partii, którą ostatecznie zwyciężyła 25:15.

Rozpędzone siatkarki z Turcji dobrze weszły też w kolejną odsłonę, w której szybko odskoczyły na trzy oczka. Miejscowe równie szybko doprowadziły jednak do remisu po 5 i gra przez moment była wyrównana. Na drugim regulaminowym czasie górą ponownie była już ekipa Eczacibasi, która chwilę po wznowieniu rywalizacji powiększyła prowadzenie do pięciu (11:6), a następnie aż ośmiu punktów (15:7). Drużyna z Prostejova próbowała jeszcze odrabiać straty, doprowadzając w pewnym momencie do wyniku 13:16, ale nie wybiło to z rytmu przyjezdnych, które oddały już rywalkom w tej partii tylko jedną akcję. Set zakończył się bowiem wynikiem 25:14 dla tureckiej ekipy.

W czwartej odsłonie, podobnie jak w dwóch poprzednich, na czoło od pierwszych piłek wysunęło się Eczacibasi Stambuł (6:2, 8:4). Podopieczne Giovanniego Caprarry do drugiej przerwy technicznej kontrolowały przebieg seta, utrzymując czteropunktowe prowadzenie (16:12). Pauza w grze nieco wybiła wówczas tureckie siatkarki z rytmu, a Agel Prostejov zaczął odrabiać straty. Wkrótce zespoły dzieliło już tylko jedno oczko (16:17), a chwilę potem był remis. Przyjezdne opanowały jednak sytuację i w końcówce znów odskoczyły, pewnie wygrywając seta 25:21, a w całym spotkaniu 3:1.

Agel Prostejov – Eczacibasi VitrA Stambuł 1:3
(25:18, 15:25, 14:25, 21:25)

Agel: Kossanijowa (8), Karg (9), Weiss (3), Borovinsek (8), Castaneda (12), Markewicz (13), Kovarova (libero) oraz Gambowa (1) i Pereira
Eczacibasi: De La Cruz (17), Karakoyun (3), Larson-Burbach (16), Furst (6), Demir (20), Poljak (13), Kuzubasioglu (libero) oraz Ozdemir i Yilmaz