Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Tomáš Kmeť: Nie ma lepszego miejsca na organizację Final Four

Tomáš Kmeť: Nie ma lepszego miejsca na organizację Final Four

fot. Adrian Sawko

- To będzie wielkie wydarzenie - o organizowanym przez zespół z Berlina turnieju Finałowym LM mówił Tomáš Kmeť. - W rozgrywkach na poziomie klubowym pod względem atmosfery jest tutaj nawet lepiej niż w Polsce - dodał Słowak.

Pamiętasz, jak w poprzednich edycjach Final Four Ligi Mistrzów grali inni Słowacy?

Tomáš Kmeť: Oczywiście, że tak. Widziałem chyba wszystkie Final Four z udziałem moich kolegów. Pamiętam, kiedy grali Robo Hupka z Friedrichshafen czy Lukáš Diviš, wygrywając turniej z Lokomotivem Novosybirsk. Lukáš może także w tym roku zajść daleko, grając z Lokomotivem Novosybirsk. Każdy chciałby móc zagrać w finałach tego prestiżowego turnieju i z każdym rokiem wierzyłem, że w moim wypadku to marzenie się spełni.

A kiedy wasz klub Recycling Volley Berlin wystąpił z kandydaturą o organizację Final Four, pojawiło się zniecierpliwienie?– Fakt, że mój klub wystąpił o organizację turnieju finałowego, był naturalną koleją rzeczy. Z każdym rokiem chcemy zrobić krok do przodu i to był kolejny ruch. Z tego co słyszałem to naszym najpoważniejszym rywalem w organizacji był Zenit Kazań. Jednak dwa lata temu finały były organizowane w Rosji plus doszła do tego odległość, więc w sumie na 99% mogliśmy być pewni, że kandydatura Berlina zostanie zaakceptowana.

W Lidze Mistrzów występujesz już od kilku lat. Do jakiego etapu udało ci się dojść najdalej?

– W Wiedniu nie było najlepiej, ani razu nie wyszliśmy z grupy. Z Unterhaching w 2011 roku przegraliśmy w walce o awans do ćwierćfinału, graliśmy wtedy z Jastrzębskim Węglem i przegraliśmy po złotym secie. Z Berlinem graliśmy dwukrotnie w fazie play-off i wtedy się nie udało. Dopiero trzecia próba była skuteczna.

Jest szansa że hala Maxa Schmelinga w Berlinie całkowicie się wypełni?

– Myślę, że nie znalazłoby się lepszego miejsca i atmosfery na organizację tego turnieju. W rozgrywkach na poziomie klubowym pod tym względem jest nawet lepiej niż w Polsce. Na mecze ligowe, które rozgrywamy u siebie, przychodzi średnio około 4,5-5 tysięcy kibiców. Podczas dobrych meczów Ligi Mistrzów nawet 7 tysięcy, a przykładowo finał Bundesligi dwa lata temu przyciągnął osiem tysięcy. Na Final Four z pewnością będą wyprzedane wszystkie bilety, a hala się wypełni. To będzie wielkie wydarzenie, a warto wspomnieć, że Niemcy, organizując coś, robią to perfekcyjnie. Hala ma pojemność na 9 tysięcy osób, ale podczas meczów zespołów piłki ręcznej czy czołowych spotkań Bundesligi można ją rozbudować na tyle, aby zmieściło się nawet 10 tysięcy osób.

Walkę w play-off Ligi Mistrzów rozpocznie 12 zespołów, przed którymi kolejne dwie rundy prowadzące do Final Four. Na których przeciwników chciałbyś trafić pod koniec marca w Berlinie?

– Myślę, że na turniej finałowy przyjedzie co najmniej jeden rosyjski zespół, w Novosybirsku gra Lukáš Diviš. Tutaj się jednak nie wybiera przeciwnika. Życzę awansu zespołom, w których grają inni Słowacy: Michal Masný czy Emanuel Kohút. Osobiście bardzo bym się cieszył z gry polskiego zespołu – Skry Bełchatów, w której gra Serb – Srećko Lisinac, który jeszcze w ubiegłym sezonie grał z nami w Berlinie.

W pierwszej części rozgrywek Ligi Mistrzów z wynikiem 21 bloków byłeś najlepiej blokującym. Nie jest to bez znaczenia?

– Siatkówka jest przede wszystkim grą zespołową, ale kiedy pojawiasz się w czołówce zestawień indywidualnych, to oczywiście, że to się podoba. W poprzednich sezonach byłem w pierwszej piątce.

W Berlinie grasz już czwarty rok, w międzyczasie zdobyłeś trzy tytuły mistrza Niemiec. Nie myślałeś nad zmianą barw klubowych?

– Jestem bardzo zadowolony z gry w Berlinie, wszystko tutaj jest super. Hala, miasto, które znam, moja żona ma tutaj pracę, a dzieci chodzą do szkoły i przedszkola. Mam jeszcze kontrakt na jeden sezon. Tym, co może coś zmienić, jest wymarzona wygrana w Final Four.

* rozmawiał Pavol Kubiš

źródło: Dennik Sport, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-02-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved