Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Spartak VKP Komárno i Slávia Bratysława z Pucharem Słowacji

Spartak VKP Komárno i Slávia Bratysława z Pucharem Słowacji

Ubiegły weekend na Słowacji minął pod znakiem rywalizacji pucharowej. W rozgrywkach kobiet triumfowały siatkarki Slávii Bratysława, w zmaganiach ekip męskich po emocjonującym finale puchar zdobyli zawodnicy Spartaka VKP Komárno.

Prešov spotkanie rozpoczął bez Martina Sopko w wyjściowym składzie. Lepszy start w meczu zanotowali siatkarze Spartaka, przy dobrej zagrywce wypracowując kilka oczek przewagi. To właśnie przy serwisie Patúca podopieczni trenera Oraveca prowadzili 6:1. Przewaga Spartaka Komárno systematycznie się zwiększała (12:6). Przy wymianach sił w ataku i efektownych zagraniach po obu stronach siatki wciąż to Spartak był w lepszej sytuacji (19:15). W końcówce Prešov zbliżył się co prawda do rywali, jednak pogoń za rywalem przyszła zbyt późno. W odsłonie kolejnej to podopieczni trenera Šalaty zaczęli pewnie, asem serwisowym popisał się Feňo i Prešov prowadził 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Dystans utrzymywał się niemal na przestrzeni całego seta (16:12). Krótko po wznowieniu gry asem serwisowym popisał się Hudák i Prešov podwyższył przewagę do pięciu oczek (18:13). Tej straty siatkarze Spartaka nie zdołali już odrobić, zniwelowali co prawda dystans (21:19), dobrą zmianę dał jeszcze Sopko i Prešov wygrywając 25:20, wyrównał stan zmagań.

W trzeciej partii początkowo to Komárno dyktowało warunki, prowadząc 5:3. Powtórzył się jednak scenariusz z odsłon wcześniejszych i przy skutecznych zagraniach Drobňáka na tablicy wyników ponownie widniał remis (6:6). Przy walce punkt za punkt nie brakowało emocjonujących wymian, nieco lepiej wyglądała skuteczność atakujących Spartaka, który na drugiej przerwie technicznej mógł cieszyć się z czterech oczek zaliczki. W końcówce seta ponownie rywalom o swojej obecności przypomniał Martin Sopko. Daniel Oravec szybko przywołał swoich podopiecznych do siebie, przerwa na żądanie i reprymenda poskutkowały i siatkarze Spartaka wygrali ten fragment meczu 25:21. Przy mocnym starcie Spartaka Komárno w partii kolejnej sporo zapowiadało, że może to być ostatnia partia meczu (4:1). Po raz kolejny jednak potwierdziła się zmienność sytuacji, przy grze na styku w końcówce seta lepiej zachowali się podopieczni Ľuboslava Šalaty, po zagraniu Červeňa wygrywając 25:22.

Triumfatora musiał więc wyłonić tie-break. Podobnie jak wcześniejsze fragmenty meczu, także ten set był wyjątkowo wyrównany. Skuteczność Patúca w polu serwisowym postawiła w lepszej sytuacji Komárno. Kiedy wydawało się, że trzypunktowa przewaga przy stanie 9:6 może być wystarczająca, siatkarze Prešova ponownie zmobilizowali się i w imponującym stylu wrócili do gry. Mecz finałowy w walce o Puchar Słowacji zapisze się w historii słowackiej siatkówki z kilku powodów. W ostatnich latach nie było aż tak zaciętego boju w meczach decydujących. Ostatecznie pierwsze trofeum w historii klubu wywalczył Spartak VKP Komárno, wygrywając w tie-breku po grze na styku 28:26!

Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 3:2
(25:22, 20:25, 25:21, 22:25, 28:26)

Komárno: Hollý, Horník, A. Patúc, Kišš, Pělucha, Hinduliak, Ľ. Nemec (libero) oraz Z. Németh, M. Patúc, Demčák i Demeter
Prešov: Feňo, Lux, Hudák, Červeň, Drobňák, Faron, T. Lampart (libero) oraz M. Sopko st., Macko i Rajduga

2015 – Spartak VKP Komárno

Slávia EU Bratysława wygrała w finale tegorocznego Pucharu Słowacji, odzyskując utracone przed rokiem trofeum. Dla klubu z Bratysławy to już jedenasta wygrana w walce o puchar w historii klubu. Podopieczne Martina Hančíka utrzymały także imponujący bilans zespołów z Bratysławy, tę regułę przełamano tylko raz, kiedy w 2007 roku po tytuł sięgnęły siatkarki OMS Senica.

Siatkarki Slávii zaczęły znakomicie, dość szybko odskakując rywalkom na kilka oczek. Po asie serwisowym Szabóovej było już 6:2. Odpowiedź rywalek była niemal natychmiastowa i równie skutecznymi zagraniami w polu serwisowym popisywała się Jakábova, niemal wyrównując stan zmagań (5:6). Atutem podopiecznych trenera Hančíka była czujność w obronie i imponująca skuteczność w kontratakach i znów w lepszej sytuacji była Slávia. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, problemy przyjmującym sprawiła Monika Smák, wielokrotne zdobywczynie Pucharu Słowacji nie ustrzegły się błędów i zwycięzcę pierwszej partii miała wyłonić gra na przewagi (18:19). Po przerwie, o którą poprosił Martin Hančík, na siatce odnalazła się Kuciaková. Gra punkt za punkt nie trwała jednak długo. Końcówka partii należała do siatkarek z Nowej Wsi, które po imponującym finiszu wygrały 25:21.

Druga partia meczu była wyjątkowo jednostronna. Praktycznie od pierwszej do ostatniej akcji to siatkarki z Bratysławy kontrolowały sytuację na boisku. Szybko odskakując przeciwniczkom, walczące o odzyskanie trofeum siatkarki Slávii praktycznie zdominowały rywalki, po asie serwisowym Kosekovej prowadząc już 21:6. Podopieczne Ondreja Spišáka więcej już nie mogły zdziałać, przegrywając 7:25 po efektownym bloku Mitrengovej.

Po tak katastrofalnej partii siatkarki z Nowej Wsi szybko się otrząsnęły. Mocny start prowadzonej przez Jakábovą drużyny miał swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. VK Spišská Nowa Wieś prowadziła już 10:3. Ekipa z Bratysławy tym razem musiała więc gonić rywalki. Opłaciła się cierpliwa gra i wysoki poziom koncentracji w kontratakach. Tym samym jeszcze przed drugą przerwą techniczną dystans dzielący obie ekipy zmniejszył się do trzech oczek (15:12). Nie był to koniec możliwości Slávii, która po asie serwisowym Povrazníkovej wyrównała na 17:17. Wystrzegając się błędów z partii premierowej, tym razem podopieczne Martina Hančíka lepiej rozegrały decydującą część seta, po kolejnym mocnym serwisie Szabóovej prowadząc 21:17, a finalnie wygrywając 25:21.

Chcąc uniknąć sytuacji z początku wcześniejszej partii, tym razem Slávia nie pozwoliła na tak wiele rywalkom, prowadząc 7:3. Po raz kolejny zawodniczki obu ekip przekonały się jednak, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne prowadzenie. Kiedy w polu serwisowym pojawiła się Zaťkova będące dotychczas w gorszej sytuacji podopieczne Ondreja Spišáka niebezpiecznie zbliżyły się do rywalek (od 8:11 do 11:13), zmuszając tym samym trenera rywalek do wzięcia czasu. Po raz kolejny w meczu swoją klasę potwierdziła Monika Smák. Na przestrzeni całej partii utrzymywała się gra na styku (15:15, 18:17). W końcówce Slávia prowadziła już 22:19, własnymi błędami podając „pomocną dłoń” rywalkom. Tej szansy zawodniczki z Nowej Wsi nie zmarnowały (23:23). Dopiero po grze na przewagi siatkarki VK Slávia EU Bratysława wygrały (27:25) po raz 11 w historii klubu sięgając po puchar.

VK Spišská Nowa Wieś – VK Slávia EU Bratysława 1:3
(25:21, 7:25, 21:25, 25:27)

Spišská Nowa Wieś: Smák, Povrazníková, Otaševič, Trach, Magerová, Jakábová, Jagodzinska (libero) oraz Olejníková, Nováková i Zaťková
Slávia Bratysława: Koseková, Mikšíková, Rákošová, Kuciaková, Mitrengová, Szabóová (libero) oraz Doluda, Candráková i Sikelová