Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Orlen Liga: Pierwsza ligowa wygrana Pałacu w tym sezonie

Orlen Liga: Pierwsza ligowa wygrana Pałacu w tym sezonie

Aż do 18. kolejki musieli czekać kibice bydgoskiego Pałacu na pierwszą wygraną ich zespołu. Podopieczne trenera Adama Grabowskiego pokonały we własnej hali 3:2 Legionovię, chociaż to goście byli blisko wygranej za trzy punkty, jednak zaprzepaścili swoją szansę.

Legionowiankom bardzo zależało, by w spotkaniu, w którym były zdecydowanymi faworytkami, udowodnić, że ostatnie dwie porażki z KSZO były tylko wypadkiem przy pracy. Podopieczne trenera Roberta Strzałkowskiego bardzo szybko wyszły na prowadzenie, kapitalna zagrywka Katarzyny Połeć i nieporozumienia w ekipie gospodyń sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej było 3:8. Siatkarki z Bydgoszczy nie miały jednak zbyt wiele do stracenia i niemal natychmiast odrobiły straty, w ataku z dobrej strony pokazała się Julia Twardowska. Był to sygnał ostrzegawczy dla przyjezdnych, że nawet pomimo osłabienia i braku podstawowej atakującej, Zuzanny Czyżnielewskiej, bydgoszczanki zrobią wszystko, by odnieść pierwsze zwycięstwo w sezonie. Mylić zaczęły się legionowianki i odtąd obie drużyny grały punkt za punkt (12:12). Wciąż swojej optymalnej dyspozycji nie mogły odnaleźć skrzydłowe z Legionowa, przyjmujące obu ekip miały ogromny problem z przebiciem się przez dobrze ustawiony blok drużyny rywala. Jednak po drugiej przerwie technicznej przestój przytrafił się podopiecznym Adama Grabowskiego, na kontrze egzekutorką była Malwina Smarzek i po chwili nastroje w ekipie z Legionowa mogły być już dużo spokojniejsze (18:14). Faworytki do końca seta nie oddały już prowadzenia, ale zwycięstwo w inauguracyjnej odsłonie zawdzięczają niemal wyłącznie swojej młodej atakującej (skrzydłowe zakończyły w tym secie zaledwie dwa ataki).

W kolejnym secie bardzo dobrze na boisko wprowadziła się Kinga Dybek, kończąc dwa ważne ataki, po których bydgoszczanki prowadziły 4:1. Gospodynie zaskakiwały rywalki atakami ze wszystkich stref boiska, akcje wykończone przez Patrycję Polak i Małgorzatę Skorupę mogły robić wrażenie na rywalkach (7:1). Zły obraz po nieudanym początku seta w wykonaniu legionowianek zniwelowała nieco swoją zagrywką Smarzek i dobra na środku siatki Jamie Thibeault. Po chwili znów pewność siebie odzyskały jednak Dybek i Weronika Fojucik, które z każdym kolejnym spotkaniem dostają coraz większą rolę do odegrania. Na drugą przerwę techniczną obie drużyny sprowadziła kiwka Marty Biedziak, co tylko potwierdza, jak pewne swoich umiejętności czuły się w tej chwili gospodynie. Trener Strzałkowski zmienił niemal całą boiskową szóstkę, ale i tak nie zdołał powstrzymać bydgoszczanek, choć ogromna, dziewięciopunktowa przewaga, jaką sobie wypracowały w środkowej fazie seta, w końcówce nieco zmalała (25:19).

Drugi set zwiastował ogromne emocje w kolejnej partii. Nawet autowe ataki skrzydłowych Pałacu nie podłamały bydgoszczanek. Przeciwnie, te odpowiadały dwoma udanymi akcjami. Presji nie wytrzymywały siatkarki idące w pole zagrywki. Duża ilość błędów w tym elemencie tylko potwierdzała wagę tego meczu. Na prowadzenie swoje koleżanki wyprowadziła Smarzek (5:4). Później blokiem legionowiankom udało się powstrzymać środkową rywalek i przyjezdne zyskały dwupunktową przewagę. Sytuacja na tablicy wyników zmieniała się jak w kalejdoskopie, gdy w ekipie Legionovii błąd popełniła Kanadyjka, znów napędzać swoją grę zdawały gospodynie (9:7). Widząc skuteczność swojej środkowej, rozgrywająca bydgoszczanek posyłała kolejne piłki do Natalii Misiuny, a ta nie miała trudności, by oszukać defensywę rywalek. Pojedynek na skrzydłach toczyły Fojucik i Wójcik, wciąż minimalna przewaga była po stronie podopiecznych Adama Grabowskiego (16:14). W końcówce jednak faworytki tego meczu wyrównały stan seta, a szalę zwycięstwa na korzyść legionowianek przeważył blok. Strata całej serii punktów okazała się bardzo bolesna w skutkach dla gospodyń, które uległy Legionovii w tym secie 18:25.

Dla legionowianek przedłużenie tego meczu o kolejne sety byłoby sporym zawodem. To wydawało się mało prawdopodobne, bo z seta na set coraz lepiej spisywała się Daria Paszek, a asem serwisowym popisała się Smarzek. Bydgoszczanki nie odpuszczały, w ataku skuteczna pozostawała Dybek, ale to po ataku z obiegnięcia Thibeault mieliśmy pierwszą przerwę techniczną (8:6). Dobrym znakiem dla ekipy z Legionowa były punkty zdobywane przez Wójcik, w ważnym momencie na kiwkę zdecydowała się Marta Bechis i wydawało się, że kwestia wyniku leży już wyłącznie w rękach legionowianek (12:8). Bydgoszczankom nie pomogła przerwa wzięta przez szkoleniowca, zawodniczki z Legionowa pewnie zmierzały po zwycięstwo za trzy punkty. Gospodyniom punktów nie przynosiło nawet rozegranie „krótkiej”, bloku rywalek nie ominęła Zuzanna Pieczka. Legionowianki miały rywalki „na widelcu” (21:16), ale te do końca zagrały ambitnie i wykorzystały to, że przeciwniczki myślami były już chyba w szatni (22:22). Szansę, by wyprowadzić swój zespół na prowadzenie, wykorzystała młoda Dybek i nieoczekiwanie byliśmy w Bydgoszczy świadkami tie-breaka (26:24).

Gospodynie po niewiarygodnym pościgu, który przyniósł rezultat w poprzedniej odsłonie, miały gigantyczną przewagę psychologiczną przed tie-breakiem i pierwsze akcje 5. seta były tego dowodem (2:0). Po raz kolejny jednak we znaki bydgoszczankom dała się zagrywka Smarzek, po której to przyjezdne wyszły na prowadzenie 5:4. Skrzydłowe Pałacu utrzymywały regularność w ataku, tej brakowało przyjmującym z Legionowa i przy zmianie stron zrobiło się 8:6. Do zrywu swoje koleżanki zmotywowała Wójcik, dzięki niej seria punków powędrowała na konto legionowianek (10:9). Wojnę nerwów dwóch zespołów z najmłodszą średnią wieku w Orlen Lidze zakończyła jednak Polak, sprawiając ogromną niespodziankę. To pierwsze ligowe zwycięstwo bydgoszczanek w tym sezonie.

MVP: Marta Biedziak

Pałac Bydgoszcz – Sk bank Legionovia Legionowo 3:2
(19:25, 25:19, 18:25, 26:24, 15:12)

Pałac: Polak (13), Biedziak (6), Misiuna (13), Twardowska (4), Skorupa (12), Fojucik (9), Korabiec (libero) oraz Pieczka, Dybek (14), Śmieszek (2), Bałdyga i Nowakowska (libero)
Legionovia: Smarzek (25), Paszek (12), Wójcik (13), Thibeault (17), Połeć (11), Bechis (3), Wysocka (libero) oraz Szymańska (1), Gajewska, Chojnacka (3) i Bociek