Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie zdecydowanie lepsi od stołecznego AZS-u

PlusLiga: Jastrzębianie zdecydowanie lepsi od stołecznego AZS-u

Trzech setów potrzebowali siatkarze Jastrzębskiego Węgla by pokonać na zakończenie 21. kolejki PlusLigi AZS Politechnikę Warszawską. Ekipa ze stolicy jedynie na początku meczu stanowiła równorzędnego rywala, później pozwoliła rywalom całkiem zdominować boisko.

Zgodnie z przedmeczowymi przewidywaniami jastrzębianie spotkanie rozpoczęli z Mateuszem Malinowskim, który w wyjściowym składzie zastąpił zmagającego się z drobnym urazem Michała Łasko. Przyjezdni wystąpili w swoim najmocniejszym zestawieniu od początku. Pierwsze akcje spotkania układały się po myśli akademików, rywalom równie efektywnymi zagraniami odpowiadał Krzysztof Gierczyński. Zagrania skrzydłowych AZS-u i kontrataki kończone przez Świrydowicza na środku siatki dały pierwszą kilkupunktową zaliczkę podopiecznym Jakuba Bednaruka (5:3). Przy problemach ze skończeniem ataku z pierwszej akcji i imponującej grze obronnej inżynierów, wciąż to goście byli w lepszej sytuacji. Warszawianie nie ustrzegli się jednak błędów, takich jak chociażby atak Pawła Mikołajczaka w siatkę mimo pojedynczego bloku rywali. Atakujący akademików szybko się zrehabilitował i po jego uderzeniu przyjezdni schodzili na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:5. Jastrzębski Węgiel szybko przystąpił do ataku, kolejne zagrania kończyli Malinowski z Pajenkiem, jednak wciąż utrzymywał się dwupunktowy dystans (8:10, 11:13, 12:14). Kolejny zryw pomógł gospodarzom nieco zbliżyć się do rywala (15:16), jednak kolejne zagranie Mikołajczaka uspokoiło nieco grę stołecznych. W końcówce seta Roberto Piazza zdecydował się wprowadzić do gry Michała Łasko, jednak tylko na zadaniowej podwójne zmianie z Fillipovem w miejsce duetu Masny/Malinowski. Przewaga na siatce szybko zaowocowała i gospodarze po skutecznym bloku doprowadzili do remisu (18:18). Dłuższe wymiany wciąż były bardziej szczęśliwe dla gości, tym razem siatkarze ze Śląska utrzymywali jednak kontakt punktowy z rywalem. W decydującej fazie seta mogli liczyć na skuteczność Guillaume’a Quesque, a ten zarówno w zagraniach z drugiej linii, jak i tych na skrzydle nie mylił się. Michal Masny uaktywnił jeszcze atak ze środka, a tutaj nie zawodził Alen Pajenk. Odsłonę punktową zagrywką zakończył Mateusz Malinowski (25:23).

Po imponującym finiszu w końcówce pierwszej partii początki odsłony kolejnej nie układały się po myśli jastrzębian. Autowy atak Quesque i skuteczne zagrania Szalpuka postawiły gości w minimalnie lepszej sytuacji (3:2). Po warszawskiej stronie siatki swoich szans nie marnowali Lemański z Mikołajczakiem, jednak wciąż utrzymywała się gra na styku (5:4). Zryw jastrzębian szybko odmienił sytuację, zagrania Quesque i Gierczyńskiego dały miejscowym kilkupunktową zaliczkę. Swój udział w serii punktowej swojego zespołu miał też Mateusz Malinowski i po zagraniu atakującego Jastrzębskiego Węgla obie ekipy dzieliły już cztery punkty (10:6). Na reakcję Jakuba Bednaruka nie trzeba było długo czekać, w miejsce Artura Szalpuka szkoleniowiec AZS-u wprowadził Aleksandra Śliwkę. Zmiana na niewiele się zdała, co prawda Lemański zapunktował jeszcze zagrywką, ale wciąż jednak strata akademików była spora. Wraz z rozwojem seta coraz lepiej funkcjonował blok gospodarzy, o czym boleśnie przekonał się Dominik Depowski (13:8). Trener gości przywołał jeszcze swoich zawodników do siebie, jednak nawet przerwa na żądanie nie wybiła z rytmu pewnych swego jastrzębian. Na drugiej przerwie technicznej brązowi medaliści ubiegłego sezonu prowadzili już 16:9. Kontynuując rotacje składem, Jakub Bednaruk w miejsce Depowskego i Mikołajczaka wprowadził Radomskiego i Filipa. Także te zmiany nie uratowały AZS-u, pojedyncze zagrania Radomskiego były jedynie tłem dla seriami zdobywanych punktów przez gospodarzy (24:16). W końcówce partii w szeregi podopiecznych Roberto Piazzy wkradło się nieco nerwowości, co bezbłędnie wykorzystali warszawianie. Nie wystarczyło to jednak do przedłużenia losów seta, partię błędem w zagrywce zakończył Bartłomiej Lemański (25:18).

W kolejnej partii nie brakowało nerwowości i niedokładnych zagrań. Przy sporej liczbie obron obie ekipy grały dość nierówno, brakowało przede wszystkim kończących ataków. Lepiej i szybciej zareagowali zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju, odskakując rywalom na kilka punktów. Tym samym na pierwszej przerwie technicznej to gospodarze byli w lepszej sytuacji (8:6). Spokojna i cierpliwa gra jastrzębian opłaciła się. Wysoki poziom skuteczności utrzymywał Pajenk, swoją dobrą dyspozycję w kolejnych akcjach potwierdzał Quesque (11:9). Także w obronie to miejscowi prezentowali się lepiej, a kolejne zagrania rywali podbijał Damian Wojtaszek, dając swojej drużynie szanse w kontrach. Michal Masny bez problemów rozrzucał blok rywali, po kolejnym kontrataku zakończonym przez Krzysztofa Gierczyńskiego obie drużyny dzieliły trzy punkty (13:10). Nie była to jeszcze pełnia możliwości zespołu ze Śląska, który bezlitośnie obnażył słabości rywali. Podobnie jak w drugim secie, także w tej części meczu dystans dzielący obie ekipy w końcówce seta był spory (17:11). Do zagrań w ataku i polu serwisowym podopieczni Roberto Piazzy dodali jeszcze skuteczne bloki i kiedy gospodarze prowadzili już 19:12, nic nie zapowiadało, aby stołeczni byli w stanie przedłużyć jeszcze spotkanie. Pojedyncze zagrania AZS-u jedynie zmniejszyły rozmiar porażki. Jastrzębianie wygrali 25:16 i w całym meczu 3:0.

MVP: Grzegorz Kosok

Jastrzębski Węgiel – AZS Politechnika Warszawska 3:0
(25:23, 25:18, 25:16)

Jastrzębski Węgiel: Gierczyński (10), Pajenk (9), Malinowski (12), Masny (1), Kosok (11), Quesque (11), Wojtaszek (libero) oraz Łasko (2) i Filippov
AZS PW: Lipiński (1), Depowski (5), Lemański (4), Świrydowicz (4), Szalpuk (5), Mikołajczak (5), Olenderek (libero) oraz Radomski (1), Bieńkowski, Filip (5), Śliwka (7) i Sacharewicz (4)