Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Niespodzianki nie było, Avia przegrała z Espadonem

I liga M: Niespodzianki nie było, Avia przegrała z Espadonem

Siatkarze Avii Świdnik nie zdołali sprawić niespodzianki i wygrać z wyżej notowaną drużyną Espadonu Szczecin. Gospodarze w trzech setach ulegli rywalom i wciąż zamykają ligową tabelę z dorobkiem zaledwie 3 punktów na swoim koncie.

To była chyba pierwsza w historii świdnickiego klub transmisja "na żywo" z własnego parkietu i chociaż gospodarze nie byli faworytem spotkania, to trener Lemieszek i kibice świdniczan liczyli, że obecność kamer dodatkowo zmotywuje ich zawodników. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna i siatkarzom Avii nie udało się zaprezentować poziomu przynajmniej zbliżonego do tego, który pokazali w pierwszym, zresztą także transmitowanego przez telewizję meczu obu drużyn. Tak naprawdę ambicji i umiejętności wystarczyło gospodarzom tylko na początek pierwszego seta. Pojedyncze zrywy to za mało na tak doświadczonych zawodników, jakimi dysponuje beniaminek ze Szczecina. Po najsłabszym w tym sezonie spotkaniu we własnej hali Avia gładko uległa Espadonowi 0:3.

Już pierwsze piłki sobotniego meczu pokazały, że jeśli świdniczanie chcą cokolwiek ugrać w tej potyczce, to będą musieli wznieść się na wyżyny swoich niezbyt dużych umiejętności. Dwie próby ataku ze środka Daniela Szaniawskiego zakończyły się na bloku gości i na tablicy pojawił się wynik 0:2. Te nieudane akcje tak zdeprymowały najbardziej doświadczonego i dotychczas najbardziej niezawodnego gracza gospodarzy, że trudno było mu się odnaleźć przez cały mecz. Zawodnikom Avii szybko udało się jednak powrócić do gry po nieudanym początku i do stanu 9:10 toczyła się walka punkt za punkt. Potem w polu zagrywki pojawił się Michał Sladecek z Espadonu, a w drużynie ze Świdnika zaczęły się tradycyjne już problemy z odbiorem. Dzięki temu przewaga gości zwiększyła się do trzech punktów. Wzięty przez trenera Lemieszka czas pomógł w odrobieniu tylko dwóch punktów. Kolejne nieudane akcje świdniczan sprawiły, że na tablicy pojawił się wynik 11:15. Ta cztero-, pięciopunktowa przewaga szczecinian utrzymywała się praktycznie przez całą dalszą część seta. Kiedy nawet już pojawiała się okazja na kontrę i zniwelowanie strat, to ataki gospodarzy zatrzymywały się na dobrze funkcjonującym bloku gości. Pierwsza partia spotkania zakończyła się zwycięstwem przyjezdnych 25:20.

Na początku drugiego seta dobra gra blokiem szczecinian pozwoliła im objąć prowadzenie 5:0 i potwierdziła, że ten element gry może być kluczem do zwycięstwa w całym spotkaniu. Tak uzyskana przewaga pozwoliła gościom na spokojną grę w dalszej części tej partii. Świdniczanie wprawdzie próbowali nawiązać jeszcze walkę, ale maksymalna odległość, na jaką pozwalali im zbliżyć się zawodnicy ze Szczecina, to były trzy punkty. Na drugą przerwę techniczną drużyny schodziły przy wyniku 12:16. Trzy nieudane zagrania gospodarzy sprawiły, że przewaga szybko wzrosła do siedmiu punktów. Nic już nie było w stanie odmienić losów drugiego seta, którego skutecznym atakiem zakończył Maciej Kordysz , dając zwycięstwo swojemu zespołowi 25:17.

Trzeci set spotkania niewiele różnił się od partii numer dwa. Na pozycji rozgrywającego w drużynie gospodarzy Jakuba Skwarka zastąpił Bartłomiej Misztal, ale i on dostosował się do słabego poziomu gry swoich kolegów, więc goście szybko objęli prowadzenie 4:0 by następnie powiększyć je do 9:2. Miejscowi całkowicie stracili ochotę do gry, raz po raz popełniali błędy we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Natomiast w drużynie szczecinian pewnie poczynał sobie tercet Marcin Nowak, Maciej Wołosz i wspomniany już wcześniej Kordysz. Set bez historii zakończył się pewnym zwycięstwem zawodników ze Szczecina 25:18, co oznaczało, że zgodnie z przewidywaniami i bez większych problemów zdobyli w Świdniku komplet punktów.

ASPS AVIA Świdnik – AKS Espadon Szczecin 0:3
(20:25, 17:25, 18:25)

ASPS AVIA Świdnik: Woźniak, Poinc, Dobrzyński, Kwiecień, Skwarek, Szaniawski, Sadowski (libero) oraz Misztal, Łęgowski, Sajdak, Woźnica i Konieczny
AKS Espadon Szczecin: Gałązka, Kordysz, Nowak, Orłowski, Sladecek, Wołosz, Filipowicz (libero), Dembiec (libero) oraz Pietrzak, Tołoczko i Kwiecień