Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Funvic Taubate i Brasil Kirin w finale Pucharu Brazylii

Funvic Taubate i Brasil Kirin w finale Pucharu Brazylii

Walka o Puchar Brazylii jest już na finiszu. W pierwszym półfinale Volei Brasil Kirin przed własną publicznością ograł Minas Tenis Clube 3:1, natomiast w ciekawszym starciu gwiazdy z Taubate Volei okazały się lepsze od mistrzów kraju, Sady Cruzeiro (3:1).

Pierwszy z dwóch meczów półfinałowych obsadzony był nieco słabiej, a mianowicie mierzyły się w nim ekipy Volei Brasil Kirin oraz Minas Tenis Clube. Faworytem był trzeci team ubiegłorocznych rozgrywek Superligi, Brasil Kirin, który dodatkowo występował przed własną, niezwykle liczną, bo prawie trzytysięczną publicznością w Campinas. Mimo oszałamiającego dopingu miejscowych premierowy set lepiej ułożył się dla gości. W zespole Minas świetnie prezentował się Kubańczyk Yadrian Escobar, który punktował zarówno zza linii dziewiątego metra, jak i w ataku. W połowie seta przyjezdni wygrywali 12:10, a później nawet 17:14, jednak dali się dogonić gospodarzom (17:17). W końcówce ponownie obudził się Escobar i to on przesądził o wygranej Minas 25:21. Niezwykle zacięta była druga partia tego meczu. Aż do stanu 19:19 obie drużyny walczyły jak równy z równym, a maksymalna przewaga, jaką udało się którejś z nich wypracować, wynosiła dwa oczka. W decydującej części gry swoje umiejętności pokazał Joao Paulo Tavares, który dokładnie przyjmował piłkę oraz nie mylił się w ataku i tym samym doprowadził do remisu 1:1 (25:21).

Wygrana podziałała na gospodarzy bardzo motywująco. Już na starcie Brasil Kirin wygrywali 4:1 i swoje prowadzenie konsekwentnie powiększali. W ekipie Minas nieco przygasł Escobar, a żaden z jego kolegów nie miał na tyle siły i umiejętności, by pociągnąć grę i wziąć ciężar zdobywania oczek na swoje barki. Po drugiej stronie siatki wciąż dobrze prezentował się Tavares, któremu z pomocą przyszedł środkowy Gustavao. Będący w szerokiej kadrze Brazylii środkowy czujnie pracował w bloku, a do tego dokładał cenne oczka w ataku i przypieczętował wygraną Kirin w trzeciej odsłonie (25:18). W czwartej partii Minas Tenis Clube rzucił się do szaleńczego ataku na starcie (6:4), lecz z każdą piłką ich werwa była coraz mniejsza. Spokojnie grający siatkarze z Campinas odrobili straty i wyszli na trzy oczka przewagi (14:11). W końcówce trochę nadziei w serca kibiców z Belo Horizonte wlał Escobar, jednak szybko został stłamszony przez świetnego Tavaresa, dobrze serwującego Baiano oraz dobrze rozgrywającego Sandro. Brasil Kirin wygrał 25:21 i zapewnił sobie wejście do finału Pucharu Brazylii, który zostanie rozegrany w sobotę. – Zespół wyszedł na parkiet mocno zmotywowany i było to widać. Podobało mi się to, co moi siatkarze robili na boisku we wszystkich czterech setach. Mieliśmy trochę kłopotów z blokiem, ale później nadrobiliśmy to zagrywką i blok sam się pojawił – powiedział trener Brasil Kirin, Alexandre Stanzioni.

Volei Brasil Kirin – Minas Tenis Clube 3:1
(21:25, 25:21, 25:18, 25:21)

Kirin: Sandro, Baiano, Joao Paulo Tavares, Joao Paulo Bravo, Luizinho, Gustavao, Para (libero) oraz Vini, Secco i Jotinha
Minas: Everaldo, Escobar, Bruno Canuto, Joao, Otavio, Flavio, Luciano (libero) oraz Franco, Rodrigo, Petrus i Felipe

W drugim półfinale naprzeciw siebie stanęły dwa niezwykle mocne zespoły, które w tym sezonie pretendują do złotych medali Superligi, a mianowicie Volei Taubate oraz Sada Cruzeiro. W hali Taquaral w Campinas oba zespoły zaprezentowały się kapitalnie i dały kibicom wiele powodów do zachwytu. Pokaz tego, jak może wyglądać całe widowisko, zaczął się już na początku pierwszego seta. Na potężne zagrywki Sidao odpowiadał Yoandry Leal, a ze skrzydeł mocno uderzali atakujący obu zespołów – Lorena (Taubate) i Wallace Souza (Sada). Wynik cały czas oscylował wokół remisu, a kibice mogli podziwiać wiele kunsztownych akcji po obu stronach siatki. W końcówce dwa oczka zapasu miał Funvic Taubate (23:21), jednak Sada zdołała zremisować (24:24) i o wyniku decydowała nerwowa końcówka. W niej świetną robotę wykonali blokujący Funviku, którzy zapewnili swojej ekipie zwycięstwo 26:24. Niemniej emocjonujące było drugie starcie. W nim z dobrej strony pokazał się Mauricio, który punktował na środku siatki, natomiast w Sadzie coraz lepiej grał William Arjona. Brazylijski rozgrywający coraz częściej gubił blok i dzięki temu Sada wygrywała 15:12. Punktowe bloki Mauricio oraz as serwisowy Raphaela doprowadził do kolejnego remisu (23:23) i po raz kolejny o wyniku seta zadecydowała końcówka. Podobnie jak w premierowej odsłonie lepsi okazali się gracze Funviku, którym zwycięstwo zapewnił Lorena (26:24).

Będąca pod ścianą ekipa Sady Cruzeiro rzuciła się do ataku od startu seta numer trzy. Potężne zagrywki Isaca Santosa i Leala oraz doskonała praca blokiem tego drugiego umożliwiły mistrzom kraju objęcie wysokiego prowadzenie 18:12. Gracze z Taubate nie byli już w stanie odrobić tych strat i przegrali odsłonę aż ośmioma punktami (17:25). Zdeterminowani gracze Cezara Douglasa nie chcieli przedłużać widowiska i błyskawicznie wzięli się do pracy. Skuteczne ataki Felipe Fontelesa oraz bardzo udane zagrania Sidao dały Funvikowi niezwykle wysoką zaliczkę już na starcie seta (11:6). Wraz z biegiem czasu przewaga ta stopniowo malała, by w samej końcówce Sada miała tylko oczko straty (22:23). Mistrzom kraju nie udało się jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, ponieważ w najważniejszej części seta nieomylny był Fonteles, który przypieczętował awans Taubate do finału (25:23). – Nie zagraliśmy złego spotkania, ale w naszej grze zabrakło skuteczności ataku. Gratuluję Funvikowi, a my musimy skupić się na pozostałych celach, w szczególności na Superlidze – krótko podsumował Wallace Souza.

Sada Cruzeiro – Funvic Taubate 1:3
(24:26, 24:26, 25:17, 23:25)

Sada: William Arjona, Eder, Isac Santos, Wallace Souza, Leal, Felipe Ferraz, Serginho (libero) oraz Fernando, Alan, Winters i Douglas Cordeiro
Funvic: Raphael, Lorena, Sidao, Fonteles, Dante, Mauricio, Felipe (libero) oraz Djalma, Thiago Sens i Rodrigo

źródło: cbv.com.br, inf. własna