Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał z olsztynianami

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał z olsztynianami

Jastrzębski Węgiel pewnie w trzech setach wygrał na własnym terenie z AZS-em Olsztyn. "Pomarańczowi" po tej wygranej wciąż są na 5. miejscu w tabeli PlusLigi. Olsztynianie nie mają już żadnych szans na awans do czołowej "ósemki" i zajmują 12. miejsce.

Początki meczu w wykonaniu obu zespołów zapowiadały wyrównaną rywalizację. Przyjezdni nie ustępowali rywalom, w ataku dobrze prezentował się Miłosz Zniszczoł. Po jastrzębskiej stronie siatki odnajdywał się Guillaume Quesque. Po krótkim czasie przy prowadzeniu gry na styku (2:2) do ataku przystąpili podopieczni Roberto Piazzy. Kluczowe okazało się ustawienie z Alenem Pajenkiem w polu serwisowym. Słoweniec skutecznie odrzucił rywali od siatki, a jego koledzy nie marnowali szans w kolejnych kontratakach. Michal Masny coraz częściej uaktywniał swoich środkowych, a ci nie marnowali otrzymanych szans. Przy kolejnych pomyłkach Bednorza na siatce prowadzenie miejscowych na pierwszej przerwie technicznej wzrosło już do czterech oczek (8:4). W szeregi ekipy ze Śląska szybko wkradła się dekoncentracja i przy braku kończących ataków po jastrzębskiej stronie siatki olsztynianie doprowadzili do kolejnego remisu (8:8). Wciąż jednak to miejscowi dyktowali tempo gry, serie rywali przerwał Michał Łasko, rywalom o swojej obecności na boisku przypomniał także Quesque. Olsztynianie mogli liczyć na Grzegorza Szymańskiego. Zawodnicy obu ekip nie ustrzegli się błędów, przede wszystkim popełnianych w polu serwisowym. Na etapie kolejnej regulaminowej przerwy w grze wciąż w lepszej sytuacji byli zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju. Po raz kolejny po przerwie słabsze chwile na boisku przechodzili miejscowi, podczas gdy akademicy przystąpili do odrabiania strat. Zwieńczeniem pogoni za rywalem był efektowny blok na Michale Łasko (18:18). W decydującej części seta nie brakowało nerwowości, czujnością przy proszeniu o challenge wykazał się Roberto Piazza, dwukrotnie skuteczne korygując decyzję sędziów. Końcówka partii należała już do Jastrzębskiego Węgla, przy pomyłkach gości kolejne zagrania kończyli Łasko z Czarnowskim. Jastrzębianie uaktywnili się także w bloku, a odsłonę autowym atakiem nad blokiem rywali zakończył Grzegorz Szymański (25:20).

Będący na fali jastrzębianie równie dobrze rozpoczęli odsłonę kolejną. Sygnał do ataku dał swoim kolegom Quesque, "pomocną dłoń" podał rywalom Bartosz Bednorz. Akademicy mylili się również w polu serwisowym, co pomogło miejscowym zbudować pierwszą, kilkupunktową przewagę w tej części meczu (4:2). Sytuację swojego zespołu nieco odratowali Ogurčak z Adamajtisem (7:6), jednak wciąż utrzymywała się dominacja miejscowych. Kiedy rywale niebezpiecznie zbliżyli się do jastrzębian, w polu serwisowym ekipy ze Śląska pojawił się Michał Łasko, as brązowych medalistów z ubiegłego sezonu nie zostawił przeciwnikom złudzeń, a czujność w bloku jego kolegów pozwoliła Jastrzębskiemu Węglowi po raz kolejny odskoczyć rywalom na kilka oczek (11:7). Olsztynianie nie zamierzali na tym jednak poprzestać, przy kolejnym zrywie w ataku niwelując stratę (11:9). W reakcji na sytuację Roberto Piazza przywołał swoich podopiecznych, prosząc o czas. Przerwa zdecydowanie pomogła drużynie ze Śląska, po wznowieniu gry to jastrzębianie dominowali nad rywalami, kolejne błędy w ataku popełniali Bednorz z Adamajtisem i miejscowi prowadzili już 14:10. Także Andrea Gardini poprosił o czas, jednak na niewiele się to zdało. Pewni swego jastrzębianie utrzymywali kontrolę nad przebiegiem zmagań, po stronie AZS-u raziły problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku (18:14). Szukając szans na uratowanie tej części meczu, trener Gardini rozpoczął rotację składem, desygnując do gry Juraja Zat’ko w miejsce Macieja Dobrowolskiego. Współpraca duetu Zat’ko/Ogurčak pozwoliła nieco zmniejszyć stratę, w końcówce seta nie brakowało nerwowości. Powtórzył się scenariusz z partii premierowej i sytuację lepiej opanowali jastrzębianie. Czujność na siatce i efektywność zagrań w ataku były zdecydowanie po jastrzębskiej stronie siatki. W końcówce seta rywalom o swojej obecności na boisku przypomniał Alen Pajenk. Problemy z przyjęciem serwisu Słoweńca dały kontrę gospodarzom, partię atakiem ze środka zakończył Patryk Czarnowski (25:20).

W trzeciej partii Andrea Gardini zdecydował się postawić ponownie na Juraja Zat’ko jako reżysera gry olsztynian. To właśnie akademicy lepiej rozpoczęli ten fragment meczu (0:2). W ekspresowym tempie jastrzębianie zniwelowali dystans punktowy, dobrze w tej części meczu prezentował się Guillaume Quesque. Przy chwilowej grze na styku zagrania Gierczyńskiego i dobra zagrywka Pajenka pozwoliły miejscowym rozpocząć budowanie przewagi (8:6). Jak się później okazało, była to jedynie próbka możliwości jastrzębian, przy dominacji miejscowych we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła olsztynianie sprawiali wrażenie bezradnych. Od ściany bloku jastrzębian kolejno odbijał się Ogurčak, nie brakowało także autowych zagrań w wykonaniu przyjezdnych. Na etapie drugiej przerwy technicznej podopieczni Roberto Piazzy prowadzili już 16:11. Zryw akademików pozwolił im jeszcze nieco zbliżyć się do rywali (18:15). Seriami popełniane przez zawodników AZS-u błędy nie pomagały jednak w ratowaniu sytuacji. Także jastrzębianie mieli swoje problemy, pojedyncze bloki na Gierczyńskim i skuteczne zagrania Bednorza nie zdołały jednak wybić z rytmu pewnych swego gospodarzy. Jastrzębianie wygrali dość pewnie po zagrywce Łuki w siatkę (25:21).

MVP meczu: Patryk Czarnowski

Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:0
(25:20, 25:20, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Łasko (12), Gierczyński (7), Pajenk (10), Masny, Czarnowski (13), Quesque (7), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak, Malinowski, Kosok i Filippov
AZS: Dobrowolski (1), Bednorz (12), Zniszczoł (5), Szymański (4), Ogurčak (7), Hain (5), Potera (libero) oraz Adamajtis (8), Zajder, Łuka (1) i Zat’ko (2)