Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Stephane Antiga: Wielka szkoda, że ten 2014 rok już się skończył

Stephane Antiga: Wielka szkoda, że ten 2014 rok już się skończył

fot. Jacek Cholewa

- Nie chcę powiedzieć, że tylko dzięki niemu zostaliśmy mistrzem świata, bo to byłoby niesprawiedliwe uproszczenie, ale nie wiem, czy udałoby się to nam bez niego - mówi o Wlazłym w Przeglądzie Sportowym trener reprezentacji Polski Stephane Antiga.

Jest pan zaskoczony euforią, którą nadal wywołuje wasze mistrzostwo świata?

Stephane Antiga: – Zauważyłem, że te sukcesy nie przechodzą bez echa, bowiem Polacy kochają sport, uwielbiają spędzać czas i wydawać pieniądze na oglądanie meczów. To wszystko nakręca zainteresowanie sponsorów, mediów, a co najważniejsze te wszystkie medale niosą potężny ładunek radości. Można powiedzieć, że w zeszłym roku polscy sportowcy spowodowali wybuch bomby atomowej, który po całym kraju rozniosła ładunek pozytywnych emocji. Dzięki medalom i wspaniałym emocjom Polacy czuli się szczęśliwsi.

Do tego stopnia, że sportowcy i goście w trakcie gali bili wam brawa na stojąco, żaden inny sportowiec tego nie miał, tylko drużyna siatkarzy.Byłem tym wzruszony, to było coś niesamowitego. Mam wrażenie, że ta owacja była dla nas, bo mistrzostwa świata w Polsce były dla wielu ludzi niczym najlepszy serial z Hollywood. Taki, który smakujesz z każdym kolejnym odcinkiem, wciągasz się w niego, niemal uzależniasz. Tak się stało z mundialem, gdy kibice najpierw dostali pilot serii w postaci meczu na Stadionie Narodowym, a potem dalej wygrywaliśmy, to nie byli w stanie wyłączyć telewizora, przestać śledzić naszych wyników i postępów. Musieli wiedzieć, co będzie dalej, jak w kolejnych odcinkach ukochanego serialu. Przez te trzy tygodnie w wielu polskich domach mówiło się o siatkówce, dyskutowało, denerwowało i zarazem cieszyło, powstawały przy tym ludzkie uczucia. Dlatego to zapamiętano na długo i może stąd te owacje?

Te oklaski trwają nadal, bo wasza popularność na razie nie maleje.

To jest zabawne uczucie, bo mam wrażenie, że spotkałem już po mistrzostwach każdego kibica, który był wtedy z nami w katowickim Spodku. Tak wielu ludzi mówiło mi przy osobistym spotkaniu, że byli wtedy z nami, wspierali nas na żywo. Nie wiem, czy każdy z nich faktycznie był, ale każdy chciał podkreślić, że nam pomógł, że był przy nas. Ten turniej miał wiele pasjonujących momentów, kontuzje, przegrana z USA, losowanie trzeciej fazy, półfinał, zwrot w finale. Na pewno powstałby z tego niezły thriller!

Czy bez Mariusza Wlazłego możliwy był happy end ze Spodka?

Nie możemy tego sprawdzić, przekonać się na sto procent. Oczywiście w siatkówce nie ma zawodników niezastąpionych, kompletnych, zwyciężających w pojedynkę. Ale każdy, kto patrzył na mistrzostwa, musiał dostrzec, jak dobrze Mariusz grał, szczególnie na koniec turnieju. A przecież zaczynał z kontuzją. Nie chcę powiedzieć, że tylko dzięki niemu zostaliśmy mistrzem świata, bo to byłoby niesprawiedliwe uproszczenie, ale nie wiem, czy udałoby się to nam bez niego. Bez Mariusza musiałbym zmienić system, być może zupełnie inaczej trenować już od wakacji.

Aż chciałoby się zatrzymać czas z września 2014 roku…

To wielka szkoda, że ten 2014 rok już się skończył. Bardzo żałuję, że nie można wydać jakiegoś specjalnego dekretu, żeby ten miniony rok w Polsce potrwał nie dwanaście, a dwadzieścia cztery miesiące! To był kapitalny okres, aż żal zaczynać 2015 rok (śmiech).

Odkrycie 2014 roku Mateusz Mika dostał od pana szansę w trakcie mundialu i ją w pełni wykorzystał.

Wcale nie dałem żadnej szansy Mice w trakcie mundialu! Szansę to dostał w trakcie Ligi Światowej, miał pograć i przyznam szczerz – wcale nie oczekiwałem, że będzie aż tak dobry. Na mundial pojechał już właśnie dlatego, że grał super, a nie z dlatego, że chciałem go sprawdzić. On sam się przetestował w światówce i wtedy mnie do siebie przekonał. Potem tylko ułatwił mi wybór.

Cały wywiad Kamila Składowskiego w serwisie przegladsportowy.pl

źródło: przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved