Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚJ: 8 zespołów pozostało w grze o bilet do Meksyku

Kwal. MŚJ: 8 zespołów pozostało w grze o bilet do Meksyku

fot. archiwum

Włochy, Słowenia, Austria, Belgia, Francja i Niemcy wygrały rywalizację grupową w I etapie kwalifikacji do mistrzostw świata juniorów. W drugiej ich fazie wraz z Polską i Rosją powalczą o dwa bilety na MŚ. Największymi przegranymi są Serbowie i Bułgarzy.

Grupa A

Najważniejszy mecz grupy A został rozegrany już pierwszego dnia turnieju rozgrywanego we Włoszech. W nim gospodarze podejmowali rówieśników z Czech. Wprawdzie premierowa odsłona padła łupem gości, ale trzy kolejne partie potoczyły się po myśli siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego. Wówczas można było przypuszczać, że reprezentanci Italii wywalczyli już awans do drugiego etapu kwalifikacji. Wszystko dlatego, że zarówno oni, jak i Czesi mieli jeszcze rozegrać pojedynek z Duńczykami. Obie drużyny bez większego problemu uporały się ze Skandynawami, choć gospodarze stracili seta. Nic to jednak nie zmieniło w końcowej klasyfikacji. Najlepszy we włoskich szeregach okazał się Andrea Argenta, który w dwóch meczach zgromadził na swoim koncie 33 punkty, dzięki czemu dołożył sporą cegiełkę do tego, by Italia nadal liczyła się w grze o awans na mundial.

Grupa BSpory apetyt na zwycięstwo w grupie B mieli zarówno Słoweńcy, jak i Turcy. Estończycy próbowali dobrać się do skóry zarówno jednemu, jak i drugiemu przeciwnikowi, ale w decydujących momentach poszczególnych odsłon byli słabsi od rywali, w efekcie czego obu ulegli 0:3. Stąd też dopiero starcie gospodarzy z zawodnikami znad Bosforu miało wyłonić triumfatora tej grupy. Okazało się, że kluczowy dla losów meczu był pierwszy set, którego na swoją korzyść w końcówce rozstrzygnęli Słoweńcy. W dwóch kolejnych partiach zwycięstwo przyszło im zdecydowanie łatwiej, dzięki czemu pozostali oni w grze o bilety do Meksyku, gdzie odbędą się mistrzostwa świata. Najskuteczniejszym graczem w ich szeregach okazał się Toncek Stern, który zdobył 23 punkty w dwóch meczach.

Grupa C

Do niespodzianki doszło w grupie C, która rywalizowała w Austrii. Wydawało się, że jej faworytem będą Serbowie. Ich pierwszy mecz zdawał się to potwierdzać, gdyż ograli 3:1 rumuńskich rówieśników, a do sukcesu poprowadził ich Milos Nadazdin. Sprzyjał im też wynik drugiej konfrontacji, w której Rumuni prowadzili już 2:1 z gospodarzami, ale świetna postawa Paula Bucheggera pozwoliła Austriakom odwrócić losy meczu i wygrać go w tie-breaku. Tak więc bezpośrednia konfrontacja podopiecznych trenera Horvatha z siatkarzami z Bałkanów miała wyłonić zespół, który awansuje do drugiego etapu kwalifikacji. Mimo że Serbowie wygrywali już 2:1, to również oni nie potrafili postawić kropki nad i, a gospodarze po raz drugi wyszli z trudnej sytuacji. Zwycięstwo po pięciosetowym boju pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w grupie, a ich bohaterem był Buchegger, który w dwóch meczach zdobył 57 punktów.

Grupa D

Z roli faworyta grupy D świetnie wywiązali się Belgowie, którzy w turnieju rozgrywanym przed własną publicznością nie zaznali goryczy porażki. Wprawdzie Portugalczycy i Słowacy próbowali im pokrzyżować plany, ale stać było ich jedynie na urwanie po jednym secie podopiecznym trenera Banksa. Na koniec gospodarze odprawili z kwitkiem Ukraińców (3:0). Do sukcesu poprowadził ich Robbe Vandeweyer, który w każdym z trzech pojedynków był najlepiej punktującym zawodnikiem swojego zespołu. Na drugim miejscu uplasowali się Ukraińcy, a wszystko dzięki temu, że ograli siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego oraz po tie-breaku ulegli Słowakom, którzy również na swoim koncie zgromadzili cztery punkty, ale zostali sklasyfikowani o stopień niżej. Zaważyła na tym ich porażka 2:3 z Portugalią.

Grupa E

Na sprawienie niespodzianki w grupie E liczyli Węgrzy, którzy turniej przed własną publicznością rozpoczęli od wygranej z Łotyszami, choć stracili jedną partię. Również po czterech setach wykazali wyższość nad Grekami, dzięki czemu w ostatnim dniu turnieju stanęli przed szansą na wywalczenie awansu do drugiego etapu kwalifikacji. Jednak zadanie mieli bardzo trudne, gdyż po drugiej stronie siatki stanęli Francuzi, którzy w dwóch wcześniejszych meczach oddali rywalom tylko jedną partię. W starciu z gospodarzami udowodnili jednak, że to im należy się prawo gry o awans na mistrzostwa świata, ogrywając ich 3:0. Pierwsze skrzypce we francuskiej ekipie na przestrzeni całego turnieju grał Stephane Boyer, który we wszystkich meczach zdobywał najwięcej punktów dla swojego zespołu. Trzecia lokata ostatecznie przypadła Grekom, którzy na koniec turnieju wykazali wyższość nad Łotyszami.

Grupa F

Najważniejsze spotkanie grupy F zostało rozegrane już pierwszego dnia turnieju rozgrywanego w Holandii. W nim Niemcy wygrali 3:0 z Bułgarami, choć szczególnie druga i trzecia odsłona były bardzo wyrównane. Naszych zachodnich sąsiadów do triumfu poprowadził Moritz Karlitzek, który zgromadził na swoim koncie 22 oczka. W kolejnych meczach Niemcy oddali gospodarzom oraz Chorwatom po jednym secie, ale nie miało to wpływu na końcowy wynik. Również Bułgarzy nie mieli problemów, by wykazać wyższość nad tymi dwoma rywalami, ale inauguracyjna porażka zamknęła im drogę do dalszej walki o kwalifikację do mistrzostw świata. Pomarańczowym ostatecznie przypadła trzecia lokata, po tym, jak po pięciosetowym boju ograli Chorwatów.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved