Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > Adam Swaczyna: Pozytywnie oceniam występy moich podopiecznych

Adam Swaczyna: Pozytywnie oceniam występy moich podopiecznych

fot. archiwum

Adam Swaczyna - trener drużyny Młodej Ligi Effectora Kielce. Kiedyś występował w PlusLidze na pozycji libero w zespołach I-ligowych i dwukrotnie wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Dziś przekazuje swoje doświadczenie młodym, początkującym siatkarzom.

Dlaczego Kielce? Dlaczego trener zespołu Młodej Ligi?

Adam Swaczyna:Z Kielcami związałem się już kilka lat wcześniej jako zawodnik. To właśnie od klubu z tego miasta dostałem propozycję współpracy, kiedy ze względu na kontuzję podjąłem decyzję o zakończeniu kariery. Do pracy w charakterze trenera przygotowywałem się już od paru lat, spisując treningi trenerów, z którymi miałem przyjemność pracować oraz zdobywając wiedzę o metodach pracy innych szkoleniowców. To, że zostanę trenerem, wiedziałem od dawna, nie wiedziałem jedynie, że nastąpi to tak szybko. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że po przedwczesnym zakończeniu kariery znalazłem pracę wśród ludzi, których dobrze znam i w miejscu, w którym dobrze się czuję. Jeśli chodzi o pracę w Młodej Lidze, to samodzielne prowadzenie swojego zespołu jest ogromnym doświadczeniem. Ponadto świetnie jest obserwować jak rozwijają się młode talenty, pomagać chłopakom w podnoszeniu ich umiejętności, realizacji celów i spełnianiu siatkarskich marzeń.

Jak prezentuje się w rozgrywkach sezonu 2014/2015 zespół Effectora Kielce?Po pierwsze muszę zaznaczyć, że jesteśmy bardzo młodym zespołem. W ubiegłym sezonie tylko nieliczni z naszych zawodników mieli okazję pojawić się na parkietach Młodej Ligi. Dla większości jest to pierwszy sezon w tych rozgrywkach. Chłopcy nabierają więc doświadczenia. Biorąc pod uwagę ten fakt, pozytywnie oceniam występy moich podopiecznych, którzy z każdym meczem prezentują się coraz lepiej. Na chwilę obecną od naszego miejsca w tabeli ważniejsze jest to, żeby zawodnicy zebrali w przyszłości owoce pracy, którą wykonują na treningach. Jest w tym zespole kilku graczy ze sporym potencjałem, czego nie można zaprzepaścić. Liczę na to, że do końca rozgrywek poprawimy swoje miejsce w tabeli.

Jak oceniasz poziom sportowy rozgrywek Młodej Ligi w tym sezonie?

Poziom większości zespołów jest naprawdę wysoki. Drużyny Młodej Ligi prowadzone są przez bardzo dobrych trenerów, z dużym doświadczeniem i warsztatem. Praktycznie w każdym zespole można znaleźć zawodnika, który w przyszłości ma szansę zostać profesjonalnym siatkarzem i grać na plusligowych parkietach. Pomimo iż w Młodej Lidze grają także juniorzy, jej poziom jest zdecydowanie wyższy od rozgrywek juniorskich. Zasadniczą różnicą jest to, że w niektórych zespołach można zaobserwować trochę seniorskiej siatkówki: realizacja założeń taktycznych, wprowadzone systemy gry, system blok-obrona, skakanie opcjami w bloku. Mecze Młodej Ligi naprawdę mogą się podobać.

Czy uważasz, że zawodnicy Młodej Ligi już są czy dopiero będą zapleczem dla trenerów ligi profesjonalnej?

Jak pokazały wcześniejsze lata, wielu zawodników z Młodej Ligi trafiło do plusligowych, I-ligowych lub profesjonalnych zespołów z zagranicy. Myślę, że ten fakt jest najlepszą odpowiedzią na zadane pytanie. Być może w przyszłości rozgrywki Młodej Ligi wyłonią zawodników, którzy będą stanowić o sile polskiej reprezentacji.

Jak sądzisz, ilu zawodników Młodej Ligi po zakończeniu wieku juniorskiego trafi do siatkówki seniorskiej i dobrze się w niej odnajdzie?

Trudno to ocenić. Tak naprawdę zależy to od licznych czynników. Dostrzegam w tej lidze wielu zawodników, którzy mają szanse na profesjonalną karierę. Wszystko jest jednak w ich rękach.

Czy w tej formie szkolenia młodzieży dostrzegasz jakieś mankamenty? Masz jakieś sugestie co można zmienić, żeby założenia powołania Młodej Ligi realizować w pełni?

Wszystko w Młodej Lidze zorganizowane jest w sposób profesjonalny. Kluby, przy których te zespoły funkcjonują, mają już spore doświadczenie organizacyjne. Idea tych rozgrywek jest moim zdaniem należycie realizowana. To dobrze, że młodzi zawodnicy mają gdzie się ograć. Gra w klubie posiadającym drużynę na najwyższym poziomie, profesjonalna strona internetowa, statystyki meczowe, rankingi zawodników, transmisje internetowe – to wszystko jest ogromną szansą na wypromowanie siebie jako zawodnika.

Czy swoją przyszłość zawodową wiążesz z trenerką czy jednak będzie to coś innego?

Jak już wcześniej wspominałem, przyszłość wiążę z siatkówką i pracą trenerską. Zamierzam poświęcić najbliższe lata na zdobywanie jak największej wiedzy i doświadczenia, chociaż wiem, że trener musi się rozwijać przez całą karierę. Fakt, że tak wcześnie zakończyłem granie i zająłem się trenerką, może okazać się w przyszłości moim atutem. Mam dzięki temu więcej czasu na doskonalenie się w tym fachu. Już w tym sezonie nauczyłem się wiele podczas pracy jako trener Młodej Ligi i asystent w PlusLidze. Udało mi się również opanować program Data Volley. Liczę na to, że w najbliższych latach dalej będę miał możliwość robić to co lubię i rozwijać się w tym kierunku.

Autorka: Anna Olszewska

źródło: mlodaliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Młoda Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved