Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Pałac wywiózł z Bielska-Białej jednego seta

Orlen Liga: Pałac wywiózł z Bielska-Białej jednego seta

Nie było niespodzianki w Bielsku-Białej, gdzie miejscowy BKS podejmował Pałac Bydgoszcz. Faworytami tego meczu od początku były miejscowe, które nie zawiodły. Bialanki pokonały bydgoską drużynę w czterech setach.

Od początku spotkania dużo lepiej spisywały się gospodynie, które od razu odskoczyły na 3:0. Rywalki nie przestraszyły się tego i po uderzeniu w kontrze Czyżnielewskiej zbliżyły się na 4:5. Od tego momentu, ponownie chwilowy przestój i niekończone akcje Pałacu pozwoliły BKS-owi punktować i prowadzić na pierwszym czasie technicznym 8:4. Po nim bialanki kontynuowały swoją skuteczną grę, natomiast przyjezdnym trudno było wyprowadzić punktującą akcję. To zaowocowało aż siedmiopunktową nadwyżką BKS-u (12:5), na drugiej przerwie technicznej ta wzrosła natomiast do ośmiu oczek, ale wtedy do walki zerwały się pałacanki. Po powrocie na boisko przyjezdne zaliczyły serię czterech zdobytych punktów, a częściowo pomogły im w tym błędami rywalki. Jednak ekipa z Bydgoszczy także popełniała błędy, m.in. atak w aut wykonała Twardowska, co nadal dawało miejscowym wysokie prowadzenie (18:12). To utrzymało się do końca partii, a w ostatnich akcjach bialanki zdominowały boisko, skutecznie atakując, jak i blokując, i wygrały w secie do 15.

Choć kontra Strózik wyprowadziła gospodynie na prowadzenie 2:1, to jednak Pałac szybko je przejął, dzięki punktującej zagrywce Czyżnielewskiej. Bydgoszczanki mądrze grały w ataku i po kolejnych zbiciach Czyżnielewskiej prowadziły 7:4 i 8:5. Tuż po czasie technicznym punkt rywalkom oddała także autowym atakiem Bamber-Laskowska i Pałac prowadził już 9:5. Piłkę w górze na podwyższenie nadwyżki miała Polak, ale wtedy Muhlsteinova zagrała skutecznie blokiem. To był punkt zwrotny dla BKS-u, który, już po pomyłce Polak, tracił do przeciwniczek tylko punkt (8:9). Jeszcze przez chwilę pałacanki przewodziły stawce na boisku, ale same oddały przewagę i po aucie Twardowskiej był remis po 12. Nadal jednak to ekipa gości była o mały krok z przodu i nie pozwalała bialankom przejąć inicjatywy na boisku, grając skutecznie w ataku, którego ciężar wzięła na siebie Polak. Po jej kontrze Pałac prowadził 16:14 i taką różnicę utrzymywał na swoją korzyść przez dłuższy czas. W ważnych momentach bydgoszczanki włączyły do gry swój blok, a w decydującą część seta weszły z trzypunktową nadwyżką (20:17). Gdy od razu w ataku zrehabilitowała się Beier , z tej przewagi Pałacowi pozostał tylko punkt, ale nadal na fali były przyjezdne i to one były bliżej wygranej w partii – po zbiciu Twardowskiej było już 23:20. Taki dystans nie wystarczył jednak do pewnego zwycięstwa. Skuteczne ataki, a w dalszej kolejności blok Małgorzaty Lis pozwoliły BKS-owi wyrównać po 23. Kolejne udane zagranie Lis dało natomiast miejscowym piłkę setową (24:23). Sytuacja szybko się zmieniła, a niesamowita w następnych akcjach Polak dała swojej ekipie zwycięstwo w tej partii.

W pierwszych akcjach kolejnej odsłony podrażnione bialanki, pod wodzą Pelc, wyszły na dwupunktowe prowadzenie, ale rywalki szybko je zniwelowały uderzeniem z przechodzącej. Po krótkiej wyrównanej wymianie uderzeń Czyżnielewska atakiem i Polak blokiem wyprowadziły swój zespół na prowadzenie 8:6. Po przerwie technicznej obie ekipy grały seriami. Choć przewaga gości wzrosła od razu do trzech oczek, to od razu też BKS odrobił straty i po bloku Lis remisował 9:9. Następnie pałacanki odskoczyły na 13:10, ale znowu w kolejnych akcjach wyrównały miejscowe (13:13), a dzięki Pelc objęły też prowadzenie 14:13. Od połowy seta dobrze prezentowała się Horka i to ona mocno przyczyniła się do rosnącego prowadzenia. Kiedy Bamber-Laskowska dołożyła do tego punkt z zagrywki, BKS prowadził 19:15. Szalejąca Horka i coraz częściej mylące się przyjezdne sprawiły, że po serii punktów miejscowe w końcówce odskoczyły na 23:16 i nie oddały już tej partii. Zakończyła ją Beier.

Początek kolejnej odsłony to wymiana ataków po obu stronach siatki, skutecznie uderzały Horka, Polak i Bamber-Laskowska. Kiedy ta ostatnia posłała piłkę w aut, drużyny zeszły na pierwszą przerwę techniczną przy minimalnym prowadzeniu gości (8:7). Kolejne minuty seta to wyrównana i zacięta walka obu ekip, które grały punkt za punkt, akcja za akcję, najczęściej remisując. Kiedy jednak Pelc skutecznie zagrała blokiem, to BKS wysunął się na prowadzenie i miał jedno oczko więcej na drugim regulaminowym czasie. Pałac walczył dalej i stanowił równorzędnego przeciwnika cały czas, ale Horka i Beier w ważnym momencie skończyły swoje akcje i bialanki prowadziły 21:19. W końcówce już zupełnie odjechały rywalkom, które miały problemy ze skończeniem akcji, a całe spotkanie punktującą zagrywką zakończyła Muhlsteinova.

MVP: Helena Horka (BKS Bielsko-Biała)

BKS Aluprof Bielsko-Biała – Pałac Bydgoszcz 3:1
(25:15, 24:26, 25:19, 25:21)

BKS: Lis (9), Bamber-Laskowska (17), Muhlsteinova (6), Trojan (3), Strózik (7), Beier (17), Wojtowicz (libero) oraz Horka (15), Pelc (4), Wilk i Łyszkiewicz
Pałac: Biedziak (2), Misiuna (8), Twardowska (10), Skorupa (3), Czyżnielewska (21), Fojucik (5), Korabiec (libero) oraz Polak (13), Dybek (1), Śmieszek i Bałdyga