Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚ juniorek: Zakończył się I etap europejskich kwalifikacji

Kwal. MŚ juniorek: Zakończył się I etap europejskich kwalifikacji

Włochy, Francja, Rosja, Turcja, Czechy i Polska - to zespoły, które okazały się najlepsze w I etapie europejskich kwalifikacji do MŚ juniorek. Dołączyły one do Serbek i Słowenek i w dniach 14-17 maja powalczą o dwie przepustki do MŚ.

Grupa A

Od początku ton rywalizacji w grupie A nadawały Włoszki wraz z Francuzkami. Ani Finki, ani Norweżki nie były w stanie dotrzymać kroku zdecydowanie mocniejszym rywalkom, ulegając obu zespołom 0:3. Szczególnie jednostronna była konfrontacja siatkarek z Półwyspu Apenińskiego z Norweżkami, bowiem gospodynie pozwoliły ugrać rywalkom zaledwie 28 punktów, w jednym z setów gromiąc je do 6. Jednak to miało być tylko preludium przed starciem włosko-francuskim, które miało wyłonić triumfatora tej grupy. Przyjezdne prowadziły w nim już 2:0 i były o włos od ogrania gospodyń, ale trzy kolejne partie padły łupem reprezentantek Italii, co sprawiło, że obie drużyny pozostały w grze o awans na mistrzostwa świata. Natomiast w wewnątrz skandynawskim pojedynku lepsze okazały się Finki, które ograły przeciwniczki 3:0, w ten sposób kończąc zmagania na trzeciej pozycji.

Grupa B

Jeden z najciekawszych turniejów odbył się w Estonii, choć gospodynie nie odegrały w nim znaczącej roli, przegrywając wszystkie trzy mecze. Seta udało im się urwać tylko Greczynkom. W stawce próbowały namieszać Chorwatki, które zmagania rozpoczęły od wygranej po zaciętym, pięciosetowym meczu z siatkarkami z Hellady. Ale w kolejnym nie sprostały tureckim rówieśniczkom. Urwały im zaledwie seta, a to było zbyt mało, by włączyć się do walki o awans. Na nic zdała im się nawet końcowa wygrana z gospodyniami, bowiem ostatecznie uplasowały się one na trzeciej pozycji. Kluczowy okazał się mecz zawodniczek znad Bosforu z Greczynkami. Zakończył się on podziałem punktów, na korzyść tego pierwszego zespołu. W efekcie na pierwszym miejscu sklasyfikowane zostały Turczynki, a ich ostatnie rywalki zajęły ostatecznie drugie miejsce i odpadły z eliminacji.

Grupa C

Grupa C rywalizowała w Rumunii, ale w tym przypadku gospodynie nie były faworytkami turnieju. Na papierze wydawało się, że najmocniejsze są Rosjanki, które swoją dominację potwierdziły także na boisku. Wprawdzie przegrały pierwszego seta z Rumunkami, ale w kolejnych okazały się od nich zdecydowanie lepsze, gromiąc je chociażby do 9. Spacerkiem dla Sbornej okazały się także mecze z Niemkami i siatkarkami z Izraela, w których nie straciły nawet seta. Tym samym zawodniczki zza naszej wschodniej granicy potwierdziły swoje aspiracje związane z udziałem w mistrzostwach świata. Drugie miejsce w turnieju przypadło Niemkom, ale na niewiele zdały im się wygrane nad gospodyniami oraz najsłabszym w stawce Izraelem, bowiem i tak odpadły z dalszego etapu eliminacji. Trzecia lokata przypadła Izraelowi, który na osłodę pokonał 3:0 gospodynie.

Grupa D

Miłą niespodziankę sobie, sztabowi szkoleniowemu oraz kibicom sprawiły Polki, które wygrały rywalizację w grupie D, choć nie były jej faworytkami. Biało-czerwone świetnie zaprezentowały się w dwóch pierwszych dniach turnieju, w których odprawiły z kwitkiem rówieśniczki z Holandii oraz Łotwy. Jednak takiej samej sztuki dokonały Belgijki, więc dopiero niedzielne spotkanie między dwoma niepokonanymi zespołami miało wyłonić zwycięzcę turnieju rozgrywanego w Szczyrku. Wydaje się, że kluczowy dla losów całej rywalizacji był pierwszy set, którego podopieczne trenera Popika wygrały po walce na przewagi. Im dalej w las, tym prezentowały się coraz pewniej, a ich rywalki – słabiej, w efekcie czego Polki ograły rywalki 3:0 i mogły świętować awans do majowego etapu kwalifikacji. Do sukcesu w ostatnim meczu poprowadziła je Malwina Smarzek, która zgromadziła na swoim koncie 15 punktów. Ostatecznie druga lokata przypadła Belgijkom, a trzecia Holenderkom, które w ostatnim dniu turnieju uporały się z Łotyszkami, ale było to dla nich pyrrusowe zwycięstwo.

Grupa E

Jak burza przez turniej kwalifikacyjny przeszły Czeszki, które w żadnym z trzech meczów nie straciły nawet seta. Najpierw rozgromiły Dunki, w jednej z partii oddały im zaledwie dziesięć punktów. Równie łatwo uporały się z Austriaczkami. Wydawało się, że większy opór stawią im Bułgarki, ale i one nie znalazły skutecznej recepty, by przeciwstawić się gospodyniom turnieju, które do awansu do drugiej rundy kwalifikacji poprowadziła Michaela Mlejnkova, która w trzech meczach zdobyła 53 oczka dla swojego zespołu. Drugie miejsce w turnieju przypadło Bułgarkom, ale porażka z Czeszkami i strata punktu w spotkaniu z Austriaczkami odebrały im szansę na dalszą walkę o przepustki na Cypr, gdzie odbędą się mistrzostwa świata. Wprawdzie łatwo ograły Dunki, ale z nimi poradziły sobie także Austriaczki, które ostatecznie zajęły trzecie miejsce.