Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. ME kadetów: Duńczycy sprawcami największej niespodzianki

Kwal. ME kadetów: Duńczycy sprawcami największej niespodzianki

Rosja, Bułgaria, Rumunia, Niemcy, Polska, Francja, Czechy i Włochy wygrały grupy eliminacyjne i zagrają w ME kadetów, podobnie jak Serbia, Dania i Hiszpania, które uzyskały najlepszy dorobek punktowy spośród zespołów sklasyfikowanych na 2. miejscach.

Grupa A

Faworytem grupy A byli Rosjanie, nie tylko przez fakt, że turniej odbywał się na ich terenie, ale również dlatego, że chcą oni obronić mistrzowski tytuł w tej kategorii wiekowej. Sborna nie zawiodła i w cuglach wywalczyła awans na czempionat Starego Kontynentu, zapewniając go sobie już po dwóch dniach turnieju. Najpierw gospodarze rozgromili 3:0 Gruzinów, a następnie w takim samym stosunku uporali się z Węgrami. W ostatnim meczu wygrali także z Holendrami i udowodnili, że ponownie będą liczyli się w walce o medale. Ich kluczowym zawodnikiem był Anton Semyszew, który w każdym z meczów zdobywał więcej niż 10 punktów. Drugie miejsce przypadło Holendrom, musieli się oni sporo napracować, aby je wywalczyć. Wszystko dlatego, że węgierskich rówieśników ograli dopiero po tie-breaku, a nawet z najsłabszą w stawce Gruzją stracili jednego seta. W niedzielnym starciu Węgrów z Gruzinami lepsi okazali się ci pierwsi, ale wynik tej konfrontacji nie miał już większego znaczenia.

Grupa B

W grupie B z roli faworyta dobrze wywiązali się Francuzi, którzy nie mieli problemów z wywalczeniem awansu do turnieju finałowego. Uczynili to już w drugim dniu zmagań, w którym nie dali żadnych szans rówieśnikom z Czarnogóry, w żadnym z setów nie pozwalając im zdobyć nawet 15 oczek. Dzień wcześniej niemal tak samo gładko odprawili z kwitkiem Estończyków, a pierwsze miejsce w tabeli przypieczętowali triumfem nad Austriakami. Wydawało się, że szansę na zajęcie drugiej lokaty będą mieli Austriacy, którzy po zaciętym boju pokonali 3:1 przedstawicieli Czarnogóry, ale szyki pokrzyżowali im Estończycy, którzy pokonali ich po czterosetowym pojedynku, a na koniec turnieju wykazali wyższość nad siatkarzami znad morza Adriatyckiego i dzięki temu zajęli drugie miejsce w grupie.

Grupa C

Wydawało się, że największe szanse na wygranie grupy C mają Serbowie. Mimo że byli gospodarzami turnieju, to na początku dwóch pierwszych meczów brakowało im koncentracji, w efekcie czego stracili po jednej partii w starciach z Ukrainą oraz Szwecją. Tych dwóch rywali ograli także Czesi, którzy jednak nie stracili ani jednego seta, a do sukcesu w obu spotkaniach poprowadził ich Donovan Dzavoronok, który łącznie zdobył 32 punkty. Tak więc końcowego triumfatora musiała wyłonić bezpośrednia konfrontacja serbsko-czeska. Była ona bardzo zacięta, a raz jedna, raz druga drużyna była w korzystniejszej sytuacji. Ostatecznie w tie-breaku po walce na przewagi zwyciężyli przyjezdni, ale podział punktów sprawił, że obie drużyny wywalczyły przepustkę do mistrzostw Europy. Trzecia lokata ostatecznie przypadła Ukraińcom, którzy na koniec turnieju wykazali wyższość nad Szwedami, ogrywając ich 3:0.

Grupa D

Rywalizacja w grupie D rozpoczęła się od niespodzianki, bowiem gospodarze turnieju (Słowacy) przegrali po zaciętym meczu 1:3 z rówieśnikami z Białorusi. Na ich niepowodzeniu zaważyły dwie przegrane końcówki 24:26, a podopiecznych trenera Kavaliou do sukcesu poprowadził Kiryl Kubar. W ten sposób już drugiego dnia turnieju mogli oni zapewnić sobie awans do mistrzostw Europy. Mimo że ambitnie walczyli, to jednak nie sprostali Polakom, ulegając im 0:3. Pierwsze skrzypce w szeregach biało-czerwonych grał w tym spotkaniu Jakub Kochanowski. W ten sposób przed ostatnim pojedynkiem turnieju w znakomitej sytuacji byli podopieczni trenera Pawlika, którzy wygrywając ze Słowakami, przypieczętowali awans do mistrzostw Europy. Gospodarze w żadnym z trzech setów nie nawiązali wyrównanej walki z przyjezdnymi, których tym razem do triumfu poprowadzili – Jan Fornal i Bartosz Kwolek.

Grupa E

Wiadomo było, że faworytami grupy E będą Niemcy oraz Belgowie. Wszystko wskazywało na to, że bezpośredni pojedynek pomiędzy tymi zespołami zadecyduje o tym, który z nich wywalczy awans do turnieju finałowego z pierwszego miejsca w grupie. Przewidywania te potwierdziły się na boisku. Nasi zachodni sąsiedzi bez trudu wykazali wyższość nad Izraelem i Norwegią, nie oddając rywalom ani jednego seta. Wprawdzie Skandynawowie próbowali dobrać im się do skóry, ale przegrane dwa sety do 23 to było wszystko, na co było ich stać. W tych starciach jedną z pierwszoplanowych ról odgrywał Moritz Rauber. Podobnej sztuki dokonali Belgowie, którzy odprawili z kwitkiem zarówno Norwegię, jak i Izrael, w jednym z setów oddając drugiemu rywalowi zaledwie dziewięć punktów. W pojedynku na szczycie gospodarze gładko uporali się z Belgami, przez co ci drudzy nie zagrają w turnieju finałowym w Turcji. Trzecia lokata przypadła Norwegom, którzy po tie-breaku pokonali rówieśników z Izraela.

Grupa F

W Turcji zagrają także Bułgarzy, którzy okazali się najlepsi w grupie F. Najwięcej problemów sprawili im Duńczycy, z którymi rywalizowali na inaugurację zmagań. Oddali im jednego seta. W kolejnych meczach odprawili z kwitkiem zarówno Słoweńców, jak i Portugalczyków. Tak naprawdę komplet zwycięstw zawdzięczają w dużej mierze Stefanowi Iwanowowi, który dwoił się i troił na boisku, w dwóch pierwszych meczach zdobywając łącznie aż 50 punktów. Miłą niespodziankę swoim kibicom sprawili Skandynawowie, którzy szybko podnieśli się po niepowodzeniu w pierwszym dniu turnieju. W kolejnych bez straty seta ograli Portugalczyków i Słoweńców, a dobry bilans sprawił, że z drugiego miejsca w grupie wywalczyli awans do mistrzostw Europy. Trzecia lokata przypadła siatkarzom z Półwyspu Iberyjskiego, a wszystko dzięki temu, że ograli 3:1 Słoweńców, którym przypadła ostatnia pozycja.

Grupa G

Własna hala nie pomogła Chorwatom zdobyć przepustki na czempionat Starego Kontynentu. Wprawdzie na inaugurację zmagań wykazali oni wyższość nad Litwinami, oddając im tylko seta, jednak już w drugim meczu sami ugrali tylko jedną partię rówieśnikom z Hiszpanii. Ta porażka praktycznie pogrzebała ich marzenia o grze w mistrzostwach Europy, tym bardziej, że przed nimi był jeszcze mecz z Włochami. Reprezentanci Italii w pierwszym dniu zawodów wygrali 3:1 z siatkarzami z Półwyspu Iberyjskiego, a następnie rozprawili się z rówieśnikami z Litwy. W obu meczach wyróżniającymi się postaciami w ich szeregach byli Gianluca Galassi oraz Paolo Zonca. Starcie z gospodarzami potwierdziło dominację w tej grupie zawodników z Półwyspu Apenińskiego, którzy w cuglach zajęli pierwsze miejsce w grupie. Druga lokata ostatecznie przypadła Hiszpanom, a wszystko dzięki temu, że w niedzielę wykazali oni wyższość nad Litwinami. Dobry bilans punktów i setów sprawił, że również oni wywalczyli przepustki na czempionat Starego Kontynentu.

Grupa H

Atutu gospodarza turnieju nie wykorzystali Grecy, którzy szansę na awans do mistrzostw Europy pogrzebali już w pierwszym meczu, przegrywając z Łotyszami 1:3. W takim samym stosunku nie sprostali Rumunom i trzeci mecz był już dla nich tylko pojedynkiem o honor. W nim również musieli uznać wyższość rywali, którymi tym razem byli Finowie, choć ulegli im dopiero po tie-breaku. Najlepiej w tej grupie poradzili sobie Rumuni, którzy już po dwóch meczach zapewnili sobie awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Turcji. Wykazali wyższość nie tylko nad Grekami, ale także nad Finami, którym nie oddali nawet seta. Wyróżniającą się postacią w ich szeregach był Ionut Balean, który w dwóch pierwszych meczach zdobył 38 punktów. Na koniec zmagań podopieczni trenera Parpali po ciekawym spotkaniu ograli Łotyszy, odbierając im w ten sposób szansę na grę w mistrzostwach Europy. Mimo że Łotysze zgromadzili na swoim koncie tyle samo punktów, co Finowie, gorszy stosunek wygranych do przegranych meczów sprawił, że zostali oni sklasyfikowani dopiero na trzeciej pozycji w grupie. Ostatnie miejsce przypadło gospodarzom turnieju.