Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do ME u-19: Biało-czerwoni wywalczyli awans

Kwal. do ME u-19: Biało-czerwoni wywalczyli awans

Podopieczni Sebastiana Pawlika powtórzyli wczorajszy wynik, tym razem pewnie pokonali gospodarzy turnieju kwalifikacyjnego - Słowaków. Dzięki zwycięstwu 3:0 wywalczyli pierwsze miejsce w grupie i awans na mistrzostwa Europy.

Przed meczem Polska – Słowacja sytuacja była jasna. Biało-czerwonym do wywalczenia awansu wystarczyło zwycięstwo w jednym secie, zaś gospodarze, aby włączyć się do walki o prawo gry w mistrzostwach Europy, musieli wygrać mecz bez straty seta. Jego początek był bardzo zacięty, a przez dłuższy okres żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć od rywala choćby na dwa punkty. Jako pierwszym ta sztuka udała się podopiecznym trenera Pawlika, ale Słowacy nie tylko szybko odrobili straty, ale sami wyszli na prowadzenie (16:14). Jednak im bliżej końca premierowej odsłony, tym skuteczniej zaczęli grać przyjezdni. Gospodarzom zaczęły przytrafiać się błędy, a w ekipie przeciwnej zaczęło dawać o sobie znać doświadczenie. W efekcie czego ta część meczu padła łupem biało-czerwonych 25:19.

W drugim secie Polacy nie zamierzali zwalniać tempa, a Słowacy mieli coraz większe problemy, by dotrzymać im kroku. Wystarczy wspomnieć, że już po kilku akcjach nasi reprezentanci wypracowali sobie pięciopunktową przewagę. Z biegiem czasu stawała się ona coraz wyraźniejsza, a o bezradności gospodarzy świadczy fakt, że między pierwszą a drugą przerwą techniczną zdobyli tylko trzy punkty. Później próbowali odrabiać straty, ale polscy kadeci kontrolowali boiskowe wydarzenia. Pojedyncze udane akcje gospodarzy nie odmieniły już obrazu tej części meczu, Polacy wygrali ją 25:17.

Sytuacja w trzeciej partii nie uległa zmianie. Podopieczni trenera Pawlika od jej początku narzucili rywalom swój rytm gry, co zaowocowało tym, że ponownie szybko odskoczyli od nich na cztery oczka. Słowakom wyraźnie brakowało nie tylko umiejętności, ale i wiary, że tego dnia mogą urwać choćby seta zdecydowanie lepszemu zespołowi. W efekcie tego z akcji na akcję powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. Gospodarze popełniali coraz więcej błędów, zaś zawodnicy znad Wisły pewnie kroczyli do zwycięstwa. W pewnym momencie uzyskali nawet dziesięciopunktową przewagę, a ostatecznie rozgromili przeciwników do 12 i w cuglach przypieczętowali awans do mistrzostw Europy.

Mimo że oba zespoły popełniły porównywalną liczbę błędów własnych, to ogromna dysproporcja uwidoczniła się w ataku oraz w przyjęciu. W tym pierwszym elemencie skuteczność biało-czerwonych wyniosła ponad 50%, przy zaledwie 32% rywali. Podobna różnica klas była widoczna także w przyjęciu, w którym skuteczność Słowaków ukształtowała się na poziomie 15% (perfekcyjne). Jednak duża w tym zasługa trudnej zagrywki Polaków, którą bezpośrednio zdobyli osiem asów serwisowych.

Polska – Słowacja 3:0
(25:19, 25:17, 25:12)

Polska: Kwolek (14), Kochanowski (10), Domagała (8), Droszyński (5), Woch, Fornal (12), Masłowski (libero) oraz Kozub i Piwowarczyk (4)
Słowacja: Firkal (11), Petras (7), Pizur (4), Kovac (3), Jancura (6), Jalovecky (1), Patuc (libero) oraz Kozak, Pokopec i Mikula (1)