Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. do ME u-18: Porażka dająca awans Polkom

Kwal. do ME u-18: Porażka dająca awans Polkom

Po zwycięstwie w trzech setach z reprezentacją Finlandii biało-czerwone potrzebowały wygrać tylko jedną partię z Chorwacją, aby wywalczyć awans do mistrzostw Europy. Tak też się stało, Polki wygrały pierwszego seta i przegrały mecz 1:3.

Polki do meczu z Chorwatkami przystąpiły z jasnym zadaniem – wygraniem seta, co zapewniało im awans do mistrzostw Europy. Biało-czerwone od początku spotkania narzuciły rywalkom swój rytm gry, szybko uzyskując nad nimi bezpieczną przewagę. Lepiej prezentowały się w ataku, mogły również liczyć na sporo darmowych punktów, bowiem w premierowej odsłonie gospodynie popełniły aż dziewięć błędów własnych, w efekcie czego siatkarki znad Wisły pewnie triumfowały w niej 25:18.

W drugiej partii jednak nie zamierzały spoczywać na laurach. Już w jej początkowej fazie zaczęły dominować nad rywalkami, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:1. W kolejnych minutach kontrolowały boiskowe wydarzenia i wydawało się, że pewnie zmierzają do sukcesu w drugim secie, ale w końcówce coś zacięło się w ich grze. Zaczęły popełniać błędy, a trudniejsza zagrywka rywalek spowodowała, że spadła ich skuteczność w ataku. To z kolei zaowocowało tym, że Chorwatki złapały wiatr w żagle i końcówkę tej części spotkania wygrały 8:2, zwyciężając 25:23.

Dwie kolejne odsłony miały dość podobny przebieg. Do pierwszej przerwy technicznej trwała dość wyrównana walka, choć raz nieco lepsze były na niej przyjezdne, a raz – gospodynie turnieju. Natomiast z biegiem czasu zaczęła uwidaczniać się przewaga po ich stronie. Zdecydowanie poprawiły skuteczność w ataku, a nasze siatkarki w dwóch odsłonach zdołały tylko raz powstrzymać je blokiem. Nie mogły też liczyć na darmowe punkty, bowiem przeciwniczki przestały popełniać błędy, zaledwie dwukrotnie myląc się w czwartym secie. Ostatecznie biało-czerwone przegrały spotkanie 1:3, choć już po pierwszym secie zrealizowały cel, który przyświecał im w Chorwacji.

Polska – Chorwacja 1:3

(25:18, 23:25, 20:25, 16:25)

Polska: Michalak (19), Rasińska (16), Lipska (9), Świder (9), Świrad (6), Michalewicz (1), Drabek (libero) oraz Murek, Sobiczewska, Dąbrowska i Fedusio
Chorwacja: Jakolis (2), Selimović (13), Perić, Luketić (5), Cvetnić (21), Strunjak (11), Lada (libero) oraz Josipović (2), Marinović (1), Dezulović (4) i Maretić (7)