Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚJ: Znakomity początek Polek

Kwal. MŚJ: Znakomity początek Polek

Od pewnej wygranej rozpoczęły w Szczyrku kwalifikacje do mistrzostw świata juniorki reprezentacji Polski. Podopieczne Wiesława Popika spotkanie z Holandią rozpoczęły nie najlepiej, ale szybko odrobiły straty, wygrały pierwszego seta i potem dominowały.

Lepiej mecz rozpoczęły Holenderki, które prowadziły na przerwie technicznej 8:1, młodym Polkom gra się nie układała zupełnie, popełniały błędy, a dobrze grające rywalki wręcz perfekcyjnie wykorzystywały każdą akcję. Po powrocie na parkiet podopieczne Wiesława Popika starały się odrabiać straty, zbliżyły się na 5:9 i nie zwalniały tempa. Zdecydowanie poprawiły grę i zrobiło się już tylko 10:11. Kilka minut później na tablicy był już remis 15:15, a na drugim czasie technicznym biało-czerwone prowadziły jednym punktem. Wynik jednak cały czas oscylował wokół remisu (19:19). Taki stan utrzymywał się już do końca seta, ostatecznie więcej zimnej krwi zachowały nasze młode siatkarki.

Polki poszły za ciosem i w kolejnym secie prowadziły już 5:1 i w pełni dominowały na boisku (8:2). Tym razem to Holenderki nie mogły znaleźć recepty na dobrze grające biało-czerwone (8:2). Podopieczne Wiesława Popika były wręcz bezlitosne, grały znakomicie w zagrywce, ataku, popełniały mniej błędów (11:4, 13:5). Polki cały czas kontrolowały to, co działo się na boisku, utrzymywały wysokie prowadzenie, a nawet jeszcze je powiększały (21:10). Ostatecznie po bardzo dobrej grze pozwoliły rywalkom zdobyć zaledwie 14 oczek.

Trzeci set również rozpoczął się od wysokiej przewagi Polek (5:0). Na przerwie technicznej prowadziły one już 8:2, wciąż kontynuując swoją dobrą grę. Biało-czerwone ze spokojem kontrolowały boiskowe wydarzenia, dominowały w każdym elemencie (15:6). Do końca seta i tym samym meczu nie pozwoliły już sobie odebrać prowadzenia. Polki okazały się lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, ale przede wszystkim w ataku, uzyskując w tym elemencie 49% skuteczności, rywalki zaś 31%, warta odnotowania jest na pewno efektywność w ataku biało-czerwonych zwłaszcza w trzecim secie – 65%. W bloku było 11:3 dla Polek, a w asach serwisowych – 7:4.

Zaczęliśmy bardzo nerwowo, ale to pierwszy mecz w takim zestawieniu, niektóre dziewczyny, jak Magda Damaske, wróciły po kontuzji, ale udało nam się opanować nerwy, a potem graliśmy już bardzo dobrze – komentował grę trener reprezentacji juniorek Wiesław Popik. – Dziewczyny realizowały założenia, które nakreśliliśmy. Graliśmy dobrze zagrywką i bardzo dobrze w ataku. Jutro teoretycznie czeka nas łatwiejszy mecz (z Łotwą – przyp. red.), ale w rozgrywkach juniorskich trudno mówić o łatwiejszych i trudniejszych przeciwnikach. Trzeba po prostu być przygotowanym i grać na maksimum możliwości – dodał.

Polska – Holandia 3:0
(25:23, 25:14, 25:18)

Polska: Smarzek (11), Śmieszek (10), Moskwa (13), Bałdyga (3), Damaske (11), Kazała (12), Kulig (libero) oraz Pacak, Stysiak (1) i Mras
Holandia: Knijff (9), Polman (1), Oude Luttikhuis (2), Lohuis (7), Vile (10), Oude Avenhuis (1), Olde Rikkert (libero) oraz Martherus (libero), Schuitemaker, Rovers (1), Polder (2) i van Oosterom

źródło: inf. własna, pzps.pl