Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Dużo grania czeka reprezentacje młodzieżowe

Dużo grania czeka reprezentacje młodzieżowe

fot. archiwum

Rok 2015 bogaty będzie w wydarzenia. Ważne imprezy czekają seniorskie kadry, ale sporo będzie działo się także w siatkówce młodzieżowej - od kwalifikacji do ME kadetów i kadetek, aż po mistrzostwa świata w różnych kategoriach wiekowych.

Mistrzostwa Europy kadetów

Gospodarzem mistrzostw została Turcja. Zawody odbędą się w dniach 4-12 kwietnia. Weźmie w nich udział dwanaście zespołów (gospodarz plus jedenaście wyłonionych w eliminacjach). Druga runda kwalifikacyjna zostanie rozegrana w dniach 8-11 stycznia, a weźmie w niej udział 31 zespołów podzielonych na osiem trzy- lub czterozespołowych grup. Podopieczni trenera Pawlika znaleźli się w grupie D, która rywalizowała będzie na Słowacji. Ich przeciwnikami, oprócz gospodarzy, będą także rówieśnicy z Białorusi. Awans do turnieju finałowego wywalczą zwycięzcy ośmiu grup oraz trzy zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

Mistrzostwa Europy kadetekGospodarzem mistrzostw będzie Bułgaria. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 28 marca-5 kwietnia. Udział zapewniony w nim mają gospodynie, a o pozostałe jedenaście miejsc powalczy 31 zespołów. Kwalifikacje zostaną rozegrane w najbliższy weekend. Awans do turnieju finałowego wywalczą zwycięzcy ośmiu grup oraz trzy zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem. Polki o prawo gry w czempionacie Starego Kontynentu rywalizowały będą w Chorwacji, a ich przeciwniczkami będą gospodynie oraz Finki.

Mistrzostwa świata kobiet do lat 23

Ta impreza zostanie zorganizowana dopiero po raz drugi w historii. Tym razem jej gospodarzem będzie Turcja, która dzięki temu ma zagwarantowany w niej udział. Mistrzowskiego tytułu zamierzają bronić Chinki, ale najpierw muszą one wywalczyć awans do tej imprezy w kontynentalnych mistrzostwach, które rozegrane zostaną w dniach 1-9 maja na Filipinach. Wiadomo już na pewno, że w Turcji zagrają: Egipt, Tunezja, Brazylia, Kolumbia, Dominikana i Kuba. Dla Europy zostały przewidziane dodatkowo dwa miejsca, które wyłoni turniej kwalifikacyjny.

Mistrzostwa świata juniorek

Mistrzostwa świata juniorek zostaną rozegrane na Cyprze. Gospodynie na pewno nie będą faworytkami turnieju, ale za to będą miały okazję sprawdzenia się z wyżej notowanymi rywalami. Mistrzowskiej korony będą broniły Chinki, ale apetyt na osiągnięcie dobrego wyniku mają także Brazylijki, Amerykanki, Kubanki i Japonki. Ponadto awans na mundial wywalczyły już również Peruwianki. Dwie kolejne drużyny zakwalifikują się z Azji oraz Europy. W weekend na Starym Kontynencie odbędzie się pierwszy etap kwalifikacji, zaś drugi przewidziany został na maj.

Mistrzostwa świata kadetek

Czternasta edycja mistrzostw świata odbędzie się w Peru. Mistrzowskiego tytułu bronić będą Chinki, które dwa lata temu w finale ograły Amerykanki. Obie te drużyny mają już przepustki na kolejny mundial. Poza tym zagrają w nim także Peruwianki (gospodynie), Meksykanki, Japonki, Koreanki, Tajlandki, Brazylijki, Dominikanki, Argentynki, Algierki, Egipcjanki i Tunezyjki. Jeszcze jedno miejsce przewidziane zostało dla zespołu ze strefy NORCECA. Sześciu europejskich uczestników wyłonionych zostanie w mistrzostwach Europy, które odbędą się w Bułgarii.

Mistrzostwa świata mężczyzn do lat 23

Na razie niewielu jest znanych uczestników mistrzostw świata do lat 23. Ich gospodarzem będą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dotychczas prawo gry w turnieju zagwarantowały sobie, oprócz gospodarzy, Brazylia, Argentyna, Egipt i Tunezja. Ta pierwsza drużyna marzy o obronie tytułu, który zdobyła przed dwoma laty, w finale ogrywając po zaciętym boju reprezentantów Serbii. Wówczas trzecia pozycja przypadła Rosjanom, którzy wykazali wyższość nad Bułgarami. O pozostałe siedem miejsc będzie toczyła się walka w turniejach kwalifikacyjnych lub kontynentalnych. Dla Europy przewidziane zostały dwa miejsca.

Mistrzostwa świata juniorów

Meksyk będzie gospodarzem czempionatu globu juniorów. Wydaje się, że jednym z faworytów turnieju będą Rosjanie, którzy marzą o trzecim z rzędu triumfie w tej imprezie, ale najpierw muszą przejść przez europejskie kwalifikacje, których druga runda zostanie rozegrana w maju. Zarówno oni, jak i Polacy są w korzystniejszej sytuacji od innych przedstawicieli Starego Kontynentu. Dzięki dobremu występowi w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy obie drużyny uniknęły walki w pierwszej rundzie kwalifikacji. Poza tym nie wpadną na siebie w drugiej rundzie. Obecnie prawo gry w mistrzostwach świata zapewnione mają – Kuba, Brazylia, Kanada, Argentyna, Iran, Chiny. W tych zawodach Afryka będzie miała dwóch przedstawicieli, a pozostałe pięć vacatów zapełnionych zostanie na podstawie światowego rankingu.

Mistrzostwa świata kadetów

Gospodarzem światowego turnieju w tej kategorii wiekowej została Argentyna. Ponownie apetyt na osiągnięcie dobrego wyniku mają Chińczycy oraz Irańczycy, którzy w poprzedniej edycji turnieju znaleźli się w czołowej czwórce. Pozycje medalowe chcieliby obronić Rosjanie oraz Polacy, ale najpierw obie te drużyny muszą zakwalifikować się do mistrzostw Europy, a w nich uplasować się na jednym z sześciu czołowych miejsc, bo właśnie tylu przedstawicieli Starego Kontynentu zagra w mistrzostwach świata. Udział w nich zagwarantowany już mają – Argentyna, Iran, Japonia, Chiny, Tajwan, Brazylia, Chile, USA, Kuba, Meksyk. Do wyłonienia zostali jeszcze przedstawiciele Afryki oraz jeden ze strefy NORCECA.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved