Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > VK TJ Ostrawa zwyciężył w Katowice Volley Cup 2015

VK TJ Ostrawa zwyciężył w Katowice Volley Cup 2015

Tuż po świąteczno-noworocznej przerwie w Katowicach odbył się kobiecy turniej siatkarski. Oprócz gospodyń, Sokoła Katowice, wziął w nim udział PSPS Chemik Police i Wisła Warszawa, a rangę międzynarodową dał mu udział zwyciężczyń, VK TJ Ostrawa.

Dla zespołów drugoligowych przerwa świąteczna połączona z pauzą noworoczną trwa od 21 grudnia aż do nadchodzącego weekendu (9-11 stycznia), kiedy to zostanie rozegrana pierwsza kolejka w 2015 roku. Tak długa przerwa od rywalizacji o punkty zmotywowała działaczy Sokoła 43 AZS AWF Katowice do zorganizowania noworocznego turnieju Katowice Volley Cup 2015, który pozwoliłby niejako „przypomnieć” jak gra się w meczach o stawkę. Działacze teamu ze stolicy Górnego Śląska do odbywającego się w dniach 3 i 4 stycznia turnieju zaprosili mocne ekipy z kraju – lidera grupy 4 II ligi Bronowiankę Kraków oraz lidera grupy 3 Wisłę Warszawa. Ostatecznie krakowianki nie przyjechały do Katowic i ich miejsce zajęła inna czołowa ekipa II ligi – wicelider grupy 1, PSPS Chemik Police. Stawkę turniejowych uczestników uzupełniły siatkarki VK TJ Ostrawa, czyli czwartej drużyny czeskiej ekstraklasy.

Pierwszego dnia turnieju każda z ekip rozegrała dwa pojedynki. Na otwarcie turnieju odbyło się starcie zawodniczek z Polic i Warszawy. Dla kibiców ten mecz mógł być lekko rozczarowujący, ponieważ zespół ze stolicy nie podjął wyzwania i bardzo gładko przegrał z policzankami 0:3. Przegrana w trzech setach dziwiła tym bardziej, iż w szeregach teamu z Warszawy nie brakuje głośnych nazwisk z ekstraklasową przeszłością. W kolejnym spotkaniu podczas porannej części rozgrywek naprzeciw siebie stanęły Czeszki z Ostrawy i gospodynie. Sokolanki w meczu z przedstawicielkami czeskiej ekstraklasy walczyły dzielnie i były blisko urwania drugiego seta, jednak ostatecznie przegrały 0:3.

Po przerwie obiadowej na boisko wyszły drużyny, które dzieliła największa odległość na mapie, a mianowicie PSPS Chemik Police i VK TJ Ostrawa. W zaciętym i ładnym pojedynku ponownie triumfowały zawodniczki zza naszej południowej granicy, jednakże tym razem przegrały one seta. Podopieczne trenera Zdzisława Gogola po niesamowitej walce wygrały drugą odsłonę 30:28, ale w kolejnych dwóch nie były już w stanie oprzeć się wymagającym rywalkom z Czech. Ostatni mecz pierwszego dnia zawodów, czyli starcie Sokoła Katowice z Wisłą Warszawa było pierwszym pięciosetowym pojedynkiem w Katowice Volley Cup 2015. Siatkarki Krzysztofa Zabielnego przegrały bardzo wysoko pierwszą odsłonę, jednak w kolejnych dwóch pokazały pazury i objęły w spotkaniu prowadzenie 2:1. W secie numer cztery i pięć dało o sobie znać niebagatelne doświadczenie zawodniczek trenera Mirosława Zawieracza. Warszawianki doprowadziły do remisu, a w tie-breaku zachowały więcej spokoju i zimnej krwi, co dało im wygraną 3:2.

Zespoły do walki na parkiecie ponownie przystąpiły w niedzielne przedpołudnie. Jako pierwsze zmierzyły się ze sobą ekipy z Ostrawy i Warszawy. Dwie premierowe partie padły łupem zespołu ze stolicy Polski, który zaprezentował się w nich nadzwyczaj dobrze. Prowadząc 2:0, warszawianki nie były jednak w stanie dokończyć dzieła i postawić kropki nad i. Czeszki wygrały seta numer trzy i ewidentnie złapały wiatr w żagle, co ostatecznie doprowadziło do remisu 2:2 i drugiego turniejowego tie-breaka. W nim minimalnie lepsze były siatkarki VK TJ Ostrawa, które wygrały 15:13 i tym samym zapewniły sobie zwycięstwo w Katowice Volley Cup 2015. Na zakończenie zmagań pozostało jeszcze starcie policzanek z katowiczankami. Małym zaskoczeniem dla kibiców był fakt, iż zwycięskie już po trzech setach okazały się gospodynie ze stolicy Śląska. Trzy punkty w tym pojedynku pozwoliły Sokołowi zająć drugą lokatę w całych rozgrywkach. – Organizacja turnieju była strzałem w dziesiątkę. Po raz pierwszy mogliśmy się przekonać, jaką siłę prezentują czołowe zespoły z innych drugoligowych grup. Dla wszystkich szkoleniowców był to doskonały poligon doświadczalny szczególnie dlatego, że te zespoły praktycznie się nie znały. Nie spotkaliśmy się nigdy na boisku, ale mam nadzieję, że z naszymi gośćmi jeszcze się kiedyś spotkamy – przyznał Jacek Cholewa, jeden z organizatorów Katowice Volley Cup 2015.

Po zakończeniu rozgrywek organizatorzy wyróżnili po jednej siatkarce z każdej drużyny. Nagrody powędrowały do Ivy Nachmilnerovej (VK TJ Ostrawa), Sandry Tetfejer (Sokół 43 AZS AWF Katowice), Magdaleny Kluzy (PSPS Chemik Police) i Aleksandry Kruk (Wisła Warszawa).