Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Brazylijki po raz drugi w historii triumfują w Top Volley

Brazylijki po raz drugi w historii triumfują w Top Volley

Siatkarki Molico Osasco okazały się najlepsze w prestiżowym turnieju Top Volley International rozgrywanym w Bazylei. Ozdobą całych zawodów był mecz finałowy, w którym dopiero po tie-breaku porażki doznały gospodynie.

Bardzo szybko, bo już pierwszego dnia rozgrywek losy awansu do półfinału w swoje ręce wzięły gospodynie, zawodniczki Volero Zurych. Pierwszymi rywalkami podopiecznych Dragutina Baltica były siatkarki z Belgradu. Swoje koleżanki do zwycięstwa poprowadziła Olesia Rykhliuk, która rozegrała świetny turniej. Ukrainka wraz z Rabadżijewą pokazały, że w tym sezonie imponują wysoką formą. Aż do ostatniego pojedynku gospodynie straciły zaledwie jednego seta. Przedsmakiem pojedynku o pierwsze miejsce w turnieju był mecz pomiędzy brazylijskim zespołem a Volero Zurych. Naszpikowana gwiazdami drużyna z Osasco zawiodła jednak oczekiwania swoich kibiców, jedynie Thaisa zdołała tego dnia zagrać na miarę swoich możliwości (zdobyła 13 oczek). Rywalki, których grę prowadziła wicemistrzyni olimpijska i była zawodniczka Budowlanych Łódź, Courtney Thompson, wydawały się jednak nie mieć słabych punktów i zaskakująco łatwo rozprawiły się z Brazylijkami 3:0 (25:17, 25:16, 25:15). Nieudanie występ w zawodach rozpoczęły siatkarki z Odincowa. Zarówno Turczynki (Galatasaray Daikin Stambuł), jak i Francuzki pokonały w trzech setach drużynę, której gra zależała głównie od dyspozycji Natalii Malykh.

Drugiego dnia turnieju gospodynie dopełniły formalności i pokonały Galatasaray Stambuł, zespół, który stanął na drodze do finału szwajcarskiej ekipie. Dużą rolę zaczęło odgrywać zmęczenie, a Włoszki Nadia Centoni i Caterina Bosetti nie były już w stanie poprowadzić koleżanek do triumfu. Niemal równie szybko swoje spotkania wygrały pozostałe faworytki – Molico Osasco i RC Cannes, gdzie Victoria Ravva wielokrotnie pokazywała, jak powinno się pewnie wykonywać ataki z krótkiej. O obsadzie finału decydowało spotkanie RC Cannes z drużyną canarinhos. Siatkarki obu drużyn zafundowały kibicom prawdziwy thriller, a Francuzki prowadząc 2:0, nie wykorzystały swojej szansy i pozwoliły kanarkowym odwrócić losy meczu. Logan Tom i jej koleżanki opadły z sił i to Brazylijki zameldowały się w finale Top Volley.

W meczu o piąte miejsce zrehabilitowały się Rosjanki. 17-letnia Tijana Bosković i jej koleżanki z Serbii nie potrafiły przeciwstawić się chcącym pozostawić po sobie dobre wrażenie zawodniczkom z Odincowa. Brązowe medale zawisły na szyjach siatkarek RC Cannes, które nauczone doświadczeniem zdobytym w dniu poprzednim walczyły do końca i doczekały się słabszego okresu gry ekipy ze Stambułu. Przegrywając 0:2, w kolejnych odsłonach pozwoliły rywalkom na zdobycie odpowiednio jedynie 13 i 12 punktów, by w piątym secie przypieczętować swój sukces. Wisienką na torcie miał jednak być finał turnieju w Bazylei. Ten absolutnie nie rozczarował. Brazylijki chciały zrewanżować się zawodniczkom z Zurychu za dotkliwą porażkę, jakiej doznały w fazie grupowej. Już w pierwszym secie drobnego urazu nabawiła się Courtney Thompson, ale zdołała powrócić do gry. Najwięcej, bo aż 19 oczek dla brazylijskiej drużyny zdobyła Thaisa, później wybrana MVP turnieju Top Volley. Spotkanie stało na wysokim poziomie, a obie ekipy przez długi czas grały punkt za punkt, o zwycięstwie Molico Osasco zadecydował dopiero dobrze funkcjonujący w końcówce tie-breaka blok.