Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Zenit Kazań z Pucharem Rosji

Zenit Kazań z Pucharem Rosji

Siatkarze Zenitu Kazań potrzebowali zaledwie trzech setów, by w finale Pucharu Rosji pokonać ekipę Lokomotiwu Nowosybirsk. Do zwycięstwa podopiecznych Władimira Alekno poprowadził Leon, który zdobył w tym spotkaniu 19 punktów.

W meczu o trzecie miejsce, który poprzedził wielki finał, ekipa Biełogorie Biełgorod, która broniła w tym roku trofeum, pokonała Dynamo Moskwa. Ten mecz również zakończył się w trzech odsłonach, w dodatku drużyna z Moskwy w ostatniej partii poddała się już zupełnie i przegrała do 8.

Od początku meczu finałowego Zenit utrzymywał rywali na dystans. Na punktowe zbicia Leona próbował odpowiadać Divis, ale mało skutecznie. W dodatku ekipa z Nowosybirska popełniała sporo błędów już w początkowych momentach akcji, tj. w przyjęciu. Lokomotiw mógł liczyć jedynie na Camejo, ale ten w pojedynkę nie był w stanie przeciwstawić się skutecznym rywalom po drugiej stronie siatki. W drugiej odsłonie podopieczni trenera Alekno dołożyli do swojej dobrej gry także świetny blok i kolejne asy serwisowe, co zupełnie rozbiło rywali. Przewaga drużyny z Kazania nie podlegała dyskusji i w trakcie seta dystans wynosił nawet osiem punktów (19:11). W połowie trzeciej części meczu Lokomotiw zerwał się jeszcze do walki, wyrównał stan seta na 16:16, głównie za sprawą uderzeń Divisa, ale Siwożelez w końcówce pokazał swój kunszt w polu zagrywki. Wszedł w nie przy stanie 22:22 i trzema asami serwisowymi zakończył cały pojedynek.

Dla drużyny Zenitu Kazań to drugi Puchar Rosji w historii – pierwszy wywalczył w 2009 roku. Wcześniej drużyna z Kazania, grająca pod szyldem „Dinamo”, sięgała po to trofeum dwukrotnie (2004, 2007). – Cieszę się, że zespół wytrzymał napięty harmonogram turnieju finałowego. Myślę, że tą wygraną zrobiliśmy sobie i naszym fanom fajny prezent na Nowy Rok. Wykonaliśmy dobrą robotę, więc myślę, że treningu 1 stycznia nie będzie (śmiech). W rzeczywistości mamy chwilę czasu na odpoczynek, ale nie spoczywamy na laurach, ponieważ już 4 stycznia mamy mecz z drużyną z Nowego Urengoju – powiedział po zakończonym finale trener Zenitu Kazań, Władimir Alekno.Jestem bardzo szczęśliwy! Zagraliśmy bardzo dobrze i tak miał właśnie wyglądać ten turniej. Pracowaliśmy świetnie w ataku i w przyjęciu i to pozwoliło nam wygrać 3:0 z silnymi przeciwnikami po drugiej stronie siatki – ocenił natomiast Wilfredo Leon, który był głównym motorem napędowym w drodze Zenitu do tego sukcesu.