Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Jaka przyszłość Zawiszy Sulechów?

Jaka przyszłość Zawiszy Sulechów?

fot. archiwum

Siatkarki Zawiszy Sulechów rok 2014 zakończyły jako liderki I ligi. Aspiracje klubowych działaczy sięgają jeszcze wyżej, bo progów Orlen Ligi. Nad klubem zbierają się jednak czarne chmury, bo nowe władze miasta chcą radykalnie przyciąć finansowe wsparcie.

Przed startem pierwszoligowych rozgrywek jednym z faworytów do ich wygrania był zespół Roltex Zawiszy Sulechów. Wszystko to za sprawą zawodniczek, które udało się działaczom z Sulechowa zaprosić do współpracy w sezonie 2014/2015. Wśród nowych twarzy pojawiły się między innymi znane z ekstraklasowych parkietów Marta Szymańska i Anna Sołodkowicz oraz Australijka Katarina Osadchuk. Sulechowianki w czubie tabeli znajdowały się przez całą rundę, a pozycję liderek udało im się wywalczyć po 12. kolejce rozgrywek. Pierwsze miejsce okupowałyby na pewno wcześniej gdyby nie zaskakująca porażka 0:3 w wyjazdowym meczu 2. kolejki z beniaminkiem z Jastrzębia-Zdroju. – Organizacyjnie i sportowo, w porównaniu do zeszłego sezonu, poszliśmy wprzód. Przewodzimy w tabeli I ligi i cały czas jesteśmy w grze o najwyższą stawkę – przyznał trener Marek Mierzwiński.

Tak dobry rok może jednak nie zakończyć się miło i przyjemnie. Wszystko przez uchwałę nowych władz miasta o budżecie na rok 2015, w którym dotacja dla Zawiszy może być zdecydowanie mniejsza niż ta zapowiadana przed inauguracją rozgrywek. Spotkanie w sprawie budżetu na nadchodzący rok odbędzie się 30 grudnia i wtedy los klubu ostatecznie się wyjaśni. – Spotkałem się z przedstawicielami klubu i ze sponsorami i powiedziałem, że 950 tysięcy złotych zapotrzebowania dla samego klubu Zawisza Sulechów to zbyt duże wymagania jak na budżet samorządu sulechowskiego. Oczekiwania na pierwsze półrocze roku 2015 wynosiły około 550 tysięcy złotych, a z moich obliczeń wynika, że możemy zaproponować najwyżej 250 tysięcy. To pozwoli dokończyć udział w rozgrywkach w bieżącym sezonie – powiedział burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny.

Przyznanie jedynie połowy środków, których klub oczekuje, może spowodować ogromne kłopoty organizacyjne i trudność z dokończeniem pierwszoligowych rozgrywek, nie mówiąc już o walce o awans do Orlen Ligi. – W moim przekonaniu trzeba renegocjować umowy z siatkarkami i zastanowić się nad całym zapleczem, które jest zorganizowane wokół klubu. W związku z tym powstał temat zagrożenia funkcjonowania klubu Zawisza w Sulechowie – zaproponował burmistrz Odważny. Perspektywa tak radykalnego obcięcia pomocy finansowej ze strony miasta wzbudziła niepokój wśród klubowych włodarzy. – Jest to dla nas niepokojący sygnał, że nowe władze miasta chcą tak drastycznie zmienić podejście i wsparcie dla klubu. Nasz budżet jest konstruowany inaczej niż budżet gminy – gramy systemem jesień-wiosna i klub był przygotowany na wsparcie finansowe na poziomie opracowanym przez poprzednie władze. Zabranie nam połowy tej dotacji nie jest dla nas komfortowe i stawia wiele znaków zapytania w związku z przyszłością klubu – uznał prezes Zawiszy, Michał Panert.Jako powód takiego obrotu spraw burmistrz wymienił m.in. mniej wypełnioną halę podczas spotkań ligowych oraz małą ilość wychowanek klubu w drużynie seniorskiej. – Bywam na meczach Zawiszy i zauważyłem, że w hali nie ma tylu kibiców co kiedyś. Dawniej na mecze II ligi przychodzili znajomi, rodziny zawodniczek i wspólnie dopingowali zespół, który był zbudowany na siatkarkach z Sulechowa. Wieść gminna niesie, że nie można teraz wejść do hali ze względu na liczbę zainteresowanych, ja nic takiego nie zauważyłem. Samorządu sulechowskiego nie stać na tak głębokie finansowanie tego zespołu – podsumował.

Do władz miasta o ponowne przemyślenie sprawy finansowania pierwszoligowca z Sulechowa zaapelował także trener Mierzwiński. – Liczę na to, że władze miasta z panem burmistrzem na czele jeszcze to przemyślą, bo jak stracimy teraz to, co wypracowaliśmy, to możemy już nigdy tego nie odbudować. Wydaje mi się, że Zawisza jest wspaniałą wizytówką miasta i rozsławia miasto na całą Polskę – przyznał szkoleniowiec.

źródło: inf. własna, zachod.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved