Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Ireneusz Mazur: Trefl Gdańsk to zespół na medal

Ireneusz Mazur: Trefl Gdańsk to zespół na medal

fot. archiwum

- Według mnie, wszystko, co dzieje się obecnie w naszej lidze, jest konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, a konkretnie mistrzostw świata, które odbyły się w naszym kraju - uważa Ireneusz Mazur, który za pozytywne zaskoczenie uważa postawę zespołów z Gdańska i Lubina.

Czy jest coś, co czyni ten sezon PlusLigi wyjątkowym?

Ireneusz Mazur:Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Według mnie, wszystko, co dzieje się obecnie w naszej lidze, jest konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, a konkretnie mistrzostw świata, które odbyły się w naszym kraju. Jak doskonale pamiętamy, Polakom udało się wywalczyć główne trofeum. Dzięki temu nasza liga jest trochę inaczej postrzegana, grają w niej bardziej wartościowi zawodnicy. Jednocześnie też zmieniły się oczekiwania względem zespołów, co jest zrozumiałe. Są zdecydowanie większe niż wcześniej. W końcu mamy mistrzowską drużynę narodową, to i w lidze musi być podobnie.

Ale co pana zaskoczyło?Na pewno to, że drużyny z czołówki często gubiły swoje punkty z przeciwnikami niżej notowanymi. To dotknęło wszystkie zespoły. Do niedawna jeszcze Skra zaprzeczała tej tezie, ale ona z kolei przegrała z MKS-em Banimeksem. Lotos Trefl z kolei zgubił punkty w meczu z Cuprum. Były też jednak i pozytywne elementy zaskoczenia. I tutaj z kolei powiem przewrotnie – negatywy były jednocześnie pozytywami, bo przecież te zespoły z dołu tabeli sprawiały swoim kibicom miłe niespodzianki. To na pewno dodawało kolorytu tej lidze. Oczywiście wśród pozytywów nie da się też pominąć znakomitej postawy Lotosu Trefla Gdańsk, który przebojem wbił się do czołówki i bardzo mocno się w niej usadowił. Wcześniej ta drużyna miała aspiracje, ale brakowało jej wyników. Teraz mamy wręcz eksplozję jej możliwości.

A kto oprócz gdańszczan zaskoczył pozytywnie?

Bez zastanowienia można też wymienić ekipę Cuprum Lubin. Ta drużyna ma co prawda utalentowanych zawodników w swoich szeregach, ale to jest jednak beniaminek. A też potrafi wygrywać z zespołami z wyższej półki.

W czym tkwi fenomen i siła Lotosu Trefla Gdańsk?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć w jednym zdaniu, bo nie decyduje o tym jedna przyczyna. Przede wszystkim skład – dobór zawodników, i to dość szczęśliwy. Bardzo ważne było też podpisanie kontraktu z trenerem Andreą Anastasim, który doskonale wpisał się nie tylko w oczekiwania, ale też w klimat tej drużyny. Głównie dzięki tym dwóm czynnikom w Gdańsku pojawił się team spirit [duch drużyny – dop. aut.]. Moim zdaniem, nawet jeżeli ta drużyna będzie miała słabsze momenty, to dzięki świetnemu klimatowi, który w niej panuje, wyjdzie ona nawet z największych tarapatów.

Czy Lotos Trefl to zespół na medal? W Gdańsku tego pytania często się unika…

Tak. To jest zespół na medal! Oczywiście w drużynie panuje duży spokój i za to należy się wszystkim zawodnikom, trenerom i działaczom szacunek. Oni jednak muszą utrzymać na wodzy swoje oczekiwania. My z kolei możemy stać z boku i oceniać. Oczywiście trzeba pamiętać, że pierwsza runda zawsze ma swoją historię. A druga część sezonu jest pewną dokumentacją tego, co się wcześniej pokazało. Lotos Trefl jednak już zaczyna potwierdzać, że jest silny. Po raz drugi pokonał choćby ZAKSĘ. Udowadnia zatem, że to wcale nie jest koniec jego możliwości i na wyższy pułap już nie wskoczy. To jest zespół, który nadal się rozwija, ma ogromne możliwości i potrafi z nich korzystać. Oczywiście nie można na tej drużynie wywierać ogromnej presji i nie warto też zapeszać. Ale nie zmienia to faktu, że gdański zespół można postrzegać jako jednego z kandydatów do medalu. Śmiało i odważnie! To też w pewien sposób może wesprzeć tę drużynę. Przed sezonem mówiło się w Gdańsku: walczymy o play-off. Jeżeli jednak pojawiła się przed drużyną wielka szansa, to trzeba ją po prostu wykorzystać. Nie ma na co czekać. Następny sezon przecież może być zupełnie inny.

Rozmawiał Łukasz Żaguń – cały wywiad w Dzienniku Bałtyckim

źródło: Dziennik Bałtycki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-12-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved